Fly4free.pl

Cztery państwa z zakazem lotów z Polski. Jest już nowe rozporządzenie!

wizz air ryanair
Foto: Wroclaw Airport

Od 29 lipca nadal nie polecimy do Szwecji i Portugalii, a także – co jest nowością na liście – do Czarnogóry i Luksemburga. Za to w kategorii dozwolonych lotów międzynarodowych w przepisach pojawiły się m.in. Tunezja, Tajlandia czy Turcja. Kolejne już rozporządzenie w sprawie zakazu lotów będzie obowiązywać do 11 sierpnia.

Już niemal tradycją stało się publikowanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym zaledwie na kilka godzin przed wygaśnięciem obowiązującego. Poprzedni dokument obowiązuje do północy 28 lipca, czyli do końca dzisiejszego dnia. Nowe pojawiło się dosłownie przed chwilą.

Jednak zgodnie z oczekiwaniami i naszymi informacjami sprzed kilku dni, w rozporządzeniu pojawiły się zarówno nowe obostrzenia jak i ich poluzowanie. Rada Ministrów zdecydowała, że w najbliższym czasie zabronione będą połączenia do Szwecji i Portugalii (tu zakaz został po prostu przedłużony) oraz do Czarnogóry i Luksemburga (to nowość). Jeśli więc ktoś miał wykupione bilety na jutro, bo liczył, że zakaz zostanie zniesiony lub nie spodziewał się nowego kraju na liście, może być pewien, że lot się nie odbędzie.

Ucieszą się natomiast ci, którzy liczyli na wznowienie kolejnych połączeń poza UE.

– Zakazu nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe do Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Gruzji, Japonii, Kanady, Królestwa Marokańskiego, Królestwa Tajlandii, Nowej Zelandii, Republiki Albanii, Republiki Białorusi, Republiki Korei, Republiki Rwandy, Republiki Tunezyjskiej, Republiki Turcji, Ukrainy, Wschodniej Republiki Urugwaju i Związku Australijskiego – czytamy w dokumencie.

Nowe na liście dozwolonych kierunków są więc Maroko, Tajlandia, Nowa Zelandia, Algieria, Rwanda, Tunezja, Turcja, Urugwaj i Australia. Niezmiennie pozostają na niej pozostałe kraje wewnątrz Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu oraz Szwajcaria.

Warto jednak pamiętać, że jeśli potrzebujecie się dostać, do któregoś z krajów, do których loty nie są dozwolone, to nie jest to równoznaczne z zakazem przekroczenia granicy. Polacy mogą bez problemów wjeżdżać i do Szwecji, Portugalii, Czarnogóry i Luksemburga. Muszą jednak wybrać inny środek transportu lub zaplanować podróż z przesiadką.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Linie lotnicze są zobowiązane do odwołania lotów czy też się one odbędą, ale nie będę miał prawa wyjść z pokładu? Mam kupione bilety w Ryanair. Istnieje jedynie możliwość zmiany terminu czy jak loty zostaną odwołane i otrzymam bony?
RUBSON, 29 lipca 2020, 8:50 | odpowiedz
Fajnie, że można polecieć do (przykładowo) Japonii. Szkoda, że nie wspominacie o tym, że Japonia póki co nie zezwala na wjazd turystom.
adam.pawel, 29 lipca 2020, 10:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ma ktoś jakikolwiek pomysł jakie kryteria decydują o wprowadzeniu/utrzymaniu zakazu do Szwecji (kilkadziesiąt nowych przypadków dziennie) czy Portugalii (100-200 przypadków), podczas gdy można latać do Hiszpanii czy np. Australii czy Rwandy? Może warto by wystąpić do Ministerstwa z prośbą o komentarz bo za Chiny tego nie rozumiem.
Albinos Andrzej, 29 lipca 2020, 12:25 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Przepraszam za złośliwości, ale mi to przypomina bełkot jakiegoś alkoholika w pijackim widzie który bez ładu i składu mówi "Poooollaaacy chcą lataaaaćććć, to im pozwolmy... o do Australii niech lecą... tam granice są zamknięte do 2021... ale leciec możecie - nie zabraniamy. o do Nowej Zelandii niech lecą. Tylko tam też loty turystyczne zabronione do odwołania. Do Portugalii można pojechać autem, ale samolotem nie. To samo ze Szwecją - "pandemia" szalalala  a promy codziennie kursowaly bez ograniczeń. Dalej kursują. Japonia - zajefajnie ale nie wpuszcza nikogo. Maroko?? fajnie ale w momencie gdy my otwarliśmy granice, oni zamknęli. Czarnogora? autobusem można ale samolotem nie? To czemu samoloty LOTowskie latają tam tlumaczac się ze to loty czarterowe i ich rozporządzenie nie obowiązuje? Skreslacie z listy Egipt gdzie przybylo 400 zachorowan na Coronę, ale bezpieczna jest Turcja gdzie było ich dziś ponad 900. o co tu chodzi ?  i czy leci z nami pilot?
Grzes830324, 30 lipca 2020, 9:28 | odpowiedz
Nie widzę sensu, że podajecie informacje o lotach do np. Tajlandii, Australii etc skoro te kraje są zamknięte na turystów.  
richard parker, 30 lipca 2020, 11:30 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Algieria też ma zamknięte granice dla turystów. Sytuacja jest ciężka. 
Małgorzata Dirh, 31 lipca 2020, 15:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Liberia też ma zamknięte granice i nie można wjechać puki panuje tam corona wirus. 
Małgorzata Dirh, 31 lipca 2020, 15:38 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »