Fly4free.pl

Ryanair zabiera części pasażerów bagaż podręczny i inne usługi wliczone w cenę biletu!

Foto: Milosz Maslanka / Shutterstock

Chcesz sobie polecieć Ryanairem na bogato i niczym się nie martwić? No to mamy złe wieści dla pasażerów korzystających z najdroższej taryfy Plus – Ryanair właśnie wykreślił z listy usług wliczonych w tę taryfę duży bagaż podręczny oraz bezpłatne pierwszeństwo wejścia na pokład.

O zmianach w najdroższych taryfach poinformował nas jeden z czytelników. Nie dotyczą one w sposób oczywisty większości pasażerów, ale nie da się ukryć, że taryfa Plus w Ryanairze też ma swoich zwolenników. Bo jeśli lecimy gdzieś na dłużej i musimy zabrać ze sobą więcej bagażu, a przy tym chcemy siedzieć obok bliskim nas osób, to taka taryfa do tej pory… mogła się nawet opłacać. Teraz jednak przewoźnik wprowadził tu kolejne zmiany na gorsze.

Jakie usługi mieliśmy do tej pory wliczone w ramach taryfy Plus? Na stronie przewoźnika (Ryanair nie zmienił jeszcze tych informacji na stronie internetowej) widzimy, że w cenie jest 20 kg bagaż rejestrowany, wybór miejsca w samolocie, pierwszeństwo wejścia na pokład oraz 2 sztuki bagażu podręcznego.

Foto: Ryanair

Co się zmieniło? W systemie rezerwacyjnym Ryanaira widzimy, że przewoźnik zdecydował się na usunięcie części usług z taryfy: w ramach Plusa nie mamy już pierwszeństwa wejścia na pokład, zniknęła też możliwość zabrania ze sobą dużego bagażu podręcznego o wymiarach 55x40x20 cm. Zamiast tego na pokład możemy zabrać ze sobą tylko mały bagaż podręczny o wymiarach 40x20x25 cm, który musi zmieścić się pod naszym siedzeniem. W dalszym ciągu w ramach taryfy Plus możemy też bezpłatnie odprawić się na lotnisku, ale to raczej oczywiste, skoro w cenie mamy nadanie bagażu rejestrowanego.

Foto: Ryanair

Dlaczego Ryanair wprowadził te zmiany?

Wysłaliśmy pytania do irlandzkiego przewoźnika i czekamy na odpowiedź. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że jest to związane z ogromną popularnością usługi pierwszeństwa wejścia na pokład. U Ryanair tak jak i Wizz Aira w cenie priority boarding wliczona jest bowiem możliwość zabrania ze sobą 2 sztuk bagażu podręcznego i mimo ostatnich podwyżek (według cennika priority boarding w Ryanair kosztuje od 6 do 14 EUR) jest to wciąż najtańszy sposób, aby na lot irlandzką linią zabrać ze sobą drugą sztukę bagażu.

Popularność tej usługi jest zresztą tak duża, że Ryanair musiał ograniczyć liczbę sprzedawanych “priorytetów” do 90 na samolot. A skoro popyt przewyższa podaż, to trzeba było komuś odebrać dodatkowe usługi.

Tanie linie nie mają zresztą wątpliwości, że w usłudze priority boarding nie chodzi wcale o pierwszeństwo wejścia na pokład. Kilka dni temu opisywaliśmy historię pasażera linii Wizz Air, który mimo posiadania wykupionej usługi priority boarding… o mały włos nie wszedł do samolotu. A gdy domagał się od Wizz Aira zwrotu kosztów, usłyszał, że to niemożliwe, bo Wizz Air nie realizuje zwrotów, a tak naprawdę w tej usłudze najważniejsza jest możliwość zabrania ze sobą dodatkowej sztuki bagażu podręcznego.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Hmm ? i po co tak w koło nażekać na "Ryśka" jak kto nie chce to niech lata Lotem ✈️
Radek Radwan, 12 grudnia 2019, 18:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
ja mam zakupione w listopadzie bilety na sierpień 2020 i tam mam wykupiony pakiet + z bagażem małym i 10kg podręcznym, rozumiem że wstecz nowe zasady nie działają i będe mógł normalnie go zabrać? 
Radosław Klimek, 13 grudnia 2019, 12:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »