Fly4free.pl

Przy słynnych jaskiniach Batu Caves powstaną ruchome schody. Co z kultowymi tęczowymi schodkami?

Jaskinie Batu
Foto: Oskar Hellebaut / ShutterStock
Jedno z głównych miejsc kultu religijnego w Malezji, czyli jaskinie Batu i świątynia Murugana mają się doczekać dość nietypowego udogodnienia. Turyści i wierni będą mogli się do nich dostać za pomocą ruchomych schodów, które mają zastąpić kultowe wśród miłośników fotografii "tęczowe" schody.

Obecnie do Batu Caves, czyli kompleksu jaskiń i świątyni ku czci hinduskiego boga wojny Murugana, prowadzą 272 stopnie. To jedna z największych atrakcji turystycznych Malezji – poza swoim niewątpliwie wyjątkowym urokiem krajobrazowym, przyciąga także wyznawców hinduizmu i odwiedzających coroczny festiwal Thaipusam.

Mamy nadzieję, że rząd nas w tym wspomoże, ponieważ ruchome schody mogłyby pomóc osobom starszym i z niepełnosprawnościami, które nie są w stanie samodzielnie wejść po schodach. Dzięki nim mogliby bezproblemowo dotrzeć do głównej świątyni – powiedział cytowany przez CNN przewodniczący komitetu świątynnego R. Nadarajah podczas piątkowej konferencji prasowej.

Docelowo, oprócz schodów ma zostać wybudowana także „wielofunkcyjna hala”, w której najpewniej znajdą się m.in. miejsca obsługi turystów. Do rozpoczęcia prac ma dojść 25 stycznia, czyli po zakończeniu tegorocznej edycji festiwalu Thaipusam. Choć dokładny koszt nie został podany, szacunkowo ma on wynieść 35 mln ringgitów malezyjskich (ok. 29,5 mln zł).

Liczące około 400 milionów lat, położone na północ od Kuala Lumpur jaskinie Batu zyskały sławę na całym świecie między innymi dzięki różnokolorowym schodom, które upodobali sobie szczególnie użytkownicy Instagrama. Ich „tęczowe” barwy są efektem prac komitetu organizacyjnego świątyni, który chciał w ten sposób przyciągnąć więcej odwiedzających z całego świata.

Jaskinie Batu to nie pierwsze turystyczne miejsce w Azji, do którego będzie można się dostać ruchomymi schodami. Od 2022 roku z podobnego usprawnienia mogą korzystać turyści odwiedzający górzyste tereny we wschodnich Chinach, w regionie Zhejiang. Dzięki nim zdobycie 350-metrowego szczytu góry w hrabstwie Chun’an, zamiast 50 minut wędrówki, zajmuje jedynie 10 minut.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
"Liczące około 400 milionów lat, położone na północ od Kuala Lumpur jaskinie Batu..."Ku doprecyzowaniu: jaskinie znajdują się na dużym, izolowanym wapiennym wzgórzu (wieża krasowa), które jest zbudowane z marmuru (przeobrażonego wapienia) wchodzącego w skład formacji wapienia z Kuala Lumpur z epoki syluru (444-416 mln lat temu). Wiek samych jaskiń w tymże wapieniu nie jest dokładnie znany ale może wynosić wiele milionów lat. 
Alborz1, 22 stycznia 2024, 12:02 | odpowiedz
"Do rozpoczęcia prac ma dojść 25 stycznia, czyli po zakończeniu tegorocznej edycji festiwalu Thaipusam."Actually, I was there today and it didn't seem there were any preparations :-O
Petr Lavička, 6 lutego 2024, 17:08 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »