Fly4free.pl

Ryanair zapowiada dużą ekspansję w północnej Afryce i Skandynawii. „Są konkurencyjni, ale mają szalone podatki”

Foto: Markus Mainka / Shutterstock
– Intensywnie rozmawiamy z Tunezją, Libią i Egiptem, a także krajami skandynawskimi. Jeśli pytasz mnie, gdzie planujemy największą ekspansję w nadchodzących miesiącach, to są właśnie te 2 miejsca – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Michael O’Leary, prezes Ryanaira.

Tanie linie lotnicze wciąż szukają nowych rynków i nowych możliwości rozwoju. Najdalej posunął się oczywiście Wizz Air, który co jakiś czas zaskakuje nowymi destynacjami, takimi jak choćby Madera z Polski. Ale nie tylko, bo kilkanaście dni temu linia ogłosiła dużą ekspansję w Arabii Saudyjskiej, z której zapowiedziała otwarcie aż 20 nowych połączeń. Jak na ich tle wygląda Ryanair? Irlandzka linia też planuje ekspansję na nowe rynki, choć Michael O’Leary przyznaje, że plany te nieco opóźniła pandemia koronawirusa.

Pytany przez nas o potencjalne nowe rynki, na których Ryanair planuje ekspansję, wymienia Afrykę Północną i Skandynawię.

– Intensywnie rozmawiamy z Tunezją, Libią, Egiptem, a także lotniskami w Skandynawii – można spodziewać się naszej większej obecności w Szwecji, Norwegii czy Finlandii – mówi w rozmowie z Fly4free.pl O’Leary i przyznaje, że w ciągu ostatnich kilku lat tamtejsze lotniska zmieniły swoje nastawienie.

To były jedne z najdroższych lotnisk w Europie, ale teraz potraciły bardzo dużo ruchu pasażerskiego, a ich flagowe linie SAS i Norwegian są już praktycznie bankrutami, więc nie mogą go im zapewnić. Jedynym problemem w Skandynawii są ci szaleni ekolodzy i niezwykle wysokie podatki środowiskowe, które muszą płacić linie lotnicze. Ale doskonale widzimy zmianę podejścia lotnisk, które stały się bardziej konkurencyjne. Bo jeśli Skandynawia nie będzie konkurencyjna, nikt nie będzie tu latał – mówi O’Leary.

Zmiana podejścia Ryanaira do Europy Północnej jest dobrze widoczna na przykładzie Helsinek, gdzie Ryanair był długo nieobecny, a w ubiegłym roku uruchomił kilkanaście nowych tras.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku lotów do Afryki Północnej – ich rychły start Michael O’Leary zapowiadał już w 2019 roku, jednak wtedy na drodze stanęła pandemia.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Kiedy ruszy TURCJA Stambuł? To byłby hit! 
Polski PanVip, 7 września 2022, 13:52 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »