Fly4free.pl

Rząd straszy hotele i turystów, którzy omijają zakazy. Będą kary?

Foto: Krystian Maj / KPRM

Hotele, które będą przyjmowały gości fałszywie deklarujących podróż służbową, mogą stracić rządową pomoc z tarczy finansowej. Z kolei podróżujący służbowo będą musieli złożyć oświadczenia o planowanej podróży, a oświadczenie to zweryfikuje ministerstwo zdrowia.

Hotelarstwo to jedna z najbardziej poszkodowanych branż w czasie drugiej fali pandemii – od 7 listopada obiekty noclegowe w Polsce nie mogą przyjmować turystów ani innych gości z nielicznymi wyjątkami. Zakaz ten ma obowiązywać przynajmniej do 17 stycznia, co jednak nie oznacza, że nie można go obchodzić.

Najbardziej popularnym wytrychem jest główny wyjątek dotyczący funkcjonowania hoteli, czyli goście podróżujący w celach służbowych. Ludzie chętnie korzystają z tej opcji, bo w wielu hotelach wystarczy tylko spisanie oświadczenia pracownika, jednak… trudno powiedzieć czy wszystkie wizyty w hotelach mają charakter służbowy. Zwłaszcza w weekendy, w typowo turystycznych miejscowościach.

Pytanie to jest szczególnie aktualne w kontekście ferii zimowych, które w tym roku odbędą się w okresie 4-17 stycznia. Rząd zaleca, by z powodu pandemii pozostać w tym czasie w domach, jednocześnie tworzone są różne, często dość absurdalne wyjątki. Najważniejszy dotyczy choćby wyciągów narciarskich, które będą działały w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego, jednak wciąż pozamykane będą restauracje, bary i hotele. W tej sytuacji otwarte jest pytanie, czy obiekty noclegowe i turyści nie będą próbowali obchodzić tego zakazu?

Ministerstwo zdrowia chce więc zacząć bardziej rygorystycznie egzekwować zakaz przyjmowania turystów.

– Każde naruszenie przepisów będzie powodowało dla właścicieli hoteli czy właścicieli pensjonatów ryzyko utraty możliwości skorzystania z instrumentów tarczy finansowej – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

– A po drugie będzie wprowadzony, już właściwie jest, system składania oświadczeń w przypadku pobytu w hotelach czy w pensjonatach, którego celem będzie również możliwość weryfikacji tych oświadczeń. Jeżeli ktoś przyjeżdża i składa oświadczenie, to będziemy chcieli mieć możliwość weryfikacji takiego oświadczenia. Jak to się ładnie mówi: ślad po takim oświadczeniu zostanie na zawsze – dodał.

Nie jest jednak jasne, kto będzie weryfikował takie oświadczenia.

– Nie mamy możliwości weryfikacji, czy oświadczenia są prawdziwe. Nie mamy do tego narzędzi. Do tego powołane są inne służby, jak policja. Będziemy kierować pismo do ministra z prośbą o wyjaśnienia – mówi w rozmowie z “Wyborczą” Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »