Fly4free.pl

Ryanair zapłaci prawie 8 mln PLN kary za kilka tysięcy odwołanych lotów w zeszłym roku

odwołane loty Ryanair
Foto: DarwelShots / Shutterstock

Włoski urząd ds. konkurencji AGCM nałożył na Ryanaira karę w wysokości 1,85 mln EUR, czyli 7,91 mln PLN. Przyczyną jest sytuacja z ubiegłej jesieni, gdy Ryanair odwołał tysiące lotów i nie poinformował pasażerów o przysługujących im prawach.

W komunikacie AGCM czytamy, że śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte we wrześniu 2017 roku, gdy Ryanair na przełomie dwóch miesięcy nagle i bez ostrzeżenia odwołał 2100 rejsów (co dotknęło ponad 315 tys. Pasażerów w całej Europie). Był to efekt kryzysu w taniej linii lotniczej związanego z brakiem pilotów, których Ryanair musiał wysłać na należne im urlopy. Później ten kryzys jeszcze bardziej się rozszerzył – w sumie Ryanair odwołał tej jesieni ponad 20 tys. Rejsów, a od listopada do końca marca zawiesił 34 trasy, w tym 7 z Polski.

W końcu urząd wydał decyzję o wlepieniu kary Ryanairowi. Powód?

“Kłopoty linii nie pojawiły się nagle, nie znajdowały się też poza kontrolą przewoźnika i sprawiły wielkie problemy i niedogodności dla pasażerów” – czytamy w komunikacie.

Według AGCM Ryanair niedostatecznie informował pasażerów na temat ich prawa do otrzymania odszkodowań za odwołane loty, które gwarantuje im unijne prawo. Zamiast tego, na samym początku irlandzka linia oferowała ludziom jedynie prawo do bezpłatnej zmiany rezerwacji, zwrotu kosztów za bilet, a później – także vouchera do wykorzystania na stronie.

AGCM tłumaczy jednak, że po wszczęciu śledztwa Ryanair zaktualizował informacje na swojej stronie internetowej, dodając tam paragrafy o możliwości ubiegania się o wypłatę odszkodowania. Irlandzka linia sama zaczęła się też kontaktować indywidualnie z poszkodowanymi klientami z Włoch. Urząd wziął pod uwagę te przesłanki i obniżył wysokość kary nałożonej na Ryanaira.

Co na to Ryanair? Linia poinformowała, że została poinformowana o karze, a prawnicy linii dokładnie przyglądają się uzasadnieniu, więc możliwe jest odwołanie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »