Fly4free.pl

Ryanair przenosi się do Polski! W przyszłym roku będzie mieć u nas ponad 20 samolotów

samoloty Ryanair
Foto: Ryanair

To nie żarty! Największa linia lotnicza w Europie zmienia strukturę działania – za wszystkie operacje w Polsce będzie odpowiadała działająca od kilku miesięcy spółka Ryanair Sun, realizująca dotąd tylko czartery – czytamy w “Pulsie Biznesu”. Potencjalnie to świetna informacja, bo oznacza więcej samolotów zbazowanych w naszym kraju, a co za tym idzie – więcej kierunków połączeń.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Ryanair planuje duże zmiany w Polsce – w zeszłym tygodniu zaproponował pracownikom z naszego kraju zmiany w systemie zatrudnienia. Miałyby one polegać na likwidacji etatów i przejściu do czarterowego przewoźnika Ryanair Sun, gdzie pracowaliby dalej w ramach własnej działalności gospodarczej. Czasu jest niewiele, bo Ryanair chciałby, aby nowa forma zatrudnienia weszła w życie już od października.

Teraz okazuje się, że to dopiero pierwszy krok dużych zmian, jakie nastąpią w funkcjonowaniu irlandzkiego przewoźnika w Polsce.

– Będziemy stopniowo przejmować operacje rozkładowe Ryanaira w Polsce. Każdy samolot trzeba zarejestrować w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Na każdą maszynę przypada co najmniej 10 pilotów i 20 pracowników kabinowych. Przeniesienie działalności do naszej spółki ma przybliżyć zarządzanie operacje do naszych załóg, dać grupie większą elastyczność i efektywność. Siatka nadal będzie powstawać w centrali w Dublinie, ale nadzór operacyjny będzie realizowany w Warszawie – mówi w rozmowie z “Pulsem Biznesu” Michał Kaczmarzyk, prezes Ryanair Sun.

– Liczymy, że wszyscy, czyli około 150 pilotów i 300 pracowników pokładowych zatrudnionych przez Ryanaira w Polsce, przejdą do Ryanair Sun. Jednocześnie cały czas prowadzimy rekrutację związaną z rozwojem działalności – dodaje Kaczmarzyk.

Ryanair
Foto: pio3 / Shutterstock

W praktyce oznacza to, że od przyszłego roku “polski” Ryanair będzie zarządzał flotą ponad 20 samolotów. Dziś Ryanair Sun ma 5 maszyn, a sam Ryanair – kolejne 15. Przejmowanie samolotów spółka zakończy w tym roku. A w przyszłym dojdą kolejne maszyny – choć nie będzie obiecanych wcześniej 6 kolejnych samolotów, które trafią do Polski z bazy w Dublinie, to “polski” Ryanair ma obiecane kolejne maszyny. Sam Michael O’Leary zapowiadał niedawno, że w Modlinie i Krakowie zbazowane będą nowe maszyny, a samolotów przybędzie też czarterowemu Sunowi. W swoim pierwszym roku działalności obsłużył on ponad 600 tys. pasażerów, w przyszłym roku celuje we wzrost sięgający kilkudziesięciu procent. To tym bardziej realne, że jak twierdzi Kaczmarzyk, biura podróży zaczęły przychylniejszym okiem patrzeć na Ryanaira.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Super, tylko gdzie ta dobra zmiana? Zmuszanie pracowników do przejścia z etatu na działalność ma nią być?! Kiedy to właśnie ta zmiana może spowodować pierwszy w Polsce strajk załóg.
Darek M., 18 września 2018, 15:16 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »