Fly4free.pl

Ryanair zawiesza loty do Włoch z 4 krajów! Bilety zniknęły z systemu, ale…

Foto: JGA / Shutterstock

Nie tylko Czarnogóra, ale też Gruzja, Jordania i Izrael – to kolejne kraje, z których Ryanair zawiesił loty do Włoch. Jednocześnie na stronie internetowej irlandzkiej linii widnieje informacja, że “wszystkie loty odbywają się normalnie”.

W sobotę pisaliśmy na naszych łamach o tym, że Ryanair zawiesił do końca marca loty z Podgoricy do Bolonii i jest to pierwsza trasa do Włoch, którą zawiesza irlandzka linia. Co prawda jeszcze wczoraj Ryanair sprzedawał bilety na tej trasie, jednak dziś połączenie zniknęło z systemu, a na liście odwołanych połączeń pojawiła się właśnie ta trasa.

Teraz jednak lista krajów, z których Ryanair odwołał loty jest znacznie dłuższa. Na jakich trasach Ryanair ogranicza loty? W sobotę z systemu rezerwacyjnego irlandzkiej linii zniknęły obie trasy z Gruzji do Włoch: chodzi o połączenia z Kutaisi do Bolonii oraz z Mediolanu-Bergamo do Tbilisi. Pierwotnie Ryanair informował pasażerów, że na obu trasach liczba lotów zostanie zredukowana “na prośbę gruzińskiego rządu”, jednak wszystko wskazuje na to, że przynajmniej jedna z tych tras zostanie zawieszona. W internetowej wersji magazynu “Forbes” czytamy, że Ryanair zdecydował o zawieszeniu trasy Bolonia-Kutaisi w okresie od 7 marca do 10 kwietnia. Jednocześnie przewoźnik informuje,  ze na trasie Mediolan-Tbilisi loty w tym okresie będą realizowane 2 razy w tygodniu (według rozkładu powinny to być 4 loty tygodniowo), choć biletów na tej trasie na marzec nie można kupić w systemie rezerwacyjnym.

Foto: Ryanair

Cała sprawa wygląda dość osobliwie, bo Ryanair twierdzi, że loty zawiesza “na prośbę rządu” – według “Forbesa” może to sugerować, że irlandzka linia szykuje sobie grunt, aby nie uznawać prawa do roszczeń pasażerów z tytułu EU261. Jednocześnie linia może się przeliczyć – gruziński MSZ poinformował, że odradza loty do Włoch swoim pasażerom, ale decyzje przewoźników o zmniejszeniu częstotliwości lub zawieszeniu niektórych tras to “indywidualne decyzje linii lotniczych”. Tak czy inaczej – sytuacja jest w tej sprawie bardzo dynamiczna. Dodajmy przy tym, że Wizz Air także zredukował częstotliwości lotów na swoich trasach z Gruzji do Włoch – tak samo, jak zrobił to m.in. w przypadku lotów z Polski.

Ale to nie koniec cięć w siatce, bo jak donosi serwis Routesonline, Ryanair zawiesił też loty do Włoch z Jordanii. Najpierw przewoźnik zawiesił połączeń z Bolonii i Mediolanu do Ammanu (trasy realizowane 2-3 razy w tygodniu są niedostępne w marcu. Można je rezerwować dopiero od drugiego tygodnia kwietnia), a w sobotę doszły do tego połączenia z Akaby do Rzymu i Mediolanu. Te trasy w ogóle zniknęły z systemu rezerwacyjnego irlandzkiej linii.

Podobnie jest z 4 połączeniami Ryanaira z Izraela. Irlandzka linia zawiesiła loty z Ejlatu do Mediolanu, a także 3 trasy do Włoch z Tel Awiwu: są to połączenia do Bolonii, Mediolanu-Bergamo i Rzymu-Fiumicino. Z systemu rezerwacyjnego wynika, że loty na tych trasach są niedostępne w marcu – można je dopiero rezerwować od 5 kwietnia (lub 8 kwietnia w przypadku Bolonii). W tym przypadku jest to jednak związane z ograniczeniami w podróżach wprowadzonymi przez izraelski rząd: w ich efekcie także linia El Al zawiesiła wszystkie loty do Włoch z Izrael w okresie do 14 marca: chodzi tu o loty do Mediolanu, Wenecji i Rzymu, a także połączenie do Neapolu realizowane przez linię Sun d’Or.

Co ciekawe, na stronie internetowej Ryanaira w dalszym ciągu znajduje się informacja, że wszystkie loty są realizowane normalnie.

Foto: Ryanair

Inne linie też zawieszają trasy do Włoch

Na liście linii, które zawieszają loty do Włoch znalazły się m.in. Lufthansa, British Airways oraz easyJet. Ta ostatnia linia tak jak Wizz Air postawiła na cięcia częstotliwości: zmiany dotyczą póki co ponad 40 tras w okresie od 15 do 28 marca – liczba odwołanych lotów zależy od częstotliwości. Ale niektóre linie całkowicie zawieszają loty do Włoch: wśród nich jest m.in. Turkish Airlines, która zawiesiła wszystkie loty do Włoch ze skutkiem natychmiastowym od 1 marca. Podobne rozwiązanie wybrała linia American Airlines, która ogłosiła, że od 1 marca do 25 kwietnia odwołuje wszystkie zaplanowane rejsy z Nowego Jorku i Miami do Mediolanu (według rozkładu, na każdej z tych tras realizowany jest 1 lot dziennie). Pierwotnie oficjalnym powodem było małe zapotrzebowanie na podróże, ale we włoskim “Corriere della Sera” czytamy, że za decyzją stał też… opór pracowników linii, którzy nie chcieli latać do Włoch.

Włochy są największym ogniskiem koronawirusa w Europie. Według danych z sobotniego popołudnia, liczba zarażonych wzrosła do 1128 osób, a 29 osób zmarło.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »