Fly4free.pl

Samolot Ryanaira lecący z Polski na pół godziny stracił łączność ze światem. Przechwyciły go wojskowe myśliwce!

samolot Ryanair
Foto: NextNewMedia / Shutterstock
Pasażerowie lecący z Polski długo będą wspominali lot. Na wysokości Holandii samolot Ryanaira stracił kontakt z kontrolerami ruchu na ziemi.

Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem podczas lotu Ryanaira, który leciał z Lublina na londyńskie lotnisko Stansted. Po około dwóch godzinach lotu piloci stracili kontakt z kontrolerami ruchu lotniczego. Przez kilkanaście minut kontrolerzy ruchu próbowali się skontaktować z pilotami na różnych częstotliwościach, ale bez efektów.

Gdy nie udało im się połączyć, wysłano dwa belgijskie myśliwce F-16 (patrolujące belgijską i holenderską strefę powietrzną), które miały „przejąć” samolot. O zdarzeniu napisano na oficjalnym koncie Belgian Air Force na Twitterze.

W międzyczasie należący do RAF brytyjski myśliwiec Typhoon został wezwany z bazy z rozkazem przejęcia samolotu, gdy pojawi się on w brytyjskiej strefie powietrznej. Ostatecznie nie było to konieczne, bo gdy belgijskie myśliwce przejęły samolot Ryanaira na wysokości Rotterdamu, łączność radiowa została odzyskana. Myśliwce zostały wówczas odwołane, a samolot kontynuował swój lot i bezpiecznie wylądował na Stansted.

Ryanair nie komentuje przyczyn awarii. Ograniczył się tylko do krótkiego komunikatu, że lądowanie odbyło się bez komplikacji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
pewnie większość pasażerów nawet się nie zorientowała, że została przchwycona
radoslaw, 12 lutego 2018, 23:32 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Na przyszłość, może piloci Ryanaira napiszą numery swoich komórek na kadłubie. Poza tym sprawa była poważna. W przypadku braku łączności, jeśli samolot kieruje się nad gęsto zaludniony obszar, procedury są jednoznaczne - zestrzelenie.
domorotti, 13 lutego 2018, 7:57 | odpowiedz
Avatar użytkownika
1. Dlaczego samolot został przechwycony i czymś to grozi? 2. Coby się stało gdyby nie odzyskał łączności? Myśliwce kierowałby go na lotnisko docelowe?
Martinuss, 13 lutego 2018, 8:49 | odpowiedz
Avatar użytkownika
piloci usnęli :P
bizqit, 13 lutego 2018, 10:07 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »