Fly4free.pl

Czesi się nie poddają. Chcą być konkurencją dla Pendolino na najlepszej trasie kolejowej w Polsce!

Foto: RegioJet
RegioJet złożył do Urzędu Transportu Kolejowego ponowny wniosek o zgodę na uruchomienie połączenia kolejowego Kraków-Gdynia. Poprzedni wniosek spotkał się z odmową UTK, który stwierdził, że przyznanie Czechom otwartego dostępu na tej trasie może negatywnie wpłynąć na rentowność PKP Intercity.

Czeski RegioJet to przewoźnik, który próbuje zrobić dużo zamieszania na polskim rynku. Najgłośniej było o nich, gdy planowali uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Polski do Chorwacji, ale przewoźnik miał w planach znacznie więcej połączeń. Głównie międzynarodowych, ale nie tylko, bo RegioJet chciałby też rywalizować z PKP Intercity na jego flagowych trasach, na których kursują pociągi Pendolino. Pierwsze podejście zakończyło się porażką: pod koniec lipca prezes UTK wydał decyzje odmowne w sprawie udzielenia dostępu Czechom na trasach z Krakowa do Gdyni Głównej oraz Wrocław Główny-Warszawa Wschodnia.  Powód? Prezes UTK stwierdził, że przyznanie otwartego dostępu RegioJet mogłoby negatywnie wpłynąć na rentowność połączeń PKP Intercity. Czesi złożyli jednak nowy wniosek, tym razem tylko dla trasy Kraków-Gdynia-Kraków.
Jakie są szczegóły?

Jak czytamy we wniosku, przewoźnik zadeklarował chęć kursowania na tej trasie w okresie od 10 grudnia 2023 do 9 grudnia 2028 roku. W serwisie „Rynek Kolejowy” czytamy, że przewoźnik chce realizować codziennie po 16 kursów w obie strony na tej trasie przez cały rok. Pociągi miałyby kursować co godzinę – pierwszy odjazd z Krakowa zaplanowany jest o godz. 4.26, ostatni o 20.26, choć RegioJet zastrzega, że część pociągów jechałaby tylko do Warszawy.

RegioJet zakłada, że dojazd z Krakowa do Warszawy Centralnej potrwa 2 godziny i 4 minuty, a Warszawy Centralnej do Gdyni – 3 godziny i 3 minuty.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Nie rentowne?? Kurde ograniczyli ilość  pociągów na trasie Wrocław-warszawa teraz nawet w tygodniu  zdążą się ciężko kupić bilet z miejscem siedzącym! 
panmechanik, 1 października 2022, 13:13 | odpowiedz
Trzymam za nich kciuki. A PKP IC może niech wreszcie wprowadzi więcej normalnych pociągów na tą trasę w normalnej cenie. To całe Pendolino to kompletna tragedia cenowa i komfortowa.
RosaVonJungingen, 1 października 2022, 16:45 | odpowiedz
Przedwczoraj kupiłem bilet na Pendolino z Warszawy do Gdańska za 49 zł. Rzeczywiście drogo. Zastanawiałem się czy na raty nie wziąć.
Adrian Domagała, 2 października 2022, 20:01 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »