Fly4free.pl

Rosjanie zniszczyli kolejne lotnisko na Ukrainie. Jeszcze niedawno można było tam dolecieć z Polski

Foto: Twitter
Lotnisko w Winnicy w środkowej Ukrainie zostało kompletnie zniszczone w niedzielę po wystrzeleniu w nie 8 rosyjskich rakiet – informuje Rada Najwyższa Ukrainy. Według niepotwierdzonych informacji ukraińskich mediów, pociski na lotnisko mogły zostać wystrzelone z separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii.

Atak na lotnisko w Winnicy został przeprowadzony w niedzielę wczesnym popołudniem. Rosjanie mieli zaatakować lokalną jednostkę wojskową oraz lotnisko w Winnicy, na które spadło w sumie osiem rakiet. Z informacji ukraińskich służb wynika, że lotnisko został niemal całkowicie zniszczone.

Po dokonanym ataku na Winnicę, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Zachodu o zamknięciem przestrzeni powietrznej nad jego krajem lub przynajmniej o dostarczenie samolotów, żeby Ukrańcy mogli sami się bronić.


– Właśnie zostałem poinformowany o ataku rakietowym na Winnicę. Osiem pocisków przeciwko naszemu miastu, przeciwko naszej miłej, pokojowej Winnicy, która nigdy nie zagrażała Rosji. Brutalny, cyniczny atak rakietowy; lotnisko (w Winnicy) jest całkowicie zniszczone. Nadal niszczą naszą infrastrukturę, nasze życie, które zbudowały pokolenia Ukraińców (…) Codziennie powtarzamy: zamknijcie niebo nad Ukrainą. Dla wszystkich rosyjskich rakiet, dla lotnictwa wojskowego, dla wszystkich tych terrorystów. Utwórzcie humanitarną przestrzeń powietrzną, bez rakiet, bez bomb. Jesteśmy ludźmi i to wasz humanitarny obowiązek, żeby nas bronić – bronić ludzi. I możecie to zrobić. Jeśli tego nie zrobicie, jeśli chociażby nie dacie nam samolotów, żebyśmy mogli sami się bronić, to wniosek może być tylko jeden: też chcecie, żeby nas zabijano. To jest odpowiedzialność światowych polityków, zachodnich liderów – powiedział Zełenski.

Winnica to liczące 370 tys. mieszkańców miasto w środkowej Ukrainie, położone ok. 120 kilometrów od granicy z Mołdawią. Położone nieopodal w wiosce Hawryszówka lotnisko nigdy nie było dużym portem, ale jeszcze kilka lat temu można było dolecieć tam z Polski. W latach 2016-2017 loty z Warszawy do Winnicy realizowała linia Ukraine International Airlines. Z kolei kilka lat wcześniej z Łodzi do Winnicy latała linia JetAir.

Port w Winnicy nigdy nie był dużym lotniskiem: od lipca 2020 roku nie było tu żadnych regularnych połączeń pasażerskich. Z lotniska wylatywały za to loty czarterowe m.in. do Egiptu, Czarnogóry czy Turcji oraz połączenia z Izraela. W rekordowym 2018 roku lotnisko obsłużyło 60,8 tys. pasażerów.
Nie jest jeszcze znana dokładna liczba ofiar ataku na lotnisko w Winnicy. Lokalne władze informują jednak, że pod gruzami budynku lotniska znajduje się przynajmniej 6 osób.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
W Ukrainie, a nie na Ukrainie! 
Mxd, 7 marca 2022, 20:37 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »