Fly4free.pl

Rusza przebudowa najbardziej kultowego schroniska w polskich górach! Zamknie się na 2 lata

Foto: Tadeusz Ibron / Shutterstock

Chatka Puchatka, czyli kultowe schronisko na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach, będzie w obecnym kształcie funkcjonować tylko do końca kwietnia. Właśnie zaczęła się budowa konstrukcji nowego schroniska, które przyjmie turystów na początku 2022 roku.

Słynną Chatkę Puchatka w Bieszczadach każdego roku odwiedza ok. 150 tys. turystów. Kultowe schronisko działa od 1967 roku, więc nic dziwnego, że przyszedł najwyższy czas na remont, a właściwie kompleksową przebudowę tego miejsca. “Stara” Chatka będzie bowiem przyjmować turystów tylko do końca kwietnia, a potem zostanie zamknięta przynajmniej do końca 2021 roku.

Plan zakłada, że na początku maja ruszą prace rozbiórkowe, jednak już teraz zaczęły się prace przy budowie drewnianej konstrukcji nowego schroniska. Buduje ją lokalna firma z Wetliny. Na razie prace nie są prowadzone na miejscu.

Chodzi o to, by jak najwięcej robót wykonać na dole i ograniczyć do minimum czas działań na Połoninie Wetlińskiej, gdzie warunki prowadzenia robót budowlanych są trudne – mówi w rozmowie z tygodnikiem “Nowiny” Mateusz Wójcik, właściciel firmy, która buduje schronisko.

Po wybudowaniu szkielet schroniska zostanie złożony, każdy element będzie ponumerowany, a następnie gotowa konstrukcja zostanie rozebrana, tak by można było elementy przetransportować na górę, ponownie złożyć i osadzić na fundamentach. Co ciekawe, część materiałów będzie podczepiona pod śmigłowiec i przetransportowana na Połoninę Wetlińską drogą powietrzną.

Foto: Tadeusz Ibrom / Shutterstock

Schronisko ma przyjąć pierwszych gości na początku 2022 roku. Dawni goście schroniska zapewne go nie poznają: budynek będzie miał własną oczyszczalnię ścieków, nowe toalety i ogrzewanie dzięki nowej kotłowni na paliwo ekologiczne. Będzie też w końcu… prąd, doprowadzony podziemnym kablem. Schronisko po oddaniu do użytku będzie pełniło dotychczasowe funkcje. Turyści będą mogli tam odpocząć, zjeść i skorzystać z toalety, a w sytuacjach awaryjnych spędzić noc w sali zbiorowej. Zgodnie z projektem powierzchnia budynku zwiększy się z 168 do prawie 300 metrów kwadratowych.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »