Fly4free.pl

Rywal Ryanaira likwiduje darmowy bagaż podręczny! Chcesz z nim lecieć? Musisz dopłacić

Foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock

Narodowy irlandzki przewoźnik Aer Lingus rezygnuje z darmowego bagażu podręcznego. Pasażerowie, którzy chcą go ze sobą zabrać do kabiny, muszą wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład.

Aer Lingus, który jest głównym konkurentem Ryanaira w Irlandii, ogłosił zmiany w swojej polityce kilka dni temu. Zmiany wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym i dotyczą europejskich tras z siatki przewoźnika.

Do tej pory każdy pasażer Aer Lingus mógł zabrać na pokład wliczony w cenę biletu bagaż podręczny ważący do 10 kilogramów. Jednak teraz, gdy będzie chciał to zrobić, będzie musiał wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład, czyli usługę priority boarding, które kosztuje 5,99 EUR.

Jednocześnie irlandzka linia ogłosiła, że pasażerowie, którzy chcą uniknąć tej opłaty, będą mogli bezpłatnie nadać swój bagaż podręczny na lotnisku. To jednak wiąże się z pewnymi niedogodnościami, jak np konieczność oczekiwania na nasz bagaż na lotnisku po przylocie. Z kolei osoby, które nie wykupią pierwszeństwa i będą próbowały wnieść swój bagaż podręczny do samolotu, będą musiały zapłacić przy lotniskowej bramce 35 EUR za tę przyjemność.

W praktyce oznacza to więc likwidacje darmowego bagażu podręcznego, bo Aer Lingus w cenie biletu pozwala obecnie na zabranie jedynie małej torebki z osobistymi rzeczami.

Irlandzka linia tłumaczy, że zmiana polityki ma doprowadzić do szybszego wchodzenia pasażerów na pokład i opuszczaniu przez nich samolotu po wylądowaniu. Wszystko wskazuje jednak na to, że to swego rodzaju skok na kasę.

Pandemia koronawirusa pokazała nam bowiem, że linie, które przez lata przyzwyczaily pasażerów do tego, że za większość usług związanych z lotem trzeba dodatkowo płacić, lepiej zniosły kryzys. Dlaczego? Bo tacy przewoźnicy (przede wszystkim tanie linie takie jak Ryanair i Wizz Air) mogły swobodnie obniżać ceny i kusić pasażerów, a z drugiej strony – zarabiać dodatkowe pieniądze na przychodach pozalotniczych.

Czy tak samo będzie w przypadku Aer Lingus? Czas pokaże. Z pewnością Irlandczycy nie są pierwszą ani ostatnią linią, która wprowadza tego typu zmiany. W lutym podobne zmiany w swojej polityce bagażowej wprowadziła linia easyJet.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »