Fly4free.pl

Ryanair chce 104 tys. PLN odszkodowania od swojego pilota! Powód? Ośmielił się rozchorować

Foto: Rebius / Shutterstock

Marzy ci się zostanie pilotem? Przeczytaj ten artykuł ku przestrodze. Linie lotnicze zabijają się o pilotów? To prawda, ale niech no tylko powinie ci się noga…

Rozpoczęcie kariery pilota nigdy nie było łatwiejsze. Na rynku panuje ogromny niedobór – najlepsi odchodzą z Europy do Chin lub linii z Bliskiego Wschodu. Nic dziwnego, że Ryanair szuka pilotów w Afryce, a Wizz Air – w Wietnamie i Singapurze. Dodatkowo przewoźnicy cały czas organizują rekrutacje i szkolą na potęgę, a na zachętę – biorą na siebie część kosztów szkolenia lub rozkładają je na raty.

Tak jest w przypadku Ryanaira, bo przeszkolenie na pilota Boeinga 737 nie jest tanie. Pełny kurs kosztuje 25 tys. EUR, ale jeśli nie masz pieniędzy, to irlandzki low-cost z radością rozłoży ci tę kwotę na raty. Wystarczy, że podpiszesz lojalkę, że będziesz pracować jako pilot Ryanaira przez najbliższe 5 lat. Każdego roku irlandzka linia potrąca z pensji pilota po 5 tys. EUR, a gdy „dług” jest spłacony, kapitan zaczyna otrzymywać pełną pensję. Brzmi fair? Tak, ale wystarczy, że taki pilot się rozchoruje…

nowi piloci Ryanair
Foto: Ryanair

„Irish Times” opisuje taką przerażającą historię, której bohaterem jest Luca Billetto, pilot Ryanaira zbazowany w Bergamo. Włoch podpisał wspomniany wyżej, 5-letni kontrakt z Ryanairem. Zrobił to w czerwcu 2016 roku, jednak po 10 miesiącach poważnie się rozchorował – w tekście nie ma wzmianki na temat rodzaju schorzenia. Wiadomo tylko tyle, że choroba uniemożliwiła mu kontynuowanie pracy w charakterze pilota. W efekcie z powodu kiepskiego stanu zdrowia złożył wypowiedzenie 14 czerwca 2017 roku, a Ryanair… zażądał od niego zwrotu pełnej kwoty 25 tys. EUR za przeszkolenie. Gdy mężczyzna odmówił, sprawa trafiła do sądu. Teoretycznie linia lotnicza ma rację: w kontrakcie zawarto bowiem klauzulę, że jeśli mężczyzna zrezygnuje z pracy przed upływem 5 lat, będzie musiał zwrócić linii lotniczej całą kwotę. Co jednak w sytuacji, gdy mężczyzna jest chory?

Na razie sędzia prowadzący całą sprawę odmówił wydania Włochowi natychmiastowego obowiązku spłaty pieniędzy. Adwokat reprezentujący Włocha twierdzi, że szkolenie organizowane przez Ryanaira kosztowało nie więcej niż 12 tys. EUR, a do tego część pieniędzy została już pobrana przez Ryanaira z wynagrodzenia pilota.

Jaki będzie finał tej sprawy? Czekamy z niecierpliwością.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »