Fly4free.pl

Przedłużcie lato na Malcie – idealna wyspa na krótki urlop

widok na maltę
Foto: ZGPhotography / Shutterstock

Malta to mały kraj z mnóstwem słońca i atrakcji! Barwna stolica kraju Valletta, bajkowa wioska Popeye Village, pobliska wyspa Gozo oraz pyszna śródziemnomorska kuchnia – porzućcie na kilka dni jesienną Polskę i wybierzcie się na Maltę, na której wciąż trwa lato!

To jeszcze nie koniec lata!

Malta to jeden z najmniejszych i najcieplejszych krajów w Europie – przez około 300 dni w roku świeci tam słońce! W Polsce zaczyna przeważać teraz deszczowa i pochmurna pogoda, natomiast na Malcie czekają na was przyjemne temperatury i dużo promieni słonecznych (możecie spodziewać się nawet 26 °C) – to idealne warunki na zwiedzanie i wypoczynek.

Malta nie jest dużym krajem, więc bez trudu można zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje w ciągu kilku dni – szczególnie, że transport publiczny w kraju jest bardzo dobrze rozwinięty. Na Maltę dolecicie bezpośrednio na pokładzie samolotów linii lotniczej Wizz Air z Katowic i Warszawy oraz Ryanairem z Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Dobrą alternatywą jest także lot z przesiadką, np. przez Berlin.

Śródziemnomorski klimat, przepiękna architektura, pyszne jedzenie – Malta to idealne miejsce na krótką ucieczkę od codzienności. Czas zacząć planować podróż!

Dziewczyna na Malcie
Foto: visitmalta.com

Bezpieczeństwo na Malcie

Malta jest jednym z najbezpieczniejszych krajów do podróżowania, zajmując aktualnie czołowe miejsce pod kątem liczby wykonanych testów na koronawirusa. Maltańskie lotnisko, punkty gastronomiczne i noclegowe oraz atrakcje turystyczne funkcjonują w nowym reżimie sanitarnym, z zachowaniem najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa.

Międzynarodowy Port Lotniczy na Malcie został ponownie otwarty dla lotów komercyjnych 1 lipca 2020 r. Sporządzono listę „bezpiecznych” krajów, która jest regularnie aktualizowana zgodnie z zaleceniami organów ds. zdrowia. Procedury wjazdowe zależą od kraju lub miasta przylotu.

Dla podróżnych obowiązują 3 listy: zielona, bursztynowa i czerwona. Zielona lista oznacza kraje bezpieczne, z których turyści nie zostaną poddani testowi na obecność COVID-19 po przylocie. Na lotnisku będzie odbywała się tylko kontrola termiczna. Osoby przybywające zostaną poproszone o wypełnienie formularza tzw. passenger locator, informującego na temat ich podróży w ciągu ostatnich 14 dni. W szczególności zostaną poproszeni o potwierdzenie, że nie podróżowali nigdzie poza krajami z „zielonej listy”. Polska w tym momencie jest na zielonej liście.

Lista bursztynowa to kraje, z których podróżujący muszą pokazać negatywne zaświadczenie PCR przed wejściem na pokład samolotu wylatującego na Maltę. Test należy wykonać w ciągu 72 godzin przed lotem. Kraj na czerwonej liście oznacza dla pasażerów to, że w jednym z państw bezpiecznego korytarza muszą spędzić co najmniej 14 dni.

Listy będą regularnie aktualizowane. Najnowsze informacje i obowiązujące listy można znaleźć na stronie Visit Malta »

valetta
Foto: visitmalta.com

Ochrona przed koronawirusem na najwyższym poziomie

Władze zadbały o to, żeby na Malcie przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa:

  • należy nosić maseczkę ochronną lub przyłbicę podczas podróży autobusem/promem oraz podczas przebywania w miejscach publicznych,
  • transport publiczny na Malcie kursuje według zwykłego rozkładu jazdy. Regularnie kursują też promy pomiędzy Maltą, Gozo i Comino. Wszystkie środki transportu są ozonowane, a taksówki i wynajmowane samochody są dokładnie czyszczone i odkażane po każdym kliencie,
  • wszystkie miejsca publiczne są regularnie ozonowane i dezynfekowane,
  • Malta Tourism Authority (MTA) kontroluje wszystkie obiekty (hotele, restauracje, atrakcje turystyczne, punkty usługowe), które wznowiły działalność. Mogą być otwarte jedynie te miejsca, które spełniły wymogi sanitarne MTA i otrzymały specjalny certyfikat jakości COVID-19 (w formie naklejki, umieszczonej w miejscu widocznym dla podróżnych),
  • wszystkie obiekty turystyczne i usługowe zostały wyposażone w ogólnodostępne płyny dezynfekujące, jednorazowe ręczniki papierowe, bezdotykowe terminale płatnicze oraz szyby oddzielające pracowników od klientów. Klamki, poręcze, przyciski są regularnie dezynfekowane.
wyspa gozo
Foto: visitmalta.com

Co zobaczyć na Malcie?

Malta to 3 zamieszkałe wyspy: Malta, Gozo i Comino, na których znajdziecie mnóstwo różnorodnych atrakcji – zarówno kulturowych jak i przyrodniczych.

Zacznijmy od Valletty – to najmniejsza i najdalej wysunięta na południe europejska stolica. W samym mieście jest ponad 320 zabytków! Przespacerujcie się wzdłuż głównej ulicy miasta, na której znajdziecie charakterystyczną kopułę kościoła Karmelitów, konkatedrę świętego Jana, Ogrody Barrakka oraz pałac Casa Rocca Piccola. Warto również zajrzeć do licznych muzeów, np. Narodowego Muzeum Wojny, Narodowego Muzeum Archeologii czy Muzeum Zabawek.

Jesteście fanami popularnego serialu „Gra o Tron”? Wybierzcie się do Mdiny, dawnej stolicy Malty. To właśnie w tym mieście kręcono sceny z krainy Westeros. Jeśli nie lubicie gwarnych i zatłoczonych miejsc, Mdina będzie strzałem w dziesiątkę: na jej terenie obowiązuje zakaz poruszania się samochodami osobowymi, dzięki czemu przez wielu nazywana jest „Cichym Miastem”.

Zapewne kojarzycie z pocztówek czy zdjęć z Malty słynne łódki luzzu. Znajdziecie je we wiosce rybackiej Marsaxlokk, która znana jest także z ogromnego targu – polecamy zaopatrzyć się w maltańskie kannoli oraz ciastka z figami!

Szukacie romantycznego miejsca lub idealnego punku widokowego, z którego zrobicie doskonałe zdjęcia z urlopu? Wybierzcie się na plażę Golden Bay, klify Dingli oraz do Blue Grotto.

para na malcie
Foto: visitmalta.com

Pyszna śródziemnomorska kuchnia

Będąc na Malcie nie możecie zapomnieć o lokalnych przysmakach. Kuchnia maltańska to mieszanka kuchni włoskiej, brytyjskiej i arabskiej. Warto spróbować świeżych owoców morza i ryb morskich, zapiekanego makaronu Timpana, narodowego dania fenek (królik) i pastizzi.

Na przystawkę zamówcie talerz maltański z serem Gozo, marynowanymi pomidorami, oliwkami i bigillą, a na deser jedno z pysznych win lub tradycyjny napój Kinnie.

jedzienie na malcie
Foto: visitmalta.com

Gozo, czyli mniejsza siostra Malty

Gozo to bardzo spokojna i zielona wyspa, sąsiadująca z Maltą. Warto poświęcić choć jeden dzień na odkrywanie jej sekretów. Najlepszych sposobem na zwiedzanie wyspy są piesze spacery lub wypożyczenie segway’a albo roweru.

Największe atrakcje Gozo to megalityczne świątynie Ggantija, wąwóz Wied il-Ghasri, most skalny Wied il- Mielah Window, baseny solankowe oraz malownicza zatoka Inland Sea.

Jesienią temperatura wody na Gozo nie spada poniżej 17 stopni Celsjusza, to idealne warunki do nurkowania. Pod taflą wody znajdziecie m.in. wraki statków i dużo formacji geologicznych. Nurkowanie z przewodnikiem to koszt około 30 EUR.

hondoq bay
Foto: visitmalta.com

Raj dla miłośników aktywnego wypoczynku

Jeśli lubicie aktywnie spędzać swój czas wolny, to trafiliście w dziesiątkę. Malta oferuje mnóstwo atrakcji dopasowanych do każdego. Spróbujcie wspinaczki skałkowej, rozważcie pomysł wyprawy kajakowej… a może po prostu wybierzcie się z plecakiem w okolice Klifów Dingli?

Mała podpowiedź z naszej strony: warto zwiedzać wyspę na rowerze. Odległości nie są duże, a jesienne temperatury (brak upału) umilą wam ten czas. Rower to świetna alternatywa dla samochodu i transportu publicznego.

malt aktywny urlop
Foto: visitmalta.com
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »