Fly4free.pl

Ryanair znów zarabia i ma świetne wieści dla pasażerów! Linia wycofuje się z podwyżek cen

Foto: bestravelvideo / Shutterstock
W okresie od lipca do końca września Ryanair zarobił na czysto 225 mln EUR i był to jego pierwszy kwartalny zysk od wybuchu pandemii. Jednocześnie jednak przewoźnik raczej wycofa się z planów dużych podwyżek biletów w okresie zimowym, by jeszcze mocniej odbudowywać popyt.

W normalnych okolicznościach ogłoszone w poniedziałek wyniki Ryanaira byłyby uznane za słabe, ale pandemiczne okoliczności nie są normalne. Irlandzka linia poinformowała więc, że w I półroczu (a więc okresie od kwietnia do końca września zanotowało 48 mln EUR straty netto. I…to bardzo dobra wiadomość, bo w analogicznym okresie rok wcześniej strata była ponad 9 razy większa (411 mln EUR straty netto). Ryanair mocno zwiększył też liczbę pasażerów (obsłużył 39,1 mln pasażerów w stosunku do 17 mln rok wcześniej), a wskaźnik wypełnienia samolotów wyniósł 79 procent (wzrost w skali roku o 7 punktów procentowych).

Równie ważne są jednak dane za kwartał wakacyjny, czyli od lipca do końca września, gdy Ryanair zanotował… pierwszy zysk od wybuchu pandemii. Wyniósł on 225 mln EUR na czysto.

To świetne wieści, choć ten rok fiskalny (od kwietnia do końca marca 2022 roku) przewoźnik i tak zakończy na minusie – w komunikacie prasowym czytamy, że strata ma wynieść między 100 a 200 mln EUR.

Jeszcze niedawno linia szacowała, że w tym roku może wyjść na zero, tak się jednak nie stanie. To jednak… dobre informacje dla pasażerów. Bo wszystko wskazuje na to, że irlandzka linia odłoży w czasie planowane na zimę podwyżki cen biletów.

Koniec roku i początek następnego będzie dla nas dużym wyzwaniem, ta zima będzie ciężka – mówi Michael O’Leary, szef Ryanaira.

W depeszy agencji Reuters czytamy, że linia planuje utrzymać niskie ceny biletów na loty jesienią i zimą, by odbudować popyt i zwiększyć wypełnienie samolotów. Ryanair szacuje, że będzie przewoził miesięcznie po 10 mln pasażerów w miesiącach zimowych i zamknie ten rok fiskalny liczbą 100 mln obsłużonych podróżnych. Jednocześnie do startu przyszłorocznego letniego rozkładu lotów load factor w samolotach Ryanaira ma się zwiększyć z 80 do 90 procent.

O’Leary zakłada, że dzięki zwiększeniu popytu na loty zimą linia wejdzie na ścieżkę szybkiego i trwałeg wzrostu w kolejnych miesiącach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »