Fly4free.pl

Ryanair chce podbić południe Europy! Przejmie aktywa podupadłego rywala?

Foto: Rob Wilson / Shutterstock

– Chcemy przejąć od Alitalii sloty na lotniskach Fiumicino i Linate – jasno deklaruje Ryanair. Włoski przewoźnik przechodzący restrukturyzację prawdopodobnie będzie się musiał pozbyć części swoich najbardziej atrakcyjnych aktywów.

Restrukturyzacja linii Alitalii (trudno zliczyć, który to już raz przewoźnik ten jest ratowany) okazała się szansą dla innych linii lotniczych. Włoski rząd planował bowiem tchnąć w linię nowe życie: zaplanował stworzenie nowej spółki pod nazwą ITA, która na starcie otrzyma 3 mld EUR i… wszystkie aktywa Alitalii. Nieoczekiwanie sprzeciwiła się temu Komisja Europejska, która ma możliwość zablokowania tego planu. Bruksela przede wszystkim zakazała nowej linii korzystania z marki Alitalia, ale co ważniejsze – nakazała włoskiemu rządowi pozbyć się części aktywów. Wśród nich są m.in. lotniskowe sloty (czyli prawa do startów i lądowań na danym lotnisku o konkretnej godzinie), na które ostrzy sobie zęby wielu przewoźników.

Wśród nich jest Ryanair, który łakomym okiem spogląda zwłaszcza na sloty na lotnisku Rzym Fiumicino i Mediolan Linate. Szczególnie atrakcyjne może być to drugie lotnisko – oddalone zaledwie 7 kilometrów od centrum Mediolanu! Dla porównania: porty Malpensa oraz lotnisko w Bergamo (gdzie Ryanair ma większość swoich operacji na tym lokalnym rynku) są oddalone o ok. 45 kilometrów od centrum miasta.

Prawdopodobnie sloty zostaną sprzedane w formule przetargu – Ryanair już zgłosił się do włoskiego ministerstwa przemysłu i transportu, by zasygnalizować chęć ich przejęcia.

Jednak we włoskim dzienniku “La Repubblica” czytamy, że taka transakcja może wzbudzić bardzo duże polityczne kontrowersje, głównie z uwagi na oddanie aktywów włoskiej linii zagranicznym przewoźnikom.

Pewne jest, że slotami Alitalii będą zainteresowane też inne linie, m.in. Wizz Air, który w ostatnim czasie także zwiększył swoje zaangażowanie w tym kraju.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »