Fly4free.pl

Najmniejsze z lotnisk Londynu zamknięte na amen po wycofaniu się Ryanaira!

ryanair
Foto: Dmitry Birin / Shutterstock
Władze lotniska Londyn Southend, czyli najmniejszego portu obsługującego stolicę Wielkiej Brytanii, ogłosiły decyzję o zamknięciu terminalu pasażerskiego od początku listopada. Kilka dni temu Ryanair wykonał stąd ostatnie połączenia i wycofał się na dobre z portu, a lotnisko zostało bez żadnych regularnych lotów pasażerskich!

Położone 58 kilometrów od centrum Londynu lotnisko Southend jest jednym z 6 portów lotniczych obsługujących połączenia dla brytyjskiej stolicy. Jest to jednocześnie lotnisko najmniejsze, choć wcale nie takie małe, jak mogłoby się wydawać: w przedpandemicznym, 2019 roku przez lotnisko przewinęło się ponad 2 mln pasażerów. Z portu latała zarówno linia easyJet, jak i Ryanair, który założył tu nawet bazę operacyjną z 2 samolotami.

Ambitne plany portu przerwała jednak pandemia, która sprawiła, że popyt na latanie znacząco spadł, a przewoźnicy zaczęli się zwijać z niewielkiego lotniska. W połowie 2020 roku wszystkie loty z Southend zawiesił easyJet, a rok później w jego ślady poszedł Ryanair. Irlandzka linia ogłosiła w sierpniu, że od końca października zamknie swoją bazę na londyńskim lotnisku i zawiesi stąd wszystkie loty. W efekcie od 1 listopada lotnisko Londyn Southend pozostało bez żadnych regularnych połączeń.

W związku z tym władze lotniska ogłosiły, że zamykają terminal pasażerski przynajmniej do początku przyszłego roku. Co dalej? Na razie włodarze portu twardo deklarują, że postarają się znaleźć przewoźników, którzy będą operowali z lotniska Southend w przyszłorocznym letnim rozkładzie lotów. Nowi przewoźnicy mieliby zostać ogłoszeni przynajmniej do końca lutego 2022 roku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Żeby to samo nie spotkało Modlina kiedy skończy się 10 letnia umowa i będzie już działało lotnisko w Radomiu 
Maciej Kaźmierowski, 4 listopada 2021, 13:12 | odpowiedz
To nigdy nie był Londyn ...
Aga_podrozniczka, 4 listopada 2021, 15:07 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »