Fly4free.pl

Ryanair: trudniej unikać opłaty za płatność

Przy zakupie biletu na www.ryanair.com przewoźnik nalicza opłatę ok. 25-30 zł za płatność. Żeby mógł to robić legalnie musi pozostawić furtkę, dzięki której opłaty można uniknąć. Obecnie tą furtką jest płatnośc kartą MasterCard Prepaid, w tym kartą MasterCard Prepaid Fly4free. Jednak od dziś, możliwości unikania opłaty istotnie się zmniejszyły.Ryanair w krajach Europy sukcesywnie wprowadza własną kartę MasterCard Prepaid: Ryanair Cash Passport. Obecnie karta jest dostępna w Wielkiej Brytanii i Włoszech a lada chwila również w Hiszpanii. Dlaczego to powód do zmartwienia dla nas?

Ponieważ jeśli krajem wylotu na trasie, na której kupujemy bilet, jest Wielka Brytania lub Włochy od dziś jedynym sposobem uniknięcia opłaty administracyjnej jest użycie Ryanair Cash Passport. Rzecznik Ryanaira Katarzyna Gaborec w rozmowie z Fly4free.pl wyjaśnia:

Opłata administracyjna (przy płatności polską kartą MasterCard Prepaid – przyp. red.) jest pobierana przy rezerwacjach z Wielkiej Brytanii, Włoch oraz od 30 listopada z Hiszpanii (w tej chwili opłata nie jest pobierana w przypadku Hiszpanii – przyp. red.), w których zostały wprowadzone Ryanair Cash Passport. Od 31 stycznia będzie również obowiązywać w Irlandii i Niemczech. Jeśli chodzi o Polskę nie ma jeszcze ustalonego terminu wprowadzającego nową kartę i do tego czasu rezerwacje z Polski do danej destynacji, przy użyciu karty MasterCard Prepaid będą zwolnione z opłaty administracyjnej.

Czyli kupując bilet na ryanair.com i płacąc kartą MasterCard Prepaid wydaną przez Polski bank, w tym kartą MC Prepaid Fly4free.pl unikniemy opłaty administracyjnej, gdy kupimy lot na przykład: Polska – Włochy – Polska na jednym bilecie. Jeśli jednak kupimy Polska – Włochy i na innym bilecie Włochy – Polska, za pierwszy odcinek nie zapłacimy opłaty administracyjenj, ale za drugi już tak.

Obywatele polscy zamieszkali w Polsce nie mają obecnie możliwości nabycia Ryanair Cash Passport. Jak wyjaśnia Katarzyna Gaborec Ryanair Cash Passport może nabyć tylko rezydent kraju w którym usługa jest obecnie dostępna.

Jeśli ktoś jednak wejdzie w posiadanie Ryanair Cash Passport będzie mógł rezerwować wszystkie przeloty Ryanaira bez opłaty administracyjnej, niezależnie od kraju wylotu.

W tej chwili (i w najbliższych miesiącach) dla Polaków zamieszkałych w kraju nadal jednyną furtką pozwalającą unikać opłaty administracyjnej jest karta MasterCard Prepaid wydana przez polski bank, w tym karta MasterCard Prepaid Fly4free.pl. Korzystając z niej unikniemy opłaty przy lotach Polska – wszędzie – Polska, Polska – wszędzie, oraz do czasu wprowadzenia karty Ryanair Cash Passport przy wylotch z krajów, w których ta usługa nie została wprowadzona (Norwegia, Szwecja, Francja, Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia, Holandia, Belgia, Czechy, Słowacja, Austria, Chorwacja, Grecja, Maroko, Portugalia, Rumunia, Bułgaria).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Ostatnie ruchy wskazują, że Ryanair ma zdecydowanie za dużo klientów i potrzebuje mniejszyć ich liczbę...
shiv, 2 grudnia 2011, 13:18 | odpowiedz
Czy to właśnie nie jest niezgodne z prawem? Teraz jako obywatel Polski nie mam ŻADNEJ możliwości uniknięcia opłaty jeżeli wylatuje z UK czy Włoch. Co jeżeli lecę do UK na jedne lotnisko a wracam z drugiego (bo np. chcę zwiedzić sobie Anglię)? Totalny BEZSENS!
Stefan, 2 grudnia 2011, 13:20 | odpowiedz
Już kombinują jak tylko mogą.....:/
Łukasz, 2 grudnia 2011, 13:21 | odpowiedz
Jeśli ktoś jednak wejdzie w posiadanie Ryanair Cash Passport będzie mógł rezerwować wszystkie przeloty Ryanaira bez opłaty administracyjnej, niezależnie od kraju wylotu. czyli na np anggielskiej karcie cash passport bede rezerwowal bez oplaty loty z Wloch?
arafat, 2 grudnia 2011, 13:22 | odpowiedz
Jak będziecie szukać tematu na artykuł, to napiszcie coś o tej Ryanair Cash Passport. Tzn jak ona chodzi w UK i ITA (cena, warunki, koszty, dodatkowe korzyści). Zresztą robicie takie artykuły świetnie, wiec co ja będę tłumaczył ;-)
remi3, 2 grudnia 2011, 13:23 | odpowiedz
tanie linie, zarabiaja na czym mogą, nie rozumiem Waszego zdziwienia
krzysiek, 2 grudnia 2011, 13:23 | odpowiedz
to oznacza, że jeśli kupię teraz bilet w jedną stronę hiszpania - polska na luty, to nie będę już zwolniony z opłaty adm, nawet przy użyciu karty fly4free? Beznadzieja.
P., 2 grudnia 2011, 13:26 | odpowiedz
Tęsknię za czasami, kiedy Ryanair miał tych klientów za mało i rozdawał bilety prawie za darmo...:(
Ula, 2 grudnia 2011, 13:31 | odpowiedz
@remi3: http://www.cashpassport.com/1/Global/Ryanair/UK_BK1538_CP_Ryanair_UGTC_V1_020811_F.pdf Tutaj masz wszystko co musisz wiedzieć. Najlepsze pozycje? Minimum £150 doładowanie, £2,50 opłaty miesięcznie jeżeli karta nie była użyta w ciągu ostatnich 6 miesięcy oraz najlepsze 5.75% opłaty od kwoty transakcji jeżeli płatność nie była w funtach.
Stefan, 2 grudnia 2011, 13:32 | odpowiedz
@stefan: przygotowujemy pytanie o opinię do UOKiK @arafat: tak, angielska karta RCP zwalnia z opłaty administracyjnej przy lotach np. z Włoch @remi3: na te chwilę moge napisać tyle, że karta jest bardzo droga w utrzymaniu @P: Polecam ostatni akapit. Karta Fly4fre nadal zwalnia z opłaty administracyjnej przy wskazanym przez ciebie locie.
Ewelina, 2 grudnia 2011, 13:38 | odpowiedz
Opłaty za przewalutowanie są zdzierstwem, nawet mając w przyszłosci polski kasz paszport nie będzie sie opłacać nim kupować biletów w innej walucie niż złoty jeżeli taki bilet kosztuje w granicach powyżej 200-300 zł-przewalutowania będą takie że taniej będzie dobrą VISĄ czy MASTERCARD zapłącić. Bzdura. Atakowałbym UOKiK-jest to dyskryminacja obywateli Unii przy zakupie w zależnosci od tego z jakiego kraju pochodzą-RASIZM RYANAIRA
Adam, 2 grudnia 2011, 13:52 | odpowiedz
"na te chwilę moge napisać tyle, że" tę, mogę - sam zwrot "na tę chwilę" jest koszmarem, nie twórzcie na f4f koszmarów językowych rodem z urzędów. http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7444
Iza, 2 grudnia 2011, 14:02 | odpowiedz
piszcie do UOKiKu, chetnie sie podpisze, bo to co wprowadzil ryanair to juz przesada.. Patrzac na ceny, w tej chwili pozycję nr.1 w rankingu moich ulubionych tanich linii zajmuje Wizz.. :/
blackall, 2 grudnia 2011, 14:12 | odpowiedz
@Iza, rozmawiamy tu o dość ważnym wątku z punktu widzenia naszej idei fly for FREE. Wydaje mi się, że w świetle tego tematu ogonki nie mają wielkiego znaczenia. Bardziej mnie razi Twoje zaśmiecanie, niż brak ogonków. Nie zaśmiecaj. Kiepsko to wygląda. Kilkadziesiąt miesięcy temu rezerwowaliśmy loty za grosze, dziś robi się nam z tego kilkuetapowy, droższy znacznie, proces. FR podnosi ceny, nie dając nic więcej w zamian. Opłata rezerwacyjna to w praktyce często ponad 100% ceny biletu...
Grzyw, 2 grudnia 2011, 14:12 | odpowiedz
Warunkiem UE jest, aby istniała choć jedna darmowa alternatywa. W przypadku karty MasterCard PrePaid takie darmowe karty istnieją. Natomiast jeśli Ryanair twierdzi, że darmową alternatywą jest ich karta to raczej się mylą. Z tego co czytam ta ich karta nie jest darmowa tylko dość droga. Więc nie ma darmowej alternatywy dla opłaty rezerwacyjnej. A zatem najprawdopodobniej naruszają obowiązujące prawo. Zapewne Ryanair liczy na to, że zanim jakikolwiek urząd zbada temat i wyda decyzję, która będzie ich obowiązywać to miną miesiące, jeśli nie lata. Więcej zarobią na tych opłatach niż stracą na ewentualnej karze, a jest też możliwe, że żadnej kary nie dostaną.
Maciej M, 2 grudnia 2011, 14:17 | odpowiedz
Ja bym nie bił do UOKiK tylko do jakiegoś Unijenego Urzędu, bo mało moim zdaniem jest w stanie zrobić UoKiK jeżeli sprawa dotyczy miejsca wylotu z innego kraju (mogę się mylić).
Patryk, 2 grudnia 2011, 14:35 | odpowiedz
N to teraz ma szanse Wizzair byc low costem Nr 1
Jacaraipe, 2 grudnia 2011, 14:46 | odpowiedz
No niestety Maciej M. ma rację w wielu krajach złupią klientów i nawet jak gdzieś zapłacą karę moze sie to opłacać-machina biurokratyczna działą z pewnym opóźnieniem i nie zawsze skutecznie-w Polsce to prawie w ogóle konsument ma niewiele do powiedzenia. Liczę na to, że w Niemczech dostaną kopa.
Adam, 2 grudnia 2011, 14:49 | odpowiedz
A co robił Wizzair? Przez wiele lat nie pozwalał uniknąć Polakom opłat, bo ich karta była dostępna tylko na Węgrzech i nikt się do nich nie przyczepił. Chyba, że nie znalazła się osoba, która zainteresowałaby UOKiK Wizairem...
darck, 2 grudnia 2011, 14:49 | odpowiedz
Na upartego wystarczy kogoś poprosić kto ma taką kartę, by wykonał przelew, tylko trzeba szukać na angielskich forach :) Kto wie może nie długo tą kartę wprowadzą.
Patryk, 2 grudnia 2011, 15:01 | odpowiedz
Pogięło ich już kompletnie. Średnio mi się widzi trzymanie £150 na karcie z której może skorzystam raz na dwa miesiące kupując bilet za £30. papa oszczędzanie na każdym locie :(
Karo, 2 grudnia 2011, 15:02 | odpowiedz
Od kiedy będzie to już obowiązywało z Hiszpanii ?
Mateusz, 2 grudnia 2011, 15:23 | odpowiedz
Myślę, że przesadzacie. Jest wiele linii, które nie pobierają dodatkowych opłat za płatność kartą i można korzystać z tych linii. Dodatkowo, jeśli masowo przestaniecie kupować bilety Ryanair to może zmienią politykę cenową.
lp, 2 grudnia 2011, 15:26 | odpowiedz
Kanary ryanem przestaną się opłacać zważywszy na chrzanienie się po lotniskach-zyskają easyjet, wizzair, air berlin czy condor. Ci co muszą polecą, pasjonaci-wybiorą inne linie czy kierunki. Ja tam wolę pozbierać i do Hanoi czy nawet aeroflotem do Chin sie wybrać albo lufa do portugali niż Ryanarowym G meczyć. Bez sensu jest trzymać 150 funtów czy np. jak u nas np. 500 zł na tej ich pseudokarcie. Jeszcze jak będę gazetę za 4 zł kupowął to prowizję zapłacę 2 zł a funta po 6,5 będą mi liczyć. Bzdura każdy umie liczyć.
Adam, 2 grudnia 2011, 15:30 | odpowiedz
LP i Adam mają rację - jest alternatywa. Wierzę, że captcha zabierze im klientów. Czy prowizja? Nie wiem, Europa Zachodnia pewnie nie zwróci uwagi nawet na te kilka EUR więcej...
Grzyw, 2 grudnia 2011, 15:42 | odpowiedz
Dyrektywy unijne dobrze jest znać, by nie opowiadać bzdur. Darmową alternatywą jest to, że czasem pojawiają się bilety bez dodatkowej opłaty - i to wystarcza. Wystarczy spojrzeć na Air Berlin, którego nikt nie skarży za płatną alternatywę (topCard) + promocje bez opłat - i nie jest to wiadome od wczoraj. Użytkownicy f4f różni są, ale że redakcja chce pisać do UOKiK, tak bez podstaw - ponieważ kupujecie bilety w Irlandii? W dodatku zgodnie z prawem.
Olaf, 2 grudnia 2011, 16:09 | odpowiedz
Wystarczy jakakolwiek jedna alternatywa zwalniająca z OPŁATY SERWISOWEJ PRZY ZAKUPIE BILETU nie ma najmniejszego znaczenia fakt, że utrzymanie danej karty jako bądź co bądź uniwersalnego produktu płatniczego coś kosztuje.
marek2011, 2 grudnia 2011, 16:23 | odpowiedz
Olaf nie spinaj sie tak :). Nie napisalam, ze ktokolwiek lamie jakiekolwiek prawa. Napisalam, ze zamierzam poprosic UOKiK o opinie. Po to wlasnie by swoja wiedze opierac na opinii autorytetu.
Ewelina, 2 grudnia 2011, 16:29 | odpowiedz
a co jeśli ma się kartę wydana przez bank w innym kraju? dostałam kartę prepaid mastercard jako prezent i zastanawiam sie czy taka ma jakiekolwiek zastosowanie przy płaceniu za bilety czy raczej słabo
ann, 2 grudnia 2011, 16:40 | odpowiedz
ryan przegina, oby odbiło mu się to czkawką, dobrze że się nim wylatałem jak był tani, a teraz niech spada:) szkoda tylko Kanarów ryanem, które naprawde sie opłacały i naprawdę je polubiłem, miała być Lanzarotka w lutym . gdyby wizzair rozbudował siatkę, to spokojnie byłby lowcost No. 1, niestety w tej chwili ciężko sklecić coś sensownego samym wizzarem, zwłaszcza w zimę kiedy polowe tras jest zawieszonych, dlatego klaniaja sie oferty czarterów, jak np. Meksyk za 1060PLN, czy Tajlandia, SriLanka za 1100zł, warto dołożyć, ale przeżyć coś innego. Proponuje anty-ryanowy kartel, w końcu jest nas tu trochę na tym forum, i pewnie stanowimy ze 20-30 % procent jego sprzedaży:)
flighter, 2 grudnia 2011, 18:26 | odpowiedz
Flighter zgadzam sie z Tobą najbardziej mi Kanarów szkoda no i najgorsze że Franca ma dużą siatkę połaczeń na szczęście też się nimi nalatałem i w 2012 już nie planuję nimi lecieć wolę skorzystać z promocji na takie kierunki jak Dominikana z Paryża o których fly4free pisał, czy jakiś ciekawy kierunek tradycyjną linią niż męczyć się np. ryanem na Maltę czy do Portugalii i oszczędzić 100-150 zł w porównaniu do lufy w promocji. Mam gdzieś te irlandzie badziewie niech O'Leary sam sobie lata. 15 opłat za nie wiadomo co, bagaże , pierwszeństwa na lotniska peryferyjne w środku nocy-przekroczyli wg mnie barierę senswonosći. Nie będę 5 godzin siedział i szukał na ich stronie taniego biletu wklepując idiotyczne hasełka z kapcza
Adam2, 2 grudnia 2011, 19:11 | odpowiedz
Proponuję na Fly4fre stworzyć nową rubrykę: ogłoszenia towarzyskie-poznam Pana/Panią z Angielskim/Włoskim/Hiszpańskim Paszportem (Ryana) dla transakcji w euro/funt. Trzeba by stworzyć wspólny front międzynarodowego alegro i niech się w d pocałują-stworzyć społecznosciowy portal poszkodowanych przez ryana.
Adam2, 2 grudnia 2011, 19:20 | odpowiedz
@Adam2: Jest już taki temat na forum - http://www.fly4free.pl/forum/viewtopic.php?f=181&t=7249
Stefan, 2 grudnia 2011, 20:00 | odpowiedz
Jest jeszcze inna opcja można zebrać grupę ok 180 osób i samemu wyczarterowac samolot. :)
Tomek, 2 grudnia 2011, 21:17 | odpowiedz
Ewelina, napisałaś, że w Polsce "jedyną furtką pozwalającą unikać opłaty administracyjnej jest karta MasterCard Prepaid wydana przez polski bank". Czy to oznacza że MC Prepaid Neteller'a już mnie nie zwalnia z opłaty za płatność? Dzięki
Kasper, 2 grudnia 2011, 21:19 | odpowiedz
Niestety ale tylko my to odczujemy dla nas będzie to 50zł w dwie strony. Dla całej europy zachodniej jest to 6 Euro czyli biorąc pod uwagę zarobki, to tak jakby to było 6 zł. A wiec dla europejczyka NIC. Wiec tylko my to odczujemy po raz kolejny ;///
qubasek, 2 grudnia 2011, 22:25 | odpowiedz
bez przesady ludzie! skoro jak pisze Ewelina owa karta ryanaira zwalnia z oplaty we wszystkich krajach to wystarczy poczekac kilka miesiecy jak ja wprowadza w Polsce i wtedy ja zdobyc i znow kupowac bez oplat;-) innego wyjscia niestety nie ma...
arafat, 2 grudnia 2011, 22:40 | odpowiedz
W Polsce będziesz miał kartę w PLN. Wtedy dowalą Ci 6% prowizji za przewalutowanie i nie będzie różowo. Najlepiej będzie posiadać dwie: w PLN i EUR. Ale kogo będzie na to stać...
Patryk Kiljan, 2 grudnia 2011, 23:01 | odpowiedz
Czy dobrze rozumiem, że Hiszpania też już zalicza się do tych państw? Z tego, co wiem, jest po 30-tym... C Czyli rezerwując lot z Barcelony na Kanary (przypuśćmy) opłata zostanie naliczona? Aj...przekombinowali.
martyna, 2 grudnia 2011, 23:19 | odpowiedz
wiem, ze najlepiej byloby miec dwie karty w pln i euro, ale to przewalutowanie nie jest takie straszne zwlaszcza przy lotach za kilka-kilkanscie euro za odcinek...to wyjddzie 2-3zl... czy karta jest droga w utrzymaniu? wydaje sie, ze nie pod warunkiem, ze raz na pol roku ja uzyjesz i bedziesz jej uzywac tylko do rezerwacji biletow a nie do wyplaty kasy z bankomatu czy placenia w sklepie...innych oplat chyba nie ma
arafat, 2 grudnia 2011, 23:26 | odpowiedz
Arafat w mojej ocenie oczywiście na podstawie angielskiego cash pasportu posiadanie karty jst dość kosztowne i na granicy opłacalnosci no chyba że latasz z 20 razy w roku. Przewalutowanie jest 5,7 %. Ale kursy też mają wysokie. Czyli bilet za ok. 200 zł i różnice to wyjdzie wg moich wyliczeń ok. 15-20 zł opłat-to dużo. Niby nie ma prowizji ale na jedno wyjdzie jeżeli kupujesz w innej walucie niż karta. Ładowanie karty też jest płatne, wpłaty są od minimum 150 funtów, opłaty za nieaktywność jak płacisz coś to jeszcze prowizja. Może się okzać że taniej płącić dobrą kartą kredytową Visa czy Mastercard która ma np. zwrot 1 czy 2 % za zrealizowane transakcje-np. BPH czy Polbank. Musiałbyś mieć trzy karty w zł, funatch i euro-na dzień dzisiejszy nie jest to możliwe-angielski posiadacz moze mieć tylko w funtach. Do 10 lotów w roku (dla max 2 osób) to taniej wychodzi dobra kredytówka z sensownymi kursami.
Adam2, 2 grudnia 2011, 23:54 | odpowiedz
Jeszcze zastrzegają sobie w regulaminie możliwosć jej blokady-a nuż stwierdzą że za dużo promocyjnych biletów kupujesz albo dla kogoś i ci przyblokują-przeczytajncie regulamin-żaden bank w Pl nie odważyłby się takiego cuda prawnego stworzyć. Wpłacaj i martw się-ja na dzień dzisiejszy bym w to nie wchodził.
Adam2, 2 grudnia 2011, 23:56 | odpowiedz
masz oczywiscie wiele racji, ale ja myslalem o zakupie biletow tanich czyli takich jakie pojawiaja sie na tej stronie, a wtedy oplata za przewalutowanie nie bedzie taka straszna... pisalem tez, ze nie warto z tej karty korzystac nigdzie indziej poza rezerwacjami lotow Ryanaira, oplata za nie uzywanie karty przez pol roku mi nie grozi i chyba nikomu kto czyta ta strone;-) co do wplat: klopotliwa jest kwota wplaty, ale z drugiej strony 150 funtow starczy mi na kilkanscie tanich biletow...co do oplaty: pobierana jest tylko w jednym przypadku, wiec nie jest tak zle... coz musze to przemyslec... pozdrawiam
arafat, 3 grudnia 2011, 0:35 | odpowiedz
a co do sensownej kredytowki z dobrymi kursami: niestety one czesto tez kosztuja( lub trzeba spelnic spore wymaganai zeby byly bezplatne lub tansze) wiec interes sredni...z deszczu pod rynne;-)
arafat, 3 grudnia 2011, 0:36 | odpowiedz
Korzystajcie w miarę możliwości z alternatywnych przewoźników. Jak FR zobaczy po roku, że samoloty nie są wypchane po brzegi, na ich koncie zostało trochę mniej niż powinno, to szybko coś z tym zrobią.
MaSell, 3 grudnia 2011, 11:07 | odpowiedz
Nie innego wyjścia. Ja w Azuonie już wyłączyłem kapcie i FR już nie będę latał, a na pewno dużo rzadziej. I tak nie lubiłem z nimi latać, bo ciężko się było wyspać ;-P
patron, 3 grudnia 2011, 11:32 | odpowiedz
Arafat nie mówię że bezwględnie się nie opłaca bo to zależy od tego co w pl wersji wymyślą. Fakt że przy niskich kwotach biletów te przewalutowania nie będą bardzo wysokie najgorzej że trzeba na karcie "mrozić" im 150 funtów. Co do kredytówki-to prawda-natomiast jeżeli ktoś jeszcze kupuje inne bilety czy na co dzień używa to i tak ją ma-co nie znaczy że zawsze jest bezpłatna. Tyle że myślę że większość używa kreytówek i je ma bez względu czy lata czy nie-przydaje się-trudno bowiem kupić bilety poza tanimi liniami bez takowej czy podróżować. Diabeł tkwi w szczegółach oczywisci i nie twierdzę że mam rację-może zmienię zdanie-na dzień dzisiejszy wydaje mi się przesada z tymi płatnosciami-przeżucę się na wizza i na inne linie o ile oczywiscie to możliwe-a co do np. Kanarów - to będę sie czaił na air berlin w promocji-z bagażem z berlina ostatnio wyrwałem w 2 strony za 105 euro-więc uważam że przyzwoicie bez noclegów na trasie. A inne trasy to easyjetem i tradycyjnymi. Po prostu zaczynam omijać tą linię-przesadzili.
Adam2, 3 grudnia 2011, 12:28 | odpowiedz
jak dla mnie to mogą sobie wsadzić swoją kartę do samolotu oczywiście po cyrku który widziałem ostatnio na Gran Canaria jak wzywano policję kilkakrotnie np za to że babka prócz podręcznego miała buty w ręku to mam gdzieś takie tanie latanie i ryanair powiem więcej do bydgoszczy będę jezdził a tu nie będę kupował a ryanair jak straci kilkadzięsiąt tysięcy pasażerów to się może zastanowi irlandzki wieśniak jak się ludzi traktuje
jamaj, 3 grudnia 2011, 17:26 | odpowiedz
Dzięki bliskości do Berlina praktycznie zrezygnowałem już z FR a zacząłem latać easyJetem, trochę drożej ale jakość lepsza i dużo kierunków. Wcześniej FR latała do Malagi(!!!) z Berlina ale już ten lot jest zlikwidowany a pozostała siatka połączeń jest mało interesująca więc wolę latać easyJetem lub połączenia czarterami w dalsze zakątki świata !!!Moim zdaniem utrzymywanie nowej karty jest mało opłacalne!!! Przyłączam się do olewania i nie latania FR a z czasem może zmienią swoją politykę przewozu pasażerów.
olo, 3 grudnia 2011, 18:30 | odpowiedz
Ja też zamierzam na przekór omijać Ryana ile się da. Na szczęście w tym roku się już nalatałem. Teraz w planach trochę wyjazdów w polskie góry. A z kierunków lotniczych to Istambuł i Gruzja. Oba kierunki by LOT. W planach jest też UK, ale tu na szczęście lata Wizz i to z nim mam zamiar teraz latać.
kerad85, 3 grudnia 2011, 22:09 | odpowiedz
Już teraz więcej latam Wizzairem niż Ryanem. Niech Wizz rozszerzy siatkę połączeń z WRO to Ryan nie będzie mi do niczego potrzebny. A na Kanary wygodniej easyJetem z Berlina. Lecę w weekend majowy, 3 osoby plus niemowlę plus 3 bagaże rejestrowane, całość w dwie strony za 387 euro, kupione w takiej cenie po artykule na f4f. Bez żadnych przesiadek, bez nocek na lotniskach, muszę tylko dojechać do Schoenefeld, ale to jest tylko 2,5h autostradą.
Maciej M, 4 grudnia 2011, 11:37 | odpowiedz
hej wiem ze to nie w tym miejscu ale mam duzy problem zamowilem bilety w Polskim Busie. Zapłaciłem dostałem @ z potwierdzeniem do tego nr zamówienia i załącznik o rozszerzeniu .p7s co w nim jest i czy musze go wydrukować do wyjazdu czy jest on ogólnie potrzebny??
Michał, 4 grudnia 2011, 15:42 | odpowiedz
@Michał: nie jest potrzebny, wydrukuj tylko tego maila gdzie załącznikiem jest ten plik .p7s
Stefan, 4 grudnia 2011, 18:39 | odpowiedz
Mi się wydaję, że skoro karta jest niedostępna dla nie-rezydentów wskazanych krajów, to nie powinno być opłaty, jeśli płacimy kartą, która jest zwolniona z haraczu w kraju, w którym mieszkamy na stałe - bez względu na to, skąd lecimy. Ciekawy jestem co na to UOKIK. Ale to faktycznie prawda - sam ostatnio częściej wybieram Wizzaira - ceny podobne (często nawet niższe), a mam wrażenie, że ich podstawową działalnością pozostały przewozy pasażerskie, a nie wciskanie ludziom wszelakiego chłamu (a przewóz niejako przy okazji).
neonet, 4 grudnia 2011, 20:11 | odpowiedz
ja tez zaczalem omijac ryanaira po tej akcji z kartami:) od tego momentu zabukowalem juz 3 bilety na wizzair i 5 w easyjet:) .. a w ryanairze zadnego:) jak by nie kombinowali z tymi kartami to prawdopodobnie wszystkie te 8 lotow bylo by u ryanaira... a wiec tylko na mnie stracili w przeciagu 1 miesiaca niezla kaske:)
tomasz, 7 grudnia 2011, 13:24 | odpowiedz
Trzeba własnie robić tak jak tomasz-jak lecisz to innymi liniami-pewnie nie zawsze sie da-ale na mnie tylko w tym miesiacu stracą 9 biletów-bo jadę ze znajmomymi i zdecydowalismy sie na easyjeta-minimalnie drozej ale nie będę się babrał z przesiadkami. Także też niemałą kasę stracili. Tak sie niby wydaje ale tylko poprzez nasze zakupy możemy zmusić ryana do zmiany-pytanie czy się to uda-raczej jestem sceptyczny ale przynajmniej ja im kasy nie dołożę
Adam, 8 grudnia 2011, 9:05 | odpowiedz
Siedzę w UK i wziąłbym tą kartę dla tanich biletów i żeby pomóc innym, ale to co oni stworzyli się totalnie nie opłaca, kto słyszał o opłacie za przewalutowanie. Szkoda.
Tomek, 10 grudnia 2011, 3:13 | odpowiedz
Wczoraj rezerwowałam bilety z jednego miasta we Włoszech do innego również w Italii i dzięki super nowej opłacie, zamiast zapłacić ok. 20 euro za 3 bilety, ściągnęli 40euro :/ Przestaje mi się to podobać jednak nie mam lepszej opcji, gdyż Wizz tak daleko nie lata :( A mam jeszcze pytanie. Co w związku z tą kartą? Ktoś może się orientuje? http://www.ryanairkarta.pl/
Juliett'a, 14 grudnia 2011, 17:38 | odpowiedz
Przyszła odpowiedź z UOKiK?
senderos44, 1 stycznia 2012, 12:41 | odpowiedz
Chciałabym się dowiedzieć czy można jeszcze gdzieś kupić tą kartę MasterCard Prepaid Fly4free ??Jeżeli tak to gdzie? Pamiętam, że kiedyś były dostęppne na allegro.
Mienta, 10 stycznia 2012, 0:19 | odpowiedz
Czy już coś wiadomo o cash passport niemieckim czy od 31.01 już jest lipa
Adam, 19 stycznia 2012, 22:52 | odpowiedz
Właśnie próbowałem zarezerwować bilety i o ile dobrze widze, w momencie, kiedy wybieram sposób płatności nie ma tam opcji 'MasterCard Prepaid'... Jak to działa???
mk, 24 stycznia 2012, 0:27 | odpowiedz
Mam inny sposób na Ryanera. Mam karte BPH, dawniej GE Money Bank. juz dostałem jeden bilet i w kwietniu będe leciał na Sardynie. Teraz bilet jest za 120zł najtańszy. Mam problem z powrotem. Powrót jest droższy bo za 220/250zł. Muszę teraz poprzez 2 miesiące zrobić zakupy na 3500zł i dostanę darmowy bilet. Za 3500zł dostane około 220zł. Podsumowując: bilety RT na Sardynie są w kwocie minimalnej około 250zł. Easyjet z Berlina tyle może kosztować po zastosowaniu wariantu krakowskiego. Jak wydam kartą 3500zł to dostanę 2 bilety o wartości nie mniejszej jak 350zł. Ile zyskam? 300zł za 3500zł to 8,5%. To nie wszystko: wydając następne pieniazki po przekroczeniu kwoty 6500zł dostanę następne 2 bilety. Kolejne 6500zł to kolejne dwa bilety itd...Co wy na to?
chrisik, 26 stycznia 2012, 11:35 | odpowiedz
Czy za loty z Irlandii płaci się już opłatę manipulacyjną?
kerad85, 20 lutego 2012, 15:27 | odpowiedz
czy ktos kompetentny moze powiedziec w jakich krajach na dzien dzisiejszy dziala karta Ryanair Cash Passport a tym samym gdzie nie unikniemy oplaty poslugujac sie polskimi MasterCard Prepaid?
lece_bo_chce, 1 marca 2012, 16:58 | odpowiedz
To co sie dzieje w UK to ewidetne lamanie prawa wspolnotowego/krajowego obecnie. Przykladowo - zalozmy, ze chce kupic bilet na olimpiade(z autopsji). Nie wystarczy, ze bede mial zakupiony legalny srodek platniczy (funt brytyjski), jedyna droga jest zakupienie karty VISA(bo ta ostatnia umieszcza swoje reklamy) i zaplata tylko karta tej firmy. Oczywiscie za stadiony placi brytyjski podatnik, ale ja musze kupowac bilety tylko i wylacznie za NEW VISA POUND... (furtka jedyna ktora zostala to zaplata gotowka, ale tylko dla Brytyjczykow i tylko w przypadku pierwszych podejsc do sprzedazy biletow, za posrednictwem papierowych formularzy - widocznie ktos zobaczyl przekret i wywalczyl)....
dssd, 24 marca 2012, 4:34 | odpowiedz
czy przy zakupie biletu z Grecji do Włoch jest jakiś dodatkowy haracz? czy zakupie normalnie kartą F4F?
Mateusz, 27 marca 2012, 10:51 | odpowiedz
@ Mateusz Nie.
Hubert, 27 marca 2012, 11:23 | odpowiedz
good one keep posting more...http://www.kitsucesso.com
Aureliza, 3 maja 2012, 19:23 | odpowiedz
Od dawna czekałem na ta okazję i się naczekałem, karta kupiona teraz tylko bilety kupować i latać po przestworzach :) :P
ruben, 15 maja 2012, 7:13 | odpowiedz
Jeżeli macie karte PrePaid z WBK to uwaga bo gdy chcecie zaplacic za bilety ponad 500 zl to nie ma takiej mozliwosci gdyz na kartach pre paid jest limit 500 zl wlasnie..czyli kolo sie zamyka..
Sihax, 16 maja 2012, 11:45 | odpowiedz
@ Sihx Właśnie wypuściliśmy do obiegu nową kartę F4F z limitem 4.000 zł pojedynczej transakcji ! :)
Hubert, 16 maja 2012, 12:00 | odpowiedz
To jest oszustwo. Mam kartę MasterCard Prepaid wydaną przez Polski Bank i nie mogę zapłacić za bile. DFotaję komunikat, żę płatność jest niemożłiwa i że pewnie podałem błędny numer karty. Do Ryanara się oczywiście nie można dodzwonić a nie podają maila do złożenia zapytania. Chyba rzeczywiście nie zależy im na mnie jako na kliencie. Poczekam aż OLT uruchomi loty zagraniczne z Polski. Bez żalu przejdę.
ryanair jest naciągaczem, 30 maja 2012, 9:31 | odpowiedz
czyżby dobry czas karty MasterCard Prepaid z WBK już sie skończyły ? włąśnie kupuje bilet w ryanie i 6euro administracyjnej się nalicza ;-(
Janek, 13 lipca 2012, 13:36 | odpowiedz
Kochani Jest bardzo prosty sposób na te wszystkie "ukryte koszty". Wystarczy ze magicy-programiści z F4F zabiorą się za kombinowanie i wyprodukują wyszukiwarkę połączeń która będzie uwzględniała w cenie końcowej wszystkie składniki. Wtedy będzie wystarczyło popatrzeć co mamy w koszyczku i zdecydować ostatecznie czy podana wartość ma sens. Wtedy i F4F zyska odwiedzających a i linie lotnicze przestana mamić biletami za 1 zł które w efekcie kosztują setki zł.
Jan, 19 września 2012, 16:20 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »