Fly4free.pl

Jeden z większych problemów budżetowych podróży może przejść do historii. Już nie będziemy się martwić o bagaż

Foto: Murgermari / Shutterstock

Lot późnym wieczorem, a wymeldowanie zazwyczaj przed południem – tak wygląda ostatni dzień wielu wyjazdów. Dodatkowe kilka godzin większość z nas chętnie spożytkuje na zwiedzanie, ostatnią wizytę w restauracji czy szukanie pamiątek. Gdyby tylko nie ten bagaż, który często trzeba ze sobą nosić… Ale teraz ma się to zmienić.

Przedsiębiorcy są pewni, że po raz kolejny uda im się uświadomić turystom, czego potrzebują, zanim sami uświadomią sobie, że w ogóle tego chcą. Zagraniczne media przypominają, że przecież bardzo lubiliśmy hotele zanim pojawiło się Airbnb i chętnie jeździliśmy taksówkami zanim powstał Uber. Ale ich obecność na rynku turystycznym w dużej mierze zmieniła postrzeganie wyjazdów.

Tak samo ma być ze startupami, które chcą się zająć naszym bagażem. Aplikacje typu Vertoe, LuggageHero, CityStasher, Nannybag, Knock Knock wyrastają jak grzyby po deszczu. Idea jest banalna. Ty potrzebujesz przechować bagaż, a ktoś ma odpowiednio dużo miejsca, by ci pomóc. Nie chodzi jednak o prywatne mieszkania, a restauracje, sklepy, kioski itd.

Na razie takie funkcjonują przede wszystkim w amerykańskich miastach – np. w Nowym Jorku, San Francisco czy Bostonie, ale także w Londynie. Koszt? Od niespełna 4 PLN do nawet 8 PLN za godzinę albo 22 PLN za cały dzień. Pytanie, ile warte są nasze wolne ręce i plecy? Czasem na pewno więcej. Choć pewnie wiele zależy od wielkości miasta, stopnia rozwoju transportu, naszego zmęczenia i wielu innych czynników.

O ile hotele praktycznie zawsze bez trudu przechowują bagaż swoich gości, o tyle z tańszymi hostelami bywa różnie. Jedne zrobią to bez żadnych problemów, inne będą oczekiwać odpowiedniej zapłaty, a niektóre niestety w ogóle nie przewidują takiej możliwości.

I wtedy pozostaje nam jedynie zabranie całego dobytku ze sobą. Gdy jednak wymeldowanie jest wcześnie rano, a transport do domu lub w kolejne miejsce dopiero wieczorem, to nawet plecak lubi przysporzyć kłopotów. Oczywiście tanie linie robią, co tylko mogą, by pomóc nam ograniczyć bagaż do minimum, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze wyjeżdżamy na dwudniowy wypad do Bergamo tylko np. od kilku tygodni włóczymy się po Azji Południowo-Wschodniej. Noszenie ze sobą całego dobytku, zwłaszcza gdy chce się intensywnie zwiedzać bywa kłopotliwe. A co dopiero mówić o ludziach, którzy podróżują z walizką?

Trzeba się także po nie wrócić. Twórcy aplikacji Vertoe przeprowadzili badania, z których wynika, że aż 30 proc. turystów ma problemy z miejscem przechowywania swoich, toreb chociaż 25 proc. wszystkich użytkowników była zameldowana w hotelu. Dodatkowo nawet 10-15 proc. użytkowników aplikacji to podróżujący… służbowo.

– Podróżny przebywający w hotelu na Manhattanie na przykład nie chciałby wracać tam, by odebrać swoje walizki między spotkaniami w Brooklynie, a wycieczką na pobliskie lotnisko JFK – tłumaczy Neha Kesarwani, założyciel Vertoe w rozmowie z The Economist. – Zamiast tego łatwiej jest zostawić bagaż w sklepie w pobliżu spotkania i uniknąć podróży z powrotem na Manhattan. Celem firmy jest umożliwienie użytkownikom dostępu i rezerwacji miejsca w ciągu pięciu minut, gdziekolwiek jesteś – dodaje.

Dawniej bez trudu można było znaleźć takie przechowalnie na lotniskach czy dworcach, ale wiele miejsc zrezygnowało z tego typu usług, a prywatne schowki istnieją w nielicznych miastach.

O ile sama idea wspomnianych aplikacji wydaje się być genialnie prosta, a punkt odbioru można wybrać tak, byśmy mieli go po drodze na lotnisko, o tyle ciekawą pozostaje kwestia bezpieczeństwa. I chodzi tu zarówno o kradzież naszych rzeczy, jak i dorzucenie do bagażu tych niechcianych. Niektóre aplikacje już są na to gotowe.

– Wszystkie nasze lokalne sklepy partnerskie są weryfikowane pod kątem bezpieczeństwa, a po przybyciu na miejsce przekazujemy ci bezpłatnie specjalnie zakodowane plomby zabezpieczające przed jakimkolwiek „majstrowaniem” przy Twoim bagażu– zapewniają twórcy Verteo. – Dodatkowo oferujemy ubezpieczenie przechowywanych rzeczy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »