Fly4free.pl

Zapomnijcie o domach za 1 euro! Teraz chętni mogą kupić… całą wieś

Salto de Castro
Foto: Tito Praena / ShutterStock | Idealista
44 domy, kościół, budynek szkoły i bar za równowartość 2,5 mln zł – tak brzmi oferta sprzedaży małej wioski Salto de Castro w zachodniej Hiszpanii. Choć od kilku dekad jest ona opuszczona, a budynki są opustoszałe, to obecny właściciel widzi w niej spory potencjał rozwojowy.

Co jakiś czas na łamach Fly4free.pl informujemy o miastach lub wsiach, które chcą przyciągnąć mieszkańców i zwiększyć liczbę ludności. We Francji czy Włoszech popularne są akcje pt: „Dom za 1 euro”, a nie tak dawno władze chorwackiego Legradu ogłosiły sprzedaż domów do remontu za… 0,13 euro, czyli wcześniejszą równowartość 1 kuny. W Hiszpanii natomiast wystawiono na sprzedaż całą wioskę.

Mowa o Salto de Castro w prowincji Zamora, w regionie Kastylia i León. Jak informuje hiszpański dziennik „AS”, we wsi znajdują się 44 domy, bar, kościół czy budynek dawnej szkoły podstawowej, które w ostatnich dekadach popadły w niemal całkowitą ruinę. Kilka lat temu jedna z firm z Toledo planowała wydać 5 mln euro w całkowitą renowację opuszczonego miejsca i zmianę jego charakteru na turystyczny, ale plan się nie powiódł. Z tego względu wioska położona tuż przy granicy z Portugalią ponownie została wystawiona na sprzedaż.

Niepowodzenie w pierwotnym planie „ożywienia” Salto de Castro można tłumaczyć zarówno kryzysem w strefie euro, jak i samym położeniem wioski. Leży ona bowiem na terenie często nazywanym „pustą Hiszpanią”, czyli bardzo słabo zaludnionym obszarze wiejskich. W potocznym tłumaczenia można stwierdzić, że po prostu „brakuje tam życia” – nie ma popularnych w większych miastach usług, a w wielu miejscach brakuje także dostępu do mediów i wody.

Czy tym razem wioskę uda się sprzedać? Pierwotnie pierwszy nabywca chciał za nią dostać 6,5 mln euro, ale obecna cena wywoławcza to „zaledwie” 580 tys. euro (ok. 2,5 mln zł). Na stronie internetowej Idealista, na której zamieszczona jest wioska czytamy, że obecny właściciel postanowił ją sprzedać, ponieważ „jest mieszkańcem miasta i nie może się nią zająć”.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »