Fly4free.pl

„Nie kupuję na lotnisku, bo drogo”. Jesteś pewien? Wystarczył mały trik, by wszyscy ruszyli na zakupy

para na lotnisku
Foto: Olena Yakobchuk/Shutterstock

Technologia nazywana “inteligentnym” szkłem niedawno została zamontowana w oknach lotniska Dallas Fort Worth w Teksasie. Choć oficjalnie nowe szyby miały poprawić komfort pasażerów, to w rzeczywistości… zwiększyły one ich chęć na zakupy. I choć to brzmi nieco absurdalnie, to nie jest żart.

Kiedy znajdziemy się w strefie bezcłowej, rzadko zwracamy uwagę na szyby w oknach, dużo częściej patrzymy na to, co znajduje się po ich drugiej stronie. Tymczasem sprawa z teksańskiego lotniska dowodzi, że odpowiedni materiał użyty do wykonania okien potrafi zupełnie niezauważenie wprawić nas w lepszy nastrój, poprawić komfort i… skłonić do jedzenia czy picia.

Cała “mądrość” nowych szyb polega na filtrowaniu promieni słonecznych. Kiedy słońce jest zbyt ostre, szkło samo się przyciemnia, dając wytchnienie zmęczonym pasażerom. To zaś w bezpośredni sposób przełożyło się na diametralny wzrost sprzedaży jedzenia i napojów w lotniskowych sklepach i restauracjach.

Dokładne badania dowiodły, że czas, który teraz pasażerowie spędzają w okolicach bramki z zamontowanymi inteligentnymi szybami wzrósł o 83 proc., a sprzedaż na całym lotnisku jest wyższa o 102 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Do tej pory lotnisko wymieniło okna tylko na próbę, przy jednej bramce, ale można przypuszczać, że spektakularne efekty uboczne staną się przyczyną większego remontu w porcie Dallas Fort Worth.

Dodatkowo nowe szkło zmniejszyło koszty chłodzenia hali odlotów. Na podobne testy zdecydowały się już lotniska Boston Logan, Charlotte-Douglas, San Francisco International i Seattle-Tacoma.

Oczywiście, władze lotniska zapewniają, że wzrost sprzedaży jest miłym, ale jednak efektem ubocznym troski o komfort pasażera. W rzeczywistości badania niejednokrotnie wykazywały, że zrelaksowany pasażer jest skłonny wydać więcej pieniędzy w strefie bezcłowej. Dlatego dbanie o komfort podróżnych to w rzeczywistości sprawdzony sposób na zwiększenie zysków. To m.in. z tego powodu na lotniskowych podłogach zobaczymy wykładziny, a wszędzie będą zamontowane niższe sufity, naturalne oświetlenie i wygodne siedzenia – które mają pomóc w metaforycznym sensie ocieplić atmosferę, a w sklepach zawsze będą czekać mili i pomocni pracownicy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
"... Dokładne badania dowiodły, że czas, który teraz pasażerowie spędzają w okolicach bramki z zamontowanymi inteligentnymi szybami wzrósł o 83 proc.." serio? Jak to zbadali? Obserwowali jak długo stali pasażerowie przed wymianą przy tym oknie, a potem jak długo stali po wymianie? albo zapytali pasażerów ile stoisz przy oknie? a ile stałeś przy tym samym oknie podczas poprzedniego lotu? Może zwiększył się tłok wokół tej bramki (co i tak jest bez sensu - iść oglądać przyciemnioną szybę?) Po wymianie okien przy jednej bramce, sprzedaż na całym lotnisku wzrosła o 102 %??? kurde dlaczego tesco nie montuje inteligentnych okien... Wiem, marudzę, ale coś ten tekst chyba źle przetłumaczony albo pomylony
okiemserca, 21 kwietnia 2018, 17:57 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ale słusznie marudzisz bo ten artykuł jest niedozwoloną reklamą podprogową. Teraz każdy kto zobaczy na lotnisku przyciemnione szyby, a od dekad są na każdym, żadna nowość, to uzna za trendy pójść zrobić zakupy.  Większość, bo 98% populacji to kompletni kretyni o dobrym aktorstwie, którzy uwierzą w najwiekszą bzdurę i zrobią wszystko aby tylko nakaz lub informacja pochodziła z wiarygodnych dla nich źródeł.
okiemserca "... Dokładne badania dowiodły, że czas, który teraz pasażerowie spędzają w okolicach bramki z zamontowanymi inteligentnymi szybami wzrósł o 83 proc.." serio? Jak to zbadali? Obserwowali jak długo stali pasażerowie przed wymianą przy tym oknie, a potem jak długo stali po wymianie? albo zapytali pasażerów ile stoisz przy oknie? a ile stałeś przy tym samym oknie podczas poprzedniego lotu? Może zwiększył się tłok wokół tej bramki (co i tak jest bez sensu - iść oglądać przyciemnioną szybę?) Po wymianie okien przy jednej bramce, sprzedaż na całym lotnisku wzrosła o 102 %??? kurde dlaczego tesco nie montuje inteligentnych okien... Wiem, marudzę, ale coś ten tekst chyba źle przetłumaczony albo pomylony
Skorp88, 21 kwietnia 2018, 23:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A propos Teksasu to słyszałem że Chuck Norris potrafi podrapać węża pod pachami.
kittycate, 24 kwietnia 2018, 22:09 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »