Fly4free.pl

Koniec słynnej batalii Ryanaira z Wizz Airem? Jedna z największych baz w Europie może zniknąć

Foto: VanderWolfImages / Shutterstock

W przyszłorocznym sezonie letnim Ryanair zbazuje w Wiedniu 5 dodatkowych samolotów. Szef Ryanaira twierdzi, że konkurujący z nim Wizz Air nie ma szans i wkrótce zwinie się ze stolicy Austrii.

Lotnisko w Wiedniu przed pandemią było jednym z największych pól bitewnych tanich linii lotniczych w Europie – szef Wizz Aira Jozsef Varadi stwierdził nawet w 2019 roku, że trwa tam „krwawa jatka” między przewoźnikami. Wszystko z powodu kłopotów linii Austrian Airlines oraz upadku linii Niki, co sprawiło, że nagle w porcie tym pojawiły się wolne sloty, co wykorzystały low-costy, które zaczęły masowo otwierać tam nowe kierunki. Oprócz Ryanaira i Wizz Aira, na szybki rozwój tam postawiły też m.in. easyJet czy linia Level, która sprzedawała stąd bilety za 1 eurocenta! To zresztą długo był największy wyróżnik Wiednia – tanie linie sprzedawały bilety właściwie za półdarmo, by wykurzyć potencjalnych konkurentów. Pandemia sprawiła, że low-costowe towarzystwo w Wiedniu nieco się wykruszyło, ale teraz wydaje się, że możemy mieć zwycięzcę wojny tanich linii i będzie nim Ryanair: irlandzka linia zapowiedziała właśnie, że na wiosnę 2022 roku zbazuje w Wiedniu dodatkowe 5 samolotów. W sumie więc baza przewoźnika w tym mieście będzie liczyła aż 19 maszyn.

Przewoźnik ogłosił jednocześnie nowe trasy ze stolicy Austrii.

– Zainwestowaliśmy w Wiedniu dużo pieniędzy i dużo pieniędzy straciliśmy. Dlatego nie mamy zamiaru się stąd ruszać – mówi prezes linii Lauda Europe i Malta Air (czyli spółek-córek Ryanaira) David O’Brien.

A Michael O’Leary dodaje w swoim stylu, że wraz z błyskawiczną ekspansją Ryanaira zapewne wkrótce swoją bazę w Wiedniu będzie musiał zamknąć Wizz Air. „Landrynka” od początku była głównym konkurentem Ryanaira w Wiedniu – przewoźnik miał tu zbazowane 7, a w szczytowym momencie nawet 9 samolotów. W okresie kolejnych lockdownów węgierska linia mocno ograniczyła jednak swoją obecność na tym lotnisku i obecnie ma w Wiedniu tylko 4 samoloty. Jednocześnie – jak pisaliśmy na naszych łamach – Wizz Air ma problemy z powodu niedoboru pracowników, więc nie jest to bardzo nieprawdopodobny scenariusz.

– Gdy inne linie w Wiedniu zawieszają trasy i zmniejszają liczbę lotów, Ryanair mocno inwestuje w swoją siatkę połączeń w stolicy Austrii. W przyszłe lato będziemy oferowali po raz pierwszy znacznie więcej połączeń niż Austrian Airlines – dodaje O’Leary.

Co ciekawe, nowe maszyny w Wiedniu będą samolotami Lauda Europe oraz… polskiej linii Buzz, która ma już w stolicy Austrii 2 samoloty. Jak dodaje O’Leary, prawdopodobnie Buzz będzie latał z Wiednia Boeingami 737 Max 200 Gamechanger, które na początku września pojawiły się w jego flocie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »