Fly4free.pl

Ryanair i Wizz Air wykorzystują koronawirusa i szantażują lotniska!

Foto: Northphoto / Shutterstock

Europejskie tanie linie lotnicze domagają się od lotnisk wieloletnich rabatów lub nawet całkowitego zwolnienia z podatków i opłat lotniskowych, nawet… dopłat w zamian za wznowienie lotów – donosi agencja Reuters. Swoiste castingi ofert realizują nie tylko Ryanair i Wizz Air, ale też easyJet.

Reuters dotarł do listów, które 3 największe tanie linie w Europie wysyłają obecnie do portów lotniczych na całym kontynencie. W skrócie można je streścić tak: dajcie nam rabaty i zwolnijcie z opłat lotniskowych. Czyja oferta będzie korzystniejsza, ten otrzyma więcej tras po wznowieniu lotów.

Wizz Air w swojej “zachęcie do składania propozycji” wysłanej jeszcze w kwietniu zaznacza na przykład, że zamierza “dokonać zmian w swojej siatce i strategii połączeń, co będzie oznaczało relokację przepustowości i samolotów pomiędzy lotniskami”.

Swoją drogą – być może oferty polskich lotnisk nie były na tyle atrakcyjne, skoro – jak pisaliśmy na łamach Fly4free.pl – Wizz Air zdecydował się zabrać kilka samolotów ze swoich baz w Polsce i przenieść je do innych krajów.

“Lotniska powinny w swojej ofercie podać warunki umowy na trzy lata” – czytamy w dokumencie, w którym Wizz Air prosi o zastosowanie opłat zbiorczych, czyli bez podziału na poszczególne składowe, czyli np. za lądowanie czy opłatę pasażerską oraz oczywiście bardzo dużych rabatów.

Oznacza to powrót do niechlubnej tradycji ostatnich kilkunastu lat, na której wiele tanich linii zbudowało fortunę – przewoźnicy podpisywali bowiem wielomilionowe umowy z mniejszymi lotniskami z mniej znanych region i w zamian kierowali tam ruch lotniczy, choć formalnie Komisja Europejska uznaje to za niedozwoloną pomoc publiczną. Przewoźnicy mają jednak swoje sposoby na ominięcie tych kruczków prawnych.

Nową strategię Wizz Aira potwierdza zresztą poniekąd Jozsef Varadi. Prezes Wizza w jednym z ostatnich wywiadów miał stwierdzić, że “lotniska będą zdesperowane, by ściągnąć do siebie przewoźników”.

Z kolei Ryanair w swoich żądaniach domaga się całkowitego zwolnienia z wszelkich opłat. Twierdzi, przy tym, że lotniska, które się na to zdecydują, będą traktowane priorytetowo przy rozdzielaniu połączeń.

Jeszcze inną metodę przyjęła linia easyJet: brytyjski przewoźnik zdecydował się niemal na… casting – lotniska są bowiem zapraszane na 20-minutowe rozmowy na Skype, podczas których przedstawiciele easyJeta pytają porty, w jaki sposób mogą one wesprzeć linię we wznowieniu operacji.

Foto: Aerovista / Shutterstock

Oliver Jankovec, szef branżowej organizacji ACI Europe, zdaje sobie sprawę z problemu i jego skali.

Linie lotnicze starają się maksymalnie wykorzystać obecną sytuację i organizują “konkursy piękności” między lotniskami. Listy, które wysyłają do lotnisk pokazują, jak wielka jest skala dominacji przewoźników w obecnym kryzysie – mówi i dodaje, że wiele lotnisk skorzysta z tej “desperackiej” szansy, bo inaczej mogłyby wcale nie mieć przewoźników i tras po wznowieniu lotów.

Eksperci też nie mają co do tego wątpliwości.

– Tanie linie będą dostawały jeszcze lepsze warunki od lotnisk. Bo to one zapewniają wzrost ruchu pasażerskiego na trasach wewnątrzeuropejskich, a właśnie ruch na tych trasach odnowi się najszybciej – komentuje Mark Simpson, analityk rynku lotniczego.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »