Rzym na weekend (MINIPORADNIK PRAKTYCZNY)

9 listopada 2010, 16:10||komentarzy 25
Rzym na weekend (MINIPORADNIK PRAKTYCZNY)

Podobno życia nie starczy by poznać Rzym. Ja w Wiecznym Mieście spędziłem raptem kilka dni, więc nie roszczę sobie prawa, by twierdzić, że poznałem choćby małą cząstkę tego, co w Rzymie zobaczyć warto. Niemniej udało mi się zebrać kilka doświadczeń, którymi sądzę, że warto się z wami podzielić.

Poniżej znajdziecie informacje praktyczne związane ze zwiedzaniem Rzymu zebrane w skondensowaną pigułkę. Na pewno nie wyczerpują one tematu, liczę jednak, że przydadzą się wam czasie podróży po Rzymie. Informacje pisane są z myślą o turyście budżetowym, stąd też maksymalne ograniczenie atrakcji płatnych do niezbędnego minimum.

Komunikacja lotnisko-miasto

Fiumicino: najtaniej, za 3 euro, z lotniska Fiumicino dostaniemy się do centrum Rzymu korzystając z autobusu firmy Cotral i metra. Autobus odjeżdża sprzed terminalu 2. Oznaczony jest jako Fiumicino – Porto – Magliana. W ciągu 45-50 minut jadąc malowniczą trasą wzdłuż kanału portowego zawiezie nas do stacji metra linii B: EUR-Magliana. Tu też ma pętlę, nie ma obaw, że przegapimy właściwy przystanek. Bilety na autobus można kupić w kiosku (tabaccheria) na lotnisku (2 euro), płatne tylko gotówką. Autobusy kursują rzadko, rozkład należy wcześniej sprawdzić pod tym linkiem. Interesują nas przystanki Aeroporto di Fiumicino, Aeroporto/Voli internazionali/(FM1) i Eur Magliana [Metro B]. Bilet 75-minutowy na metro kosztuje 1 euro. Do kupienia w automacie na stacji. W ciągu 75 minut metrem dojedziemy do prawie każdego miejsca w Rzymie, na jednym bilecie można przesiadać się między liniami A i B. W drodze powrotnej bilet autobusowy można nabyć w kiosku na stacji metra. W okolicach EUR-Magliana nie ma bankomatu.

UWAGA: Lotnisko Fiumicino jest najbardziej restrykcyjnym co do bagażu podręcznego, z tych na których byłem. Wizz Air nie ma tu odprawy online.

Ciampino (za wpisem Look’a z naszego forum): najtaniej, za 2,2 euro, można dojechać autobusem Cotral do stacji metra Anagnina (ostatnia stacja linii A metra) i dalej metrem. Koszt biletu autobusowego to 1,2 euro, na metro 1 euro. W drodze powrotnej przy stacji metra Anagnina autobusy na lotnisko odjeżdżają ze stanowiska numer 1.

Noclegi w Rzymie

Mieszkanie: zaletą wynajęcia mieszkania jest choćby zazwyczaj wyposażona kuchnia, dzięki czemu możemy samodzielnie przygotowywać posiłki. Korzystaliśmy z pośrednictwa serwisu www.ebab.com (dedykowanego gejom i lesbijkom ale otwartego na heteroseksualnych). Za dwupokojowe miejszkanie dla 4 osób płaciliśmy 68 euro za dobę, czyli około 67 zł od osoby. Kod tego lokalu w ebab.com to MAFA2-1 (na życzenie moge podać mail do właścicieli). Usytuowane jest tuż przy, o ironio, murach Watykanu, 3 minuty od stacji metra Cipro.

Hostel: nie najtańszym, ale cieszącym się świetną opinią hostelem jest Papa Germano, położony tuż przy stacji Termini. Dormy w Papa Germano to pokoje 3-4 osobowe, łóżko kosztuje od 15 do 30 euro (zależnie od sezonu). Rezerwacji można dokonać na przykład przez www.fly4free.pl/noclegi/

Jedzenie

Sklepy spożywcze: w ścisłym centrum Rzymu nie jest o nie łatwo. Najszybciej znajdziemy jeden  z dyskontów sieci Carrefour Express. Adresy sklepów i godziny otwarcia znajdziecie tutaj.  Coca-cola, która jest moim ulubionym miernikiem poziomu cen, kosztuje w Careffour Express 1,5 euro za 1,5 litra.

Woda: w wielu miejscach miasta znajdziemy „nasoni” (nochale) czyli małe fontanny, z wodą pitną. Smaczną, zdrową i chłodną, a do tego całkiem za darmo. Wielu turystów kursuje z butelką lub bidonem i uzupełnia przy kolejnych „nasoni” zapasy płynu.

Obiady: najtańsza opcja na ciepły posiłek to pizza do ręki. Często za jedzenie przy stoliku, nakrycie są dodatkowe opłaty. Pizza sprzedawana jest na wagę. Sycąca porcja kosztuje 2-3 euro.

Lody: „gelato” to dla mnie to, co Włochy mają najlepszego. Tu bez chwili wahania rekomenduję lodziarnię „Old Bridge” (5 Viale dei Bastioni di Michelangelo), znajdującą się niedaleko od Watykanu. Dla lodów z niej warto przyjechać do Rzymu. Na Tripadvisor 84% ocen tej lodziarni to: excellent. Przykładowo za 3 euro dostajemy 3 gigantyczne kule pysznych lodów z bitą śmietaną w wafelku. Nie zdziwcie się, gdy któryś z Włochów zapyta was: „Duzie chcesz? Czekolada, wisnia? Z łyzeczką?”. Mieliśmy ubaw po pachy, gdy przesympatyczny Włoch z lodziarni mówił do nas po polsku. Naprawdę dobrze mu szło.

Zwiedzanie

Urok Rzymu tkwi w tym, że tu w obrębie wielu kilometrów napotakmy tyle interesujacych budowli i miejsc, że wystarczy ruszyć przed siebie bez planu na spacer, by spędzić świetny czas. Poniżej ograniczam się tylko do informacji praktycznych.

Punkty widokowe: Rzym z góry warto zobaczyć z kilku perspektyw. Z zachodu ze wzgórza Gianicolo (dojście ulicą Passeggiata del Gianicolo). W centrum piękne widoki roztaczają się z Monumentu Wiktora Emanuela II. Wjazd windą na górny taras widokowy kosztuje 7 euro (sic!) ale z bocznych tarasów widoki są równie imponujące i za darmo. Ze wschodu panoramę Rzymu podziwiać możemy z Piazzale Napoleone I (dojść można na przykład uliacą Mickiewicza :)).

Place: jednym z uroków Rzymu jest możliwość przesiadywania na pięknych, gwarnych placach. Mój faworyt to Piazza Navova. Powstał na planie starożytengo stadionu Domicjan. Gdy obejdziemy budynek wieńczący od północy plac, zobaczymy wyłaniające się spod ziemi pozostałości antycznej budowli (uliza Piazza di Tor Sanguinga). Bardzo fotogeniczny, zwłaszcza rano i wieczorem jest Piazza del Popolo. Klimatycznym miejsce jest też usytuowany przed Panteonem Piazza del Camidoglio.

Wybrane atrakcje za darmo

Bazylika Świętego Piotra i Groty watykańskie (grób Jana Pawła II) – umiarkowane kolejki
Bazylika Świętego Pawła za murami – bez kolejek
Bazylika Laterańska – bez kolejek
Panteon – bez kolejek

Muzeum Watykańskie i Kaplica Sykstyńska: bilet normalny 15 euro, ulgowy 8 euro dla osób poniżej 26. roku życia legitymujcych się kartą ISIC. Bilety można kupić przez internet na tej stronie ale do ceny biletu doliczane jest 4 euro prowizji. Bilet kupiony online pozwala za to ominąć potężną kolejkę oczekujących. Wstęp za darmo w każdą ostatnią niedzielę miesiąca i 27 IX (Światowy Dzień Turystyki). Muzeum otwierane jest o 9 kolejka zaczyna się formować przed 7 rano.

Koloseum, Fora rzymskie, Wzgórze Palantyńskie: jeden bilet do wszystkich tych miejsc: normalny 12 euro, ulgowy 8 euro (18-24 lata), darmowy (do 18 i po 65 roku życia). Bilet ważny jest dwa dni. Kolejki poza sezonem umiarkowane. Bilety można kupić przez internet (+1,5 euro do biletu) na przykład tu. Pozwala to ominąć kolejki.

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer

Zobacz więcej podobnych zestawień

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 25 komentarzy

 1. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Vojtas 9 listopada 2010, 18:32

  Myślę, że artykuł okaże się bardzo pomocny. Pozdrawiam!

 2. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  barthos86 9 listopada 2010, 21:42

  Kamil jakim cudem walizka nie weszła jako podręczny skoro wchodzi w koszyk? Jak wyglądały negocjacje w tej sprawie?

 3. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Adam 10 listopada 2010, 1:07

  No to wizz przegiął z tą walizką i co nic nie udało się z nimi załatwić oj nieładnie jadę za 2 tygodnie i dokłądnie mam taką samą-muszę zmienić

 4. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 10 listopada 2010, 7:16
 5. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  magic 19 listopada 2010, 13:14

  byłem w październiku 2010 w Rzymie.

  Z Ciampino można dotrzeć autobusem kosztującym 3,5 EURO w jedną stronę – (bilety się nabywa wychodząc z sali przylotów, trasa przejazdu CIAMPINO – TERMINI), można też kupić za 7 euro bilet, który jest ważny 365 dni (wtedy ma się zabukowany powrót). Przejazd do centrum trwał około 40 minut. Jest to moim zdaniem najefejtywnieszy sposób dostania się do centrum.

  Tanio można zjeść w okolicach Campo di Fiori, a przechodząc przez Tybr, to już ceny niskie jak na rzym – przykładowo, na dwie osoby zamówiliśmy dwa dania typu pasta (makaron), wino, i jakąś przegrychę – wyszło 17 euro, w tym oczywiście tzw.coperto po 1 eur za osobę za udostępnienie stolika :). W innych częściach miasta to płaciliśmy za posiłki od 20 EURO do 30 EURO.

  Najważniejsze to moim zdaniem zwiedzenie muzeów watykańskich – za 15 eurasków widać takie cuda świata że ho ho. Byliśmy rano w sobotę o ósmej i czekaliśmy godzinę na wejście.

  Warto zwiedzić również Bazylikę św. Pawła za Murami – robi wrażenie.

  Oczywiście trzeba zobaczyć inne cuda, ja korzystałem z przewodnika Borysa http://www.rzym.it/przewodnik/trasy-zwiedzania/cztery-dni-wedlug-borysa/ świetnie się sprawdził.

  Karty roma pass nie kupowaliśmy – na 5 dniowy pobyt okazała się zbędna.

  Warto jest mieć ze sobą GPS, ułatwia poruszanie się.

  Świetną sprawą jest metro – korzystaliśmy przy dojeździe do Watykanu, i Bazyliki św.Pawła za Murami (aby się poruszać we właściwym kierunku trzeba patrzyć na ostatnią stację linii 😉 )

  Aby przyoszczędzić, kupowaliśmy towary typu wino, woda, ciastka, banany w marketach spożywczych 🙂

  Co do noclegu, to moim zdaniem, należy nocować albo w centrum , albo na obrzeżach, ale przy stacji metra. Inne rozwiązania mogą być uciążliwe komunikacyjnie. to tyle, jakby ktoś potrzebował porady to chętnie pomogę :), gg 4679260.

 6. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 19 listopada 2010, 14:15

  Dzięki za praktyczne informacje. Jak ogólne wrażenia z pobytu? 🙂

 7. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  magic 22 listopada 2010, 18:35

  Witam,

  Drugi raz piszę komentarz, coś chyba się skopało wczesniej

  Odnośnie Rzymu to jak najbardziej polecam. Jak ktoś słusznie gdzieś na murze napisał „rzym to największe muzeum świata na otwartym powietrzu”. Ilość zabytków do zwiedzania/oglądania przeogromna. Bogato zdobione kościoły, fontanny, place, domy. Warto zwiedzać też w nocy (jednakże my po całodziennych marszach – od ósmej do dwudziestej – nie mieliśmy sił chodzić po nocach). Do zobaczenia jest wiele cennych miejsc dla chrześcijan. Opłaca się odkładać pieniądze aby pozwiedzać, bo na prawdę jest co.

 8. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Camilos 31 grudnia 2010, 19:58

  „UWAGA: Lotnisko Fiumicino jest najbardziej restrykcyjnym co do bagażu podręcznego, z tych na których byłem. Wizz Air nie ma tu odprawy online.” …. jak nie ma skoro na stronie WIZZAIR jest opcja odprawy online na Fiumicino!

 9. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil 1 stycznia 2011, 10:40

  Camilos, świat ma to do siebie, że się zmienia. W momencie publikacji tekstu odprawa online na Fiumicino nie była możliwa.

 10. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  david 14 stycznia 2012, 18:35

  Popularna sieć marketów to Conad.

  Jeśli chcecie coś zjeść to z Trastevere, gdzie jest najwięcej knajp z kuchnią regionalną, a może przypadnie Wam do gustu studenckie San Lorenzo – tania pizzeria Formula 1, pod którą wieczorami tłumy turystów, ale też można przejść się dalej, i już we własnym zakresie eksperymentować.

 11. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  cavels 6 lutego 2012, 23:22

  Jak już niektórzy pisali nogi można schodzić i sił brak na wieczorne oglądanie. Dlatego moim zdaniem lepiej kupić sobie bilet całodzienny za 4 euro (ważny do północy), lub kilkudniowe bilety (np. 3 dni 11 euro). Ważny na wszystkie autobusy i metro oraz pociągi w kierunku morza. Wsiadamy i wysiadamy ile mamy ochotę, a jeżdżą bardzo często. I tu pojawia się najtańszy sposób na dojazd do lotniska Fiumicino. Ze stacji metra Piramide jedziemy pociągiem do stacji Lido central (inaczej Ostia). Bilet ten sam co w metrze. Jeśli nie mamy wystarczy jednorazowy za 1 euro (czasowy – starcza na 75 minut). W Lido można pooglądać plażę – piękne i popularne letnisko. Z dworca kolei Lido central kursuje 2x na godzinę autobus na lotnisko (około 30 minut po drodze ładnie widać wykopaliska w Ostia antica) Bilet kosztuje 1,20 euro. Kupujemy go w kasie jak bilety kolejowe. Autobus odjeżdża sprzed dworca (mówią że sprzed pierwszej bramy 🙂 ). Uwaga brak jest opisu przystanku (dalej są wysepki z innymi przystankami). Tak więc podróż od 1,20 do 2,20 euro. Koleją ze stacji Rzym Termini osiągnięcie Fiumicino kosztuje 14 euro!

 12. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  remi3 11 lutego 2012, 17:27

  Z lotniska Fiumicino można teraz do Termini bezpośrednim busem za 4 EUR, kursuje co 30 min., czas przejazdu ok 55 min.
  http://www.terravision.eu/fiumicino_price_timetable.html

  rozkład:
  http://www.terravision.eu/pdf/fiumicino_timetable.pdf

 13. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  przemo 4 lipca 2012, 9:34

  remi3 – gdzie kupię bilet na busa, wiem że można przez internet, ale chodzi mi na miejscu przy Fiumicino

 14. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Paolo-Ostia 15 grudnia 2012, 21:18

  Ceny biletów ATAC zdrożały od września 2012 roku.

  BIT (€ 1,50) ważny 100 minut
  BIG (€ 6,00) jedno dniowy ,ważny do godziny 24.00 , dnia w ktorym bilet został skasowany.
  BTI (€ 16,50) ważny 3 dni
  CIS (€ 24,00) wazny 7 dni

  Bilet ATAC ważny jest na całym terytorium miasta Rzymu a także na kolejkę podmiejska Roma-Lido, Roma-Viterbo, Roma-Giardinetti

  Autobus Cotra ceny biletów

  T.T. 1 Km 1-10 € 1,10
  T.T. 2 Km 11-20 € 1,30
  T.T. 3 Km 21-30 € 2,20
  T.T .4 Km 31-40 € 2,80
  T.T.5 Km 41-50 € 3,40
  T.T .6 Km 51-60 € 3,90
  T.T. 7 Km 61-70 € 4,30
  T.T. 8 Km 71-80 € 4,50
  T.T. 9 Km 81-90 € 5,00
  T.T. 10 Km 91-100 € 5,30
  T.T. 11 Km 100-125 € 6,10
  T.T. 12 Km 126-150 € 6,90

  Połączenia Cotral z lotniskiem fiumicino cena 5 €

 15. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Paolo-Ostia 15 grudnia 2012, 21:30

  Kupując bilety Atac z biletomatu trzeba uważać ,nie przyjmuje banknotów o większym nominale niż 20 € i zdaza się ze nie wydaje reszty tylko paragon (ricevuta ).Bilety można kupić także w Tabacchi

 16. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Paolo-Ostia 15 grudnia 2012, 21:52

  Warto przed wyjazdem do Rzymu wejsc na strone grupalia lub grupon , można znaleźć tam kupony znizkowe
  np: Hotele,restauracje,wycieczki ,zakupy

  Znalazłem ciekawa zniżka hotelu znajdujacego sie w okolicy termini B&B ze śniadaniem 3 dni dla dwóch osób ze 120 na 79 €
  Kupon ważny od 09/12/2012 do 15/03/2013.

  http://it.groupalia.com/offerte-viaggi/roma-centro-brando-gio.html

  Linki do stron z kuponami znizkowymi

  http://it.groupalia.com/sconti-roma/

  http://www.groupon.it/deals/roma

 17. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Paweł 17 grudnia 2012, 10:44

  Zaktualizujcie – ceny biletow na autobusy i metro to 1,50 euro, a grob Jana Pawla II nie jest juz w grotach tylko w Bazylice Sw. Piotra 🙂

  Pozdr

 18. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Ania 18 lutego 2013, 19:00

  Cena biletu do Muzeum Watykanskiego nieznacznie wzrosla. Teraz bilet kosztuje 16 euro, ale naprawde warto!!!!

 19. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  anka 2 kwietnia 2013, 13:41

  Hejka

  czy możesz podać namiary na to mieszkanie dla 4 osób za 68 euro

  z góry dzięki

 20. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  abused 16 maja 2013, 12:30

  Bardzo polecam „zwiedzić’ Eataly (stacja Pyramides): http://wolnakuchnia.com/gastronomiczny-raj-w-rzymie.html – naprawdę warto zarezerwować sobie nawet kilka godzin, żeby to wszystko ogarnąć, obejrzeć, posmakować… Ciekawostka dla każdego, a dla miłośników włoskiej kuchni to już punkt obowiązkowy po prostu:)

Zobacz także

Tydzień w Bułgarii nad Morzem Czarnym za 195 PLN (loty z Rzeszowa + zakwaterowanie)

18 lutego 2018, 21:54||Dodaj komentarz

Tydzień w Bułgarii nad Morzem Czarnym za 195 PLN (loty z Rzeszowa + zakwaterowanie)

Tanie loty do Kazachstanu (m.in. majówka). Ałmaty z Warszawy za 1028 PLN

18 lutego 2018, 21:20||Dodaj komentarz

Tanie loty do Kazachstanu (m.in. majówka). Ałmaty z Warszawy za 1028 PLN

Islandia na 4 dni za 712 PLN (loty z Poznania, apartament + auto)

18 lutego 2018, 20:39||komentarze 2

Islandia na 4 dni za 712 PLN (loty z Poznania, apartament + auto)

Kapsztad (RPA) i Windhoek (Namibia) w jednej podróży z Berlina za 2226 PLN (majówka)

18 lutego 2018, 20:05||komentarze 2

Kapsztad (RPA) i Windhoek (Namibia) w jednej podróży z Berlina za 2226 PLN (majówka)

Mały samolot nad dużym oceanem. Trwa „zimny dzień w piekle”, który zmienił loty międzykontynentalne

18 lutego 2018, 19:33||komentarze 3

Mały samolot nad dużym oceanem. Trwa „zimny dzień w piekle”, który zmienił loty międzykontynentalne