Sam proces rezerwacji jest stosunkowo prosty i intuicyjny – ale na osoby, które chcą kupić swój pierwszy bilet na połączenie samolotem największej linii lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej, czyha kilka niespodzianek, o których warto wcześniej wiedzieć. Odpowiadając więc na pytania czytelników, stworzyłem przewodnik po całym procesie rezerwacji biletów w Wizz Air.
Umówmy się, że rozpatrujemy tylko proces rezerwacji bezpośrednio na stronie przewoźnika. Wizz Air oferuje także bezpłatną aplikację mobilną, dostępną na wszystkie urządzenia z zainstalowanym systemem Android (pobierz) lub iOS (pobierz) – za jej pomocą możecie m.in. zarządzać swoją rezerwacją, dokonywać zakupów, przeprowadzić odprawę… i wiele więcej.
Oczywiście, możemy zamówić bilety za pośrednictwem telecentrum Wizz Air (podobnie jak zakupić usługi dodatkowe) – ale opłata za taką usługę wynosi 66 PLN (15 EUR), a dodatkowo w niektórych krajach do telecentrum można dodzwonić się tylko pod numerami o podwyższonej stawce. W przypadku Polski, dzwoniąc pod numer 703 703 003, każda minuta połączenia będzie Was kosztować 4,92 PLN. Dlatego gorąco rekomenduję zarezerwowanie biletów własnoręcznie, na stronie wizzair.com
DZIEŃ DOBRY, JESTEM JACEK
Najlepiej, aby cały proces rezerwacji w linii Wizz Air prześledzić na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że nazywam się Jacek Kowalski i otrzymałem właśnie od swojego szefa potwierdzenie urlopu. 10 wolnych dni, w drugiej połowie maja. Czyż to nie jest idealna okazja, aby wybrać się gdzieś poza granice kraju i odpocząć? Mieszkam w centralnej Polsce, nie mam wybranego konkretnego kierunku, chcę lecieć na około 10 dni do kraju, gdzie będzie ciepło, ale nie upalnie – tak, aby móc połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zwiedzanie i odpoczywanie. Co mam zrobić?
POSZUKIWANIE NAJTAŃSZEGO LOTU
Wchodzę na stronę wizzair.com i moim oczom ukazuje się główny ekran serwisu internetowego przewoźnika.
Jeżeli mam już wybrany potencjalny kierunek mojej podróży, po prostu wpisuję w pole „Miejsce wylotu” lotnisko (miasto), z którego chcę rozpocząć podróż, w pole „Cel podróży” lotnisko (miasto) do którego mam zamiar się wybrać, określam datę wylotu – jednocześnie decydując się, czy szukam lotu tylko w jedną stronę, czy może od razu także lotu powrotnego – wpisuję liczbę pasażerów i klikam przycisk „Szukaj”.
Okej, ale przecież nie mam jeszcze wybranego kierunku podróży ani dokładnych dni wylotu i powrotu, nieprawdaż? Z pomocą przychodzi mi zatem specjalna wyszukiwarka lotów, która pokaże wszystkie dostępne połączenia z danego miasta oraz orientacyjne ceny. Nie uzupełniam więc żadnych danych w wymienionych wyżej polach, tylko klikam w „WYSZUKIWARKA LOTÓW”, znajdujący się poniżej przycisku „Szukaj”.
Pojawia się estetyczna strona, zatytułowana „WYSZUKAJ LOTY”. Wpisuję moje miejsce wylotu (zwróćcie uwagę na to, że po kliknięciu w to pole, otwiera się po prawej stronie rozwijalna lista z wszystkimi lotniskami, z których operuje Wizz Air – więc zamiast wpisywać miasto lub lotnisko, mogę po prostu je wybrać z listy). W moim przypadku będzie to Warszawa. Po wyborze miejsca wylotu, na liście rozwijalnej pokażą się wszystkie możliwe kierunki, gdzie mogę polecieć z wybranego przeze mnie miasta. Przeglądam listę… i załóżmy, że spodobała mi się Malta. Powinno tam być ciepło i przyjemnie.
Wybieram zatem Maltę, nie zaznaczam okienka „dla członków WIZZ Discount Club” (o nim opowiem za chwilę) i klikam przycisk „WYSZUKAJ”.
Co widzę? Kalendarz lotów na każdy miesiąc, z wieloma przydatnymi informacjami. Mogę ustawić sobie miesiąc, który będę przeglądać (w moim przypadku jest to maj 2017), widzę w jakie dni lata samolot Wizz Air z Warszawy na Maltę, a także mam widoczną ważną rzecz: CENĘ BILETU. I teraz mogę na spokojnie szukać sobie idealnej dla mnie pary, czyli wylotu i powrotu w dobrej cenie, mieszcząc się w moich dniach urlopu – przypomnę, około 10 wolnych dni, druga połowa maja.
Widzę świetne połączenie: wylot z Warszawy 16 maja na Maltę (kosztujący 209 PLN), oraz powrót na lotnisko Chopina z Malty w dniu 25 maja, kosztujący 119 PLN. Wygląda bardzo zachęcająco, więc wybieram te dwie daty.
Efektem mojego wyboru jest pojawienie się z lewej strony podsumowania moich założeń, dotyczących planowanego lotu linią Wizz Air: daty, ceny poszczególnych odcinków i cenę całkowitą – oraz przycisk, który pozwoli mi dokonać zakupu biletów, czyli ”ROZPOCZNIJ REZERWACJĘ”.
REZERWACJA BILETÓW
Czas na kilka ważnych decyzji. Spójrzcie, co pojawiło się po kliknięciu na poprzedniej stronie w „ROZPOCZNIJ REZERWACJĘ”.
Co dla mnie jest ważne:
- potwierdzenie wyboru daty: po prostu klikam w wybrane przeze mnie daty wylotu (16 maja) oraz powrotu (25 maja);
- cena: widzę cenę biletu, wraz z ewentualną informacją, ile jeszcze jest dostępnych biletów w ten cenie (w moim przykładzie: na powrót z Malty do Warszawy w tej cenie pozostało tylko jedno miejsce);
- rodzaj biletu: BASIC, WIZZ GO lub WIZZ PLUS;
- strzałkami przy datach (kalendarzu) mogę raz jeszcze porównywać ceny i godziny lotów w poszczególnych datach, klikając odpowiednio w lewą lub prawą strzałkę;
Pierwsza informacja to formalność, potwierdzenie mojego wcześniejszego wyboru. Druga, dotycząca ceny biletu, pokazuje nam ciekawą opcję: cenę regularną oraz cenę dla członków WIZZ Discount Clubu. Widzicie różnicę w cenie? A jak to działa w praktyce?
WIZZ DISCOUNT CLUB (WDC)
Najtańsze bilety węgierskiego przewoźnika dostępne są dla osób, które wykupiły członkostwo WIZZ Discount Club (WDC). Usługa kosztuje 139 PLN rocznie w wersji STANDARD oraz 229 PLN rocznie w wersji GRUPA. Członkostwo w WIZZ Discount Club możemy wykupić w czasie rezerwacji, klikając ikonę informacji obok ceny dla członków klubu za wybrany lot lub akceptując ofertę, która wyświetli się po przejściu do kolejnego kroku rezerwacji. Opłata za usługę doliczy się do kwoty końcowej.
Czy to się opłaca? Policzcie sami na moim przykładzie: zamiast zapłacić za bilety 328 PLN (209 PLN + 119 PLN), będąc członkiem WDC, zapłaciłbym 238 PLN (164 PLN + 74 PLN). 90 PLN zostaje mi w kieszeni, czyli już po pierwszym locie zwraca mi się większy część kosztu zakupu członkostwa w WIZZ Discount Club. Dodatkowo Wizz Air regularnie ogłasza promocje dla członków WDC, umożliwiające zakup biletów lotniczych w niższych cenach, członkostwo w WDC daje również możliwość uzyskania zniżki na dokupienie dużego bagażu podręcznego lub bagażu rejestrowanego.
Różnice między wersją STANDARD i GRUPA? W wersji STANDARD ze zniżek może skorzystać członek WIZZ Discount Club oraz jedna osoba towarzysząca. W wersji GRUPA zniżki dotyczą członka WDC oraz do 5 innych osób towarzyszących. Łatwo zauważyć, że wersja STANDARD jest idealna dla osób samotnych lub par, natomiast droższa opcja stanowi dobrą propozycję dla rodzin z dziećmi lub grup znajomych. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku podróży z kimś, koszt WIZZ Discount Club zwraca się praktycznie po pierwszym locie w dwie strony. A przy rezerwacji dla czterech osób (na przykład klasyczna rodzina 2 + 2), WDC mamy tak naprawdę „bezpłatnie”, bo jego koszt zwrócił się po pierwszej rezerwacji. Wszystkie informacje dotyczące WDC >> znajdziecie tutaj.
Prywatnie (jako autor artykułu) posiadam wykupione członkostwo w WIZZ Discount Club. Przy częstotliwości moich lotów Wizz Air, są to dla mnie spore oszczędności w porównaniu do standardowych cen. Na potrzeby tego kompendium przyjmuję jednak – pamiętacie, „Jacek Kowalski” 😉 – że nie posiadam żadnego członkostwa.
RODZAJE BILETÓW
Kończymy opis WIZZ Discount Club i wracamy do naszej rezerwacji. Decyzja, o tym, w jakiej taryfie zakupić bilet (BASIC, WIZZ GO lub WIZZ PLUS) jest bardzo ważna – powoduje wiele konsekwencji, związanych z komfortem podróży… ale także ceną. Czym się różnią? Szczegóły prezentuję poniżej:
Taryfa BASIC to najtańsza wersja biletu na lot linią Wizzair. To po prostu przelot z miejsca na miejsce, tylko z małym bagażem podręcznym o wymiarach 42 x 32 x 25 cm. Linia lotnicza sama nam losowo wybierze miejsce w samolocie, nie będziemy mieć pierwszeństwa w wejściu na pokład, nie będziemy mieć możliwości zmiany daty naszego lotu oraz będziemy musieli dokonać samodzielnie odprawy online przed rozpoczęciem naszego lotu.
Taryfa WIZZ GO jest nieco rozszerzoną wersją poprzedniej taryfy. Różnice to bezpłatny wybór miejsca, gdzie będziemy siedzieć w samolocie (z wyłączeniem miejsc w pierwszym rzędzie oraz miejsc z dodatkową przestrzenią na nogi), przewóz dużego bagażu podręcznego, który ma większe dozwolone wymiary niż „mały bagaż podręczny” – 56 x 45 x 25 cm (to już całkiem spory plecak), oraz możliwość bezpłatnego nadania i podróżowania z 23-kilogramowym bagażem rejestrowanym (na przykład walizką lub dużym plecakiem), którego maksymalne wymiary mogą wynosić 149 x 119 x 171 cm.
Taryfa WIZZ PLUS jest najdroższym wyborem. Zawiera w sobie to wszystko, co taryfa WIZZ GO, ale dodatkowo bezpłatnie możemy wybierać swoje miejsce do siedzenia w samolocie spośród wszystkich dostępnych, w tym także tych w pierwszych rzędzie oraz przy wyjściu awaryjnym. Waga naszego bagażu rejestrowanego wzrasta do maksymalnie 32 kg, możemy też wnieść na pokład jeszcze jeden mały przedmiot osobisty (40 x 30 x 18 cm). Nie musimy odprawiać się online, możemy zrobić to na lotnisku, dodatkowo będziemy mieć pierwszeństwo w wejściu na pokład przed innymi pasażerami. Mamy także możliwość skorzystania z Wizz Flex, czyli zmiany daty, czasu i trasy lotu online (bez opłaty za zmianę lotu) oraz anulowania rezerwacji. Uwaga: Wizz Flex nie pozwala na zmianę danych pasażera. Więcej informacji na temat Wizz Flex znajduje się >> pod tym adresem internetowym.
Którą taryfę wybrać? Wszystko zależy od waszych potrzeb… i zasobności portfela. Jeżeli priorytetem jest cena, zależy wam na jak najtańszym bilecie – i jesteście się w stanie obejść bez dużego bagażu podręcznego, bagażu rejestrowanego i tych wszystkich dodatków – wybierzcie taryfę BASIC. W innym przypadku rozważcie WIZZ GO lub WIZZ PLUS. Zwróćcie uwagę na sporą różnicę w cenie biletów w ramach poszczególnych taryf. I jeszcze jedna uwaga: nawet przy wyborze taryfy BASIC, będziecie mieć możliwość w późniejszych etapach rezerwacji dokupić na przykład duży bagaż podręczny. Warto o tym pamiętać.
Ponieważ chcę się po prostu tanio dostać na wybraną przez siebie Maltę z Warszawy, wybieram najtańszą taryfę, czyli BASIC. Klikam na „KONTYNUUJ” i system przenosi mnie do sekcji, w której powinien podać swoje imię, nazwisko, określić swoją płeć – a także kolejny raz potwierdzić kwestie związane z bagażem. Jeżeli nie chcę dodawać bagażu rejestrowanego, zaznaczam „ŻADNA Z OPCJI”. W przypadku bagażu wnoszonego na pokład samolotu: jeżeli podtrzymuję swoją decyzję o podróży tylko z małym bagażem podręcznym, także dokonuję wyboru tej opcji. Nie biorę w podróż żadnego dużego sprzętu sportowego, więc nie zaznaczam tego pola.
Ważne jest także zaznaczenie opcji „Online bezpłatnie” w sekcji dotyczącej odprawy – w przeciwnym wypadku zostanę obciążony dodatkową opłatą za odprawę na lotnisku. Całą procedurę wykonuję odrębnie na każdy lot: z Warszawy na Maltę (z lewej strony) oraz z Malty do Warszawy (z prawej strony).
Zwróćcie uwagę, iż wybór każdej innej opcji powoduje naliczenie dodatkowych opłat, które są wyszczególnione od razu na ekranie. Warto uważnie czytać, co klikamy.
Poniżej jest jeszcze opcja przydziału miejsca, na którym mogę podróżować w samolocie. To dodatkowa, płatna opcja – możliwości opisałem już przy okazji opisywania rodzajów biletów. Ponieważ chcę, aby końcowa cena biletu była jak najniższa, nie zaznaczam tego pola i klikam w „KONTYNUUJ”
Po chwili na ekranie pojawia się okno, w którym mam dwie możliwości: zalogować się na swoje konto w Wizz Air, albo utworzyć nowe. Po co ta rejestracja? M.in. po to, aby w przyszłości móc szybciej rezerwować bilety w Wizz Air, mieć dostęp do kart pokładowych, szczegółów związanych z moim lotem, móc dodać nowe opcje do już istniejącej rezerwacji (na przykład wykupić dodatkowy bagaż). Klikam zatem na „REJESTRACJA” i wpisuję swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego (w formacie: 48XXXXXXXXX, gdzie X oznacza 9 cyfr mojego telefonu), mail, wymyślone przez siebie hasło… oraz wybieram swoją płeć i kraj.
Muszę także zaakceptować Politykę Prywatności (co jest standardem), oraz zdecydować się, czy chcę otrzymywać na swojego maila biuletyn od Wizz Air. Nie chcę takich maili, więc nie zaznaczam tej opcji, natomiast potwierdzam Politykę Prywatności i przechodzę dalej, klikając w „ ZAREJESTRUJ SIĘ”.
Czas na wybór miejsca w samolocie. Tutaj sprawa jest prosta: widzę przed sobą rozkład foteli w samolocie, wraz z informacją, ile będę musiał DODATKOWO ZAPŁACIĆ, jeżeli wybiorę miejsce specjalne, oznaczone żółtym lub zielonym kolorem. Na żółto oznaczone są miejsca w pierwszym rzędzie oraz z dodatkową przestrzenią na nogi, usytuowane w pobliżu wyjść awaryjnych w samolocie. Na zielono: miejsca przy oknie. Jeżeli wybierzemy któreś z tych miejsc, do ogólnej kwoty naszej rezerwacji zostanie doliczona opłata za wybrane miejsce: w moim przypadku miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi to koszt 82 PLN, a miejsce w pierwszym rzędzie uszczupli mój portfel o 91 PLN.
Jeżeli decydujemy się na wybranie konkretnego fotela z innej puli, niż miejsca specjalne, także zostaniemy obciążeni dodatkową opłatą: miejsca z przodu samolotu to koszt 24 PLN (przy oknie cena wzrasta do 30 PLN), wybór konkretnego miejsca z tyłu samolotu oznacza zwiększenie ceny biletu o 22 PLN (przy oknie – 24 PLN).
No dobrze, ale co zrobić, jak nie chcemy ponosić żadnych dodatkowych opłat? Po prostu nie wybieramy żadnego konkretnego fotela – system przydzieli nam losowe miejsce w samolocie podczas odprawy. I tak właśnie robię.
DODATKI
Przeszedłem przez wybór miejsca w samolocie, teraz czeka mnie seria kolejnych wyborów, dotyczących usług dodatkowych. Ważna uwaga: każda z tych opcji jest dodatkowo płatna. Czytam więc uważnie to wszystko, co jest wyświetlone na ekranie – i jeżeli chcę wybrać daną ofertę, zaznaczam ją. Jeżeli nie jestem nią zainteresowany, nie dokonuję żadnego zaznaczenia i wyboru.
Co oferuje w tym kroku linia lotnicza Wizz Air? M.in.:
Pierwszeństwo wejścia na pokład. Plusem wyboru tej opcji jest możliwość wniesienia dodatkowego małego przedmiotu osobistego (torby na aparat fotograficzny, torebki itd). Wyboru należy dokonać osobno dla każdego segmentu lotu. W moim przypadku, takie pierwszeństwo kosztuje 22 PLN za odcinek Warszawa – Malta i tyle samo za odcinek Malta – Warszawa.
Możliwość wynajmu samochodu. Wizz Air wyświetla okno wyszukiwania, w którym widzimy już wstępnie wypełnione dane, dotyczące ewentualnego odbioru i zwrotu samochodu dopasowane do godzin przylotu i odlotu mojego samolotu. Proponowane samochody pochodzą z oferty firm takich jak Budget, Hertz, Europcar, Alamo, Avis czy Sixt. Ceny oczywiście są uzależnione od dokonanego wyboru, dotyczącego rodzaju samochodu i innych czynników.
Transfer lotniskowy, gwarancja przylotu oraz informacje o locie. Cóż, wszystko jest na poniższym screenie. Ponieważ chcę lecieć na Maltę jak najtaniej, rezygnuję z SMSów dotyczących mojego lotu i nie gram w ruletkę, czyli płacenie 43 PLN za opcję, w które tak naprawdę się zakładam, czy mój lot nie będzie opóźniony o godzinę (w takim przypadku otrzymałbym 100 EUR).
Ubezpieczenie podróżne. To już indywidualna decyzja: czy chcemy się dodatkowo ubezpieczać. Ja wybieram opcję bez ubezpieczenia – i tutaj zwróćmy uwagę na pewną różnicę. W wyżej opisanych opcjach moją chęć wyboru musiałem potwierdzić, a domyślnie przy braku mojej reakcji, nic nie zostało zaznaczone i wybrane. W przypadku ubezpieczenia MUSZĘ dokonać wyboru: albo dodaję je do mojego koszyka zakupowego, albo klikam „BEZ UBEZPIECZENIA”. I tą drugą opcję właśnie wybieram (brak ubezpieczenia) – naciskając następnie przycisk „KONTYNUUJ”
Już prawie koniec. Jeszcze tylko Wizz Air kolejny raz namawia do wykupienia członkostwa Wizz Discount Club – opisywałem już wcześniej w tym poradniku koszty WDC, wady i zalety. Ponieważ w tym przykładzie zakładam, że nie chcę wykupywać członkostwa, zaznaczam odpowiednią opcję i przechodzę do płatności.
PŁATNOŚĆ ZA BILETY
Jestem na ostatniej prostej. Bilety wybrane, wszystkie dodatki (lub ich brak) również, czas na dokonanie płatności. W części nazwanej „Informacje do faktury” wybieram opcję „PRYWATNIE” i uzupełniam swoimi danymi teleadresowymi (część z nich, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu i adres mail – już są wypełnione, system sam je uzupełnił na podstawie naszych wcześniejszych wyborów).
Ostatni krok: płacę kartą, więc wpisuję jej numer (bez spacji), nazwisko posiadacza i datę końca ważności podaną na karcie oraz numer CVV (trzycyfrowy kod wydrukowany na pasku podpisu na odwrocie karty). W górnej części ekranu widzę ostateczną kwotę, która zostanie pobrana z karty. Ważna informacja: to nie musi być karta kredytowa. Mogę zapłacić także zwykłą kartą debetową, którą otrzymałem przy okazji otworzenia konta ROR w banku.
Potwierdzam Ogólne Warunki Przewozu (to formalność) i klikam duży przycisk „ZAREZERWUJ I ZAPŁAĆ TERAZ”.
GOTOWE?
I to już wszystko? Tak! Po sfinalizowaniu płatności czekam, aż pojawi się numer potwierdzenia i status rezerwacji. Na ekranie widzę także szczegóły lotu, dane podróżującego oraz podsumowanie całej transakcji. A na podany wcześniej adres e-mail, przychodzi mi plan podróży zawierający indywidualny kod rezerwacji. W mailu otrzymuję również numer lotu, datę i godzinę odlotu, trasę całej podróży oraz wysokość zapłaconej kwoty.
Co dalej? Cóż, nie pozostaje mi nic innego, jak zacząć się pakować i przygotowywać do wylotu na Maltę 😉
A jak wygląda procedura odprawy przez internet, co należy ze sobą zabrać na lotnisko, jakie formalności należy dopełnić przed lotem? O tym w kolejnej części przewodnika…