Fly4free.pl

Najbardziej ekologiczna linia znów wśród największych trucicieli UE. Jak to możliwe?

ryanair
Foto: Dziurek / Shutterstock

Ryanair już drugi rok z rzędu został uznany jednym z największych trucicieli w całej Unii Europejskiej – wynika z raportu Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska AISBL. Informacja ta jest o tyle ciekawa, że równocześnie irlandzki przewoźnik jest najbardziej ekologiczną linią na Starym kontynencie. I choć brzmi to paradoksalnie, to obie informacje są prawdziwe.

Irlandzka linia w tegorocznym zestawieniu „największych trucicieli Unii Europejskiej” znalazła się na 8. miejscu. Jeszcze rok temu Ryanair zamykał pierwszą dziesiątkę jako ostatni, a więc w tym roku awansował o dwa miejsca w górę, choć awans zdecydowanie nie jest czymś, co ucieszy przewoźnika.

Z raportu wynika, że w 2019 roku Ryanair wyemitował aż 10,53 megatony gazów cieplarnianych w porównaniu do 9,9 megaton w 2018 roku. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że w kontekście tegorocznego kryzysu związanego z koronawirusem, w 2020 roku Ryanair – jedyna linia lotnicza obecna w rankingu –  ma szansę znacząco poprawi swój wynik. Będzie to jednak wynikało jedynie z wielotygodniowego uziemienia większości połączeń. Co ciekawe – pierwsze, najbardziej niechlubne miejsce zajmuje Elektrownia Bełchatów. Podobnie zresztą jak w zeszłym roku.

Doroczne umieszczenie Ryanaira na liście jest o tyle ciekawe, że irlandzki przewoźnik regularnie określa siebie mianem najbardziej ekologicznej linii lotniczej w Europie. I co jeszcze ważniejsze, wcale nie kłamie. Jak to możliwe? Wszystko rozchodzi się o odpowiednią perspektywę.

W ogólnym rozrachunku, gdy brać pod uwagę całą działalność Ryanaira i gigantyczną liczbę wykonywanych połączeń – faktycznie emituje więcej gazów cieplarnianych niż większość przedsiębiorstw we wspólnocie. Jednocześnie jednak irlandzka linia ma bardzo szczegółowy program ochrony środowiska. Regularnie wymienia flotę na nowocześniejszą (a co za tym bardziej ekologiczną) i niezmiennie może pochwalić się bardzo wysokim load factorem (na poziomie 97 proc.), czyli wypełnieniem samolotów. W efekcie, w przeliczeniu na pasażera osiąga bardzo niskie wyniki emisji CO2. Tym samym, może śmiało mówić o sobie jako o najbardziej ekologicznej linii lotniczej w Europie.

Przewoźnik prowadzi też program dobrowolnej kompensacji emisji przez swoich pasażerów. W ten sposób zebrał 2,5 mln EUR, które są przeznaczane na różne projekty środowiskowe.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »