Fly4free.pl

Raj dla niezaszczepionych zmienia zasady. Wjedziesz tam bez problemu, ale na miejscu będzie ci ciężko

Foto: Galyna Andrushko / Shutterstock
Dlaczego? Bo funkcjonowanie bez statusu osoby zaszczepionej będzie bardzo mocno utrudnione. To efekt dużych zmian, które rząd Kostaryki wprowadził już od 8 stycznia – informuje „Lonely Planet”.

To duża zmiana, bo Kostaryka to jeden z krajów (oprócz m.in. Meksyku czy Dominikany), który nie wymaga przy przekraczaniu granicy negatywnego wyniku testu ani certyfikatu zaszczepienia od podróżnych. I to się nie zmieni, choć władze Kostaryki wprowadzają teraz zmiany, które de facto sprawią, że przebywanie na terenie kraju dla osób niezaszczepionych będzie mocno utrudnione. Co się zmienia?

Od 8 stycznia niezaszczepione osoby w wieku powyżej 12 lat nie będą wpuszczane do większości przestrzeni publicznych – informuje organizacja turystyczna Kostaryki.

Oznacza to, że wstęp do hoteli, restauracji, kawiarni, sklepów, muzeów, teatrów, kin, siłowni i innych tego typu placówek będzie możliwy tylko dla osób zaszczepionych. Dla niezaszczepionych dostępne będą jedynie niezbędne usługi takie jak sklepy spożywcze czy apteki.

Jak czytamy w „Lonely Planet”, od 8 stycznia przy wejściu sprawdzane będą kody QR z certyfikatami zaszczepienia – Kostaryka uznaje m.in. szczepionki firm Pfizer, Moderna, AstraZeneca czy Johnson&Johnson.

Do 7 stycznia na Kostaryce obowiązywał w tej sprawie okres przejściowy – hotele, knajpy i inne firmy mogły wpuszczać osoby niezaszczepione, ale pod warunkiem, że będą operowały wówczas na poziomie 50 procent dostępnej liczby miejsc.
Od 8 stycznia Kostaryka wprowadzi jeszcze jedną zmianę związaną z przekraczaniem granicy – od tego dnia obowiązkowe ubezpieczenie dotyczące pokrycia kosztów ewentualnej kwarantanny i leczenie koronawirusa muszą mieć ze sobą wszystkie osoby powyżej 12 roku życia (do tej pory było to 18 lat).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Podali by najwazniejsze, czyli jak dlugo wazny certyfikat 12 m-cy, 9 m-cy jak w EU czy bezterminowo po drugiej dawce. Trzecia opcja bylaby najlepsza.
gosc_us, 10 stycznia 2022, 15:48 | odpowiedz
Podali by najwazniejsze czy waznosc certyfikatu to 12 miesiecy, 9 miesiecy jak w EU czy bezterminowo po drugiej dawce ? Trzecia opcja bylaby najlepsza.
gosc_us, 10 stycznia 2022, 15:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Bzdura, mieszkam tutaj i nic takiego nie wprowadzili, byl taki plan ale sie z niego wycofali ponad miesiac temu, szczepienia nie sa wymagane tylko testy PCR przy wjezdzie.
Jakub Sieradzki, 17 stycznia 2022, 19:48 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »