Fly4free.pl

Rozrywka w czasach COVID-19: Wielki eksperyment i mocne luzowanie restrykcji w Holandii!

Foto: Olena Z / Shutterstock

Teatry, muzea, parki rozrywki, słynny park kwiatowy Keukenhof, a nawet stadiony – rząd Holandii rusza z bezprecedensowym planem stopniowego otwierania dla ludzi kolejnych miejsc, by sprawdzić, jak mogą one działać w czasie pandemii koronawirusa. Jest jednak haczyk: wszyscy odwiedzający te miejsca będą musieli wylegitymować się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Holandia przeciera szlaki w poszukiwaniu skutecznych sposobów na otwarcie się w czasach pandemii: na początku marca zorganizowano wielką imprezę taneczną, na której bawiło się 1300 “królików doświadczalnych”, jak holenderskie media określiły uczestników imprezy. Odbyła się ona w pełnym reżimie sanitarnym, a jej celem było sprawdzenie, w jaki sposób wpłynie ona na ewentualny rozwój pandemii w Holandii. Podobnie jest z wakacjami: kilkanaście dni temu pisaliśmy na naszych łamach o eksperymentalnym all inclusive, na który holenderskie biuro podróży wysłało do Grecji grupę turystów.

Teraz jednak Holandia szykuje większe otwarcie, by sprawdzić, w jaki sposób szeroko pojęta branża rozrywkowa może działać w czasie pandemii. Kilka dni temu opublikowano listę obiektów, które będą otwarte. I jest ona dość duża. Otwarte będą np. 43 teatry na terenie całego kraju, które wystawią 330 spektakli, otwarty będzie też park rozrywki Efteling, ale tylko na jeden dzień – 24 kwietnia będzie mogło do niego wejść maksymalnie 8 tysięcy ludzi w ciągu dnia, a wstęp będzie ograniczony tylko dla posiadaczy biletów sezonowych. Otwarte będą też niektóre ogrody zoologiczne, baseny i muzea, a także stadiony, co ma być testem generalnym przed Euro 2021. W serwisie Dutchnews.nl czytamy, że kibice będą mogli obejrzeć część meczów holenderskiej ekstraklasy (chodzi o 30 i 36 kolejkę). W zależności od stadionu, na trybunach będzie mogło zasiąść od 380 do 7,5 tysiąca kibiców (ta ostatnia liczba dotyczy meczu Ajaxu Amsterdam z AZ Alkmaar).

Już w ten piątek otwarty został za to słynny park kwiatowy Keukenhof, czyli jedna z największych atrakcji turystycznych Holandii. To ogromna przestrzeń wielkości 50 boisk piłkarskich, na której jak co roku posadzono 7 milionów cebulek kwiatowych, m.in. tulipanów, hiacyntów, żonkili i narcyzów. Park pod Amsterdam, który co roku odwiedza po 1,5 miliona turystów, obecnie będzie mógł być odwiedzany maksymalnie przez 5 tysięcy osób dziennie.

Do wspomnianych powyżej miejsc nie będzie też bardzo łatwo się dostać – konieczna jest bowiem wcześniejsza rejestracja przez internet oraz świeży negatywny wynik testu na koronawirusa. Będzie je jednak można wykonać tylko na miejscu, w specjalnych punktach, do których też należy się wcześniej zarejestrować. Na pocieszenie – wykonanie testu jest całkowicie darmowe, a wynik będzie znany po godzinie. Oznacza to też jednak, że na miejsce imprezy trzeba będzie przybyć z dużym wyprzedzeniem.

Od wyników tego eksperymentu będzie zależało to, w jakim tempie Holandia zdecyduje się na większe poluzowanie obostrzeń i restrykcji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Kolejne genialne pomysły. Wystarczy wyjechać do krajów którego nie maja ograniczeń 
M_Karol, 11 kwietnia 2021, 8:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Negatywne testy, szczepienia, obostrzenia, maski - absurdów ciąg dalszy! Jeśli ktoś by mi powiedział jeszcze rok temu że ten cyrk będzie jeszcze trwał to bym go wyśmiał. A ale cyrk musi trwać.... 
Julian13, 11 kwietnia 2021, 19:17 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »