Fly4free.pl

Nowy turystyczny hit Rosjan. Wycieczki do Uzbekistanu i Armenii po… karty kredytowe!

Foto: Juliya Shangarey / Shutterstock
Rosjanie znaleźli sposób, by obejść sankcje firm Visa i Mastercard, które zawiesiły działalność rosyjskich kart kredytowych za granicą. Miejscowe biura podróży organizują krótkie wycieczki do… Uzbekistanu i innych postsowieckich republik tylko po to, aby Rosjanie mogli założyć konta w miejscowych bankach i uzyskać karty kredytowe dwóch globalnych marek.

6 marca Visa i Mastercard ogłosiły zawieszenie swoich działalności w Rosji w związku z brutalną agresją tego kraju na Ukrainę. Dla Rosjan to ogromny cios, a największą dolegliwością jest fakt, że ich karty kredytowe stały się bezużyteczne poza granicami ich kraju. Jak pisaliśmy na naszych łamach, to szczególnie duży problem dla turystów, którzy nagle z dnia na dzień zostali odcięci od pieniędzy, a hotele w wielu krajach nakazywały im płatności w gotówce. Jednocześnie, jeśli sankcje potrwają dłużej, bardzo mocno komplikuje to urlopowe plany Rosjan, którzy nagle zostali bez wygodnej możliwości posługiwania się kartą. Ale ponieważ natura nie znosi próżni, szybko pojawiły się biura podróży, które postanowiły wybawić Rosjan od tego problemu. Jak? Organizując wycieczki do Uzbekistanu i innych postsowieckich republik tylko po to, aby Rosjanie mogli tam założyć lokalne konta i dostać karty Visa lub Mastercard… działające za granicą.

Jak wygląda taka usługa i ile kosztuje? Jak czytamy w serwisie „Tashkent Times, cena takiej wycieczki to 220 USD (ok. 950 PLN od osoby). Obejmuje ona odebranie z lotniska i przejazd do banku, nocleg w 4-gwiazdkowym hotelu, pomoc przy wypełnianiu i przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz opłacenie kuriera. Nie jest to jednak całkowita cena, bo nie obejmują on m.in. ubezpieczenia oraz biletów lotniczych, które kosztują naprawdę sporo. Oferująca takie wycieczki firma Vedi Group oferuje wyloty z kilku największych rosyjskich miast. Cena lotu z Jekaterynburga to 450 USD, z Moskwy – 270 USD, z Mineralnych Wód – 400 USD, z Ufy – 415 USD, a z Kazania – 405 USD.

W sumie więc koszty takiej wyprawy to ok. 2500-2600 PLN. Do tego ok. 30 PLN za założenie konta. Dużo? Tak, ale w zamian Rosjanie utrzymują upragnioną kartę Visa i Mastercard, z której mogą korzystać zagranicą.
A jak informuje stowarzyszenie rosyjskich biur podróży ATOR, takie wycieczki już teraz cieszą się bardzo dużą popularnością. Oprócz Uzbekistanu, touroperatorzy oferują też wycieczki do innych krajów, gdzie szybko można założyć konto i kartę kredytową, m.in. do Armenii i Kazachstanu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »