Fly4free.pl

Ryanair wściekły na jedną ze swoich linii. Zamyka wielką bazę, anuluje część tras

Foto: PL Wrocław

29 maja zostanie zamknięta główna baza austriackiej linii Lauda w Wiedniu – informuje agencja Reuters. Linia zwolni 300 osób, a 15 samolotów wyśle do innych, mniejszych baz – powodem jest to, że zarząd Laudy nie porozumiał się ze związkami zawodowymi w sprawie zmiany warunków zatrudnienia i nowych umów. Wcześniej Lauda zdecydowała, że nie otworzy bazy w Zadarze, co oznacza m.in., że w tym roku możemy nie polecieć tanio z Polski do tego chorwackiego miasta.

Ryanair od pewnego czasu konsekwentnie realizuje plan zmiany struktury swojej linii, poprzez tworzenie spółek-córek: są wśród nich Malta Air, polski Buzz i austriacka Lauda, którą Ryanair przejął w 2018 roku z zamiarem zawojowania lotniska w Wiedniu i portów lotniczych w Niemczech. Jednak sytuacja spółek-córek Ryanaira jest diametralnie inna: Buzz rośnie w siłę i “przejmuje” bazy Ryanaira w innych krajach poza Polską (np. W Budapeszcie i Pradze), gdzie ze względu na niższe koszty operacyjne może lepiej konkurować z Wizz Airem. Z kolei Lauda przynosi kolosalne straty i bardzo długo mówiło się nawet o jej zamknięciu – tylko w minionym roku do jej działalności Ryanair musiał dopłacić ponad 380 mln PLN. Pamiętajmy jednak o tym, że w ostatnich latach Wiedeń był niezwykle trudnym rynkiem, na którym przewoźnicy prowadzili ze sobą wojnę cenową i wiele linii nie wytrzymało tej konkurencji.

Kilkanaście dni temu, przy okazji prezentacji wyników finansowych grupy, Michael O’Leary postawił sprawę na ostrzu noża: jeśli do 20 maja zarząd Laudy nie dogada się ze związkami zawodowymi w sprawie nowych umów i warunków zatrudnienia, główna baza przewoźnika w Wiedniu zostanie zamknięta. A ponieważ tak się stało (związek zawodowy Vida stwierdził, że cięcia wynagrodzeń i inne regulacje zbyt mocno uderzają w pracowników), to ogłoszono dzisiaj, że baza Laudy w Wiedniu zostanie zamknięta 29 maja. Jak poinformował zarząd Laudy, oznacza to zwolnienie ponad 300 pracowników. Z kolei 15 Airbusów A320, które są zbazowane w stolicy Austrii, trafi do innych baz Laudy – w Dusseldorfie, Stuttgarcie i Palma de Mallorca, które na razie będą w dalszym ciągu otwarte. Swoją drogą – O’Leary w rozmowie z agencją Reuters powiedział też, że Lauda stoi przed poważnym “egzystencjalnym kryzysem”, co może sugerować, że przyszłość tego przewoźnika nie rysuje się w zbyt jasnych barwach. 

Jednocześnie nie oznacza to, że Ryanair rezygnuje z lotów do stolicy Austrii – szef Laudy David O’Brien stwierdził bowiem, że połączenia z Wiednia będą realizowane Boeingami 737-800, a latać na nich będą inne linie z grupy Ryanaira, a więc także Malta Air i “polski” Buzz.

Nie są to jedyne cięcia Laudy – w zeszłym tygodniu przewoźnik wycofał się bowiem z planów uruchomienia bazy w Zadarze, gdzie miał zbazować 3 Airbusy A320. W sumie Ryanair do spółki z Laudą miały obsługiwać w sezonie letnim aż 31 tras do Zadaru, w tym 4 z Polski: chodzi o połączenia do Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Poznania. Jednak Lauda wycofała się z tych planów, a większość połączeń zniknęła z systemu rezerwacyjnego austriackiej linii i Ryanaira. Obecnie w systemie rezerwacyjnym Ryanaira figuruje jedynie połączenie z Poznania – z lotami wykonywanymi raz w tygodniu. Jednak jak zwykle – sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że trudno jest mówić o jakichkolwiek konkretach. Te pojawią się zapewne wtedy, gdy będzie znana data wznowienia międzynarodowych lotów z Polski oraz lista państw, do których będziemy mogli polecieć.

Największym wygranym decyzji o zamknięciu bazy Laudy w Wiedniu wydaje się Wizz Air, dla którego jest to jedno z najważniejszych lotnisk w Europie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
I tak to jest ze związkami zawodowymi, woleli doprowadzić do tego, że pracownicy poszli na zieloną trawkę czyli po zasiłki niż obniżyć (przynajmniej na jakiś czas) swoje wymagania finansowe.
DMWpl, 23 maja 2020, 13:32 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »