REKLAMA

Prezesi Ryanaira, Wizz Aira i inni krytykują polski rząd: Chaos i brak strategii. Chcemy planu!

Foto: PL Wrocław

“Zadaniem rządu jest tworzenie warunków do rozwoju kraju, a nie jego dewastacja. Brak jasnych kryteriów i strategii zawsze tworzy chaos. Takim działaniem burzone są nasze plany powrotu do normalnej działalności. Efekt braku strategii dla naszych biznesów za chwilę będzie można porównać do kolejnej fali epidemii, tym razem może on jednak dotknąć tysiące miejsc pracy” – piszą w liście do premiera prezesi linii lotniczych, lotnisk i biur podróży. I… w zasadzie mają rację.

To już drugi taki list, jaki najważniejsze osoby odpowiedzialne za branżę lotniczą i turystyczną piszą do premiera. Podpisali się pod nim m.in. Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira Michał Kaczmarzyk, czyli szef Buzz (“polskiej” linii Ryanaira), a także przedstawiciele Rainbow, Itaki, Grecosa, TUI czy prezesi lotnisk w Łodzi i Gdańsku.

Poprzedni został wysłany 2 tygodnie temu, gdy przewoźnicy apelowali o zniesienie przepisów dotyczących absurdalnej blokady 50 procent foteli w samolotach oraz szybsze podanie listy krajów, do których będziemy mogli latać z polskich lotnisk po zniesieniu zakazu lotów. Jak doskonale pamiętamy, rząd (trudno powiedzieć z jakich powodów) ostatecznie opublikował listę krajów na nieco ponad 3 godziny przed zniesieniem zakazu lotów. I kompletnie zaskoczył rynek, bo choć umożliwił połączenia do większości krajów UE oraz m.in. Islandii czy Szwajcarii, to jednocześnie przedłużył do 30 czerwca zakaz lotów do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji oraz Portugalii. W efekcie postawił w trudnej sytuacji zarówno przewoźników szykujących się do wznowienia lotów, jak i pasażerów z ważnymi biletami, którzy być może pakowali się lub byli w drodze na lotnisko i nie mieli pewności czy wylecą.

A dziś… mamy 26 czerwca i pamiętając praktykę rządu dotyczącą przedłużania zakazu lotów co 2-3 tygodnie zawsze w ostatniej chwili, możemy się spodziewać, że zaktualizowana lista krajów, do których możemy polecieć, pojawi się 30 czerwca, w okolicach godziny 21. Owszem, możemy snuć podejrzenia, że skoro wczoraj LOT poinformował, że planuje wznowić połączenia do Londynu od 15 lipca, to jest bardzo możliwe, że od tego dnia “uwolnione” zostaną loty do Wielkiej Brytanii z Polski także dla innych przewoźników (tak samo było z “szachownicą”, gdy LOT sprzedawał bilety z zablokowaną połową foteli na kilka dni przed oficjalnym ogłoszeniem wytycznych GIS i ULC), ale taki brak informacji to jednak fatalna sytuacja dla linii lotniczych, biur podróży i przede wszystkim – dla pasażerów.

I właśnie o tym czytamy w liście. Jego sygnatariusze mają żal do premiera, że na dzień przed zniesieniem zakazu, zamknął on dla linii lotniczych i lotnisk ponad 30 procent rynku i chcą, aby rząd zaczął planować swoje ruchy z odpowiednim wyprzedzeniem.

“Czy naprawdę w ciągu tygodnia sytuacja zmieniła się aż tak drastycznie, żeby nie móc zaplanować i ogłosić takiej informacji wcześniej? Z tego obrazu wyłania się chaos, w którym my tj. przedsiębiorcy branży lotniczej i turystycznej mamy odpowiedzialnie prowadzić biznes. Zapewniamy Pana Premiera, że w tych warunkach jest to niemożliwe. Aby odpowiedzialnie planować swój biznes musimy wcześniej wiedzieć co nas czeka. Lotniska, linie lotnicze, touroperatorzy nie są zakładami fryzjerskimi, które można otworzyć z dnia na dzień. Musimy projektować swoje działania na poszczególnych rynkach z dużym wyprzedzeniem. Porty Lotnicze muszą przygotować infrastrukturę i personel do latania w warunkach pandemii, linie lotnicze muszą uruchomić swoje systemy, w tym sprzedaży biletów, touroperatorzy muszą przygotować ofertę dla pasażerów, a pasażerowie muszą mieć czas by zaplanować sobie podróż. To wszystko nie odbywa się z dnia na dzień tylko z tygodnia na tydzień czy z miesiąca na miesiąc” – czytamy w liście.

Foto: Lotnisko Chopina

Jego sygnatariusze wskazują na brak jasnych kryteriów, według których odmrażany jest rynek lotniczy i piszą o potencjalnych konsekwencjach takich decyzji.

“Wydawało nam się, że zadaniem rządu jest tworzenie warunków do rozwoju kraju, a nie jego dewastacja. Brak jasnych kryteriów i strategii zawsze tworzy chaos. Takim działaniem burzone są nasze plany powrotu do normalnej działalności. Efekt braku strategii dla naszych biznesów za chwilę będzie można porównać do kolejnej fali epidemii, tym razem może on jednak dotknąć tysiące miejsc pracy. Tu jednak łatwo będzie wskazać winnego”.

I dalej.

“Wyrażamy ogromne rozczarowanie, że decyzja o przywróceniu ruchu granicznego mimo, że od dawna oczekiwana przez branżę turystyczną, lotniczą i inne podmioty gospodarcze została podjęta chaotycznie i bez żadnej strategii” – czytamy w liście.

Kończy się on wezwaniem do rządu o przedstawienie planu, według którego podejmowane są decyzje o otwieraniu lub zamykaniu granic i przedstawienie jasnych kryteriów, “które umożliwią nam planowanie naszej działalności, a naszych pasażerów uwolnią od stresu związanego z niepewnością podróży”.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Brak jasnych kryteriów - powiedział wizzair hahaha
marcin.krakow, 26 czerwca 2020, 16:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Świetny artykuł przedwyborczy na zlecenie Angory
Jerzy8, 26 czerwca 2020, 19:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Bardzo dobry artykuł, wreszcie ktoś otwarcie mówi o nieudolności i obojętność tego rządu. 
Michał Olejniczak, 26 czerwca 2020, 20:51 | odpowiedz
 I nieudolności? Raczej chyba nie , zgodzę się ze działania rządu są chaotyczne i spóźnione w niektórych momentach.  Prisze nie pisać ze jestem widzem TVP bo ostatni raz widziałem te wiadomości w grudniu podczas świąt w domu. Porównuje tylko to co robi rząd w Polsce do działań rządu w państwie gdzie teraz mieszkam 
Michał Olejniczak Bardzo dobry artykuł, wreszcie ktoś otwarcie mówi o nieudolności i obojętność tego rządu. 
lovenz, 27 czerwca 2020, 0:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Szanowny Panie Gruzja zawiesiła wczoraj loty na 02:07 do końca lipca  i  świetnie że Pan pisze o tym nie udolnym rządzie  bo to tylko świadczy o panu czyli o prawdziwym bbbuuulu i nic więcej,jak by  ten rząd był nie obojętny to Pan by wyjechał i może coś przywiózł .Mi  również nie jest łatwo coś przekładać , jednak wyszło i to po 1000 kroć lepiej bo zamiast Kutaisi lecę Polskimi liniami i to o 200 pln. mniej do Grecji.ps.a niechaj Pan nie stara się tu na tym forum pisać o he he he 'bo tu nie ma polityki tylko ludzie którzy kochają podróże Kochani lecę taniej lotem aniżeli easy,wizz,ryanair,w dodatku ten ostatni nawet nie dał mi zwrotu..Dziś na fali PLL LOT 8 kilo bagaż ,,Kochani miłego szukania i spokojnego wypoczynku
Michał Olejniczak Bardzo dobry artykuł, wreszcie ktoś otwarcie mówi o nieudolności i obojętność tego rządu. 
Nell Kmita, 27 czerwca 2020, 0:34 | odpowiedz
Avatar użytkownika
wizz oddaj za członkostwo
Nell Kmita, 27 czerwca 2020, 0:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Można się zgodzić z tym, że niektóre pomysły obecnych władz są grubo nietrafione np szachownica w samolotach w lotach międzynarodowych, której ostatecznie nie będzie. Od dłuższego czasu obserwuję artykuły pana Piotrowskiego, i z ich treści trudno nie odnieść wrażenia, że ten redaktor ma bardzo spolaryzowane poglądy polityczne. Na forum z reguły jest to karane banem, i w zasadzie powinno tak być bo tematem przewodnim są podróże a nie agitacja.
pablo1603, 27 czerwca 2020, 8:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zgadzam 
Michał Olejniczak Bardzo dobry artykuł, wreszcie ktoś otwarcie mówi o nieudolności i obojętność tego rządu. 
NM, 27 czerwca 2020, 9:16 | odpowiedz
Przykro mi że nie stać rządzących na dobrych trolli. Nie wiem czy tam ktoś Ci ości czy nie ale poziom ogromnie kiepski tego wpisu . Nie chodzi o język. Tu akurat nie mam podstaw by krytykować. Tak naprawdę fajnie że LOT lata ;) ? Śmiech to jedyne co można napisać.  Cieszysz się że nie polecisz do Kutaisi ale polecisz taniej do Grecji o 200 złotych? To właśnie pokazuje według mnie jak kiepskie pieniądze ktoś płaci za tę komentarze albo jak kiepscy ludzie je piszą z własnej woli :). Uważam że jeśli ktoś tak napisał jak ty to nie byl nigdy w Gruzji ano w Grecji. :). Fakt że uwielbiam Gruzję ale nie tylko ja. Ktoś kto oodruzuje będzie miał ten kraj w sercu bardzo mocno. Cieszysz się że LOT Cię taniej dostarczy do Grecji . Mogę o coś poprosić? Jak już tam będziesz to napisz . Myślę że nigdy tam nie dotrzesz a przynajmniej nie ssybko. Nie chodzi mi o to że nie będzie można polecieć a o to że piszesz o sprawach o których nie masz pojęcia . Nie byłeś według mej oceny ani w Grecji ani w Gruzji. Twój zachwyt nad narodowym przewoźnikiem jest sztuczny. 
lovenz  I nieudolności? Raczej chyba nie , zgodzę się ze działania rządu są chaotyczne i spóźnione w niektórych momentach.  Prisze nie pisać ze jestem widzem TVP bo ostatni raz widziałem te wiadomości w grudniu podczas świąt w domu. Porównuje tylko to co robi rząd w Polsce do działań rządu w państwie gdzie teraz mieszkam 
Michał Olejniczak Bardzo dobry artykuł, wreszcie ktoś otwarcie mówi o nieudolności i obojętność tego rządu. 
wiktoresq33, 27 czerwca 2020, 10:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Chaos i brak strategii.... RYANAIR ma coś tu jeszcze do powiedzenia?! Firma, której zależy tylko na "pompowaniu" pasażerów! Żarty i kpina, niech zamilkną. Firma powinna przestać istnieć. Oszuści i tyle.
arek.audi, 27 czerwca 2020, 11:58 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dobre pierwsze słyszę aby ktoś płacił za wpis bo tego typu sprawy po prostu nic mnie nie interesują,podróżuję z całą rodzinom i z tond ta radość , że pomimo tego że anulowali nam kolejne loty to w parę minut udało się coś załatwić  w tym terminie  z Wrocławia i egzotycznie.W Gruzji na nas czekano bo mam tam przyjaciół i jest mi przykro że ich nie odwiedzę  jednak przed chwilą dzwoniłem i we wrześniu pojadę tam na kaki i kiwi jak nie we wrześniu to w pazdzierniku  więc nic się nie dzieje .Nie będę tu pisała i coś udowadniała gdzie i co odwiedziłam bo i po co.. jedno jest pewne że jak tylko zniosą zakazy to w tym roku popiję borjomi w Batumi zjem solianke w Odessie i pojem oreja de cerdo na TeneryfiePozdrawiam
wiktoresq33 Przykro mi że nie stać rządzących na dobrych trolli. Nie wiem czy tam ktoś Ci ości czy nie ale poziom ogromnie kiepski tego wpisu . Nie chodzi o język. Tu akurat nie mam podstaw by krytykować. Tak naprawdę fajnie że LOT lata ;) ? Śmiech to jedyne co można napisać.  Cieszysz się że nie polecisz do Kutaisi ale polecisz taniej do Grecji o 200 złotych? To właśnie pokazuje według mnie jak kiepskie pieniądze ktoś płaci za tę komentarze albo jak kiepscy ludzie je piszą z własnej woli :). Uważam że jeśli ktoś tak napisał jak ty to nie byl nigdy w Gruzji ano w Grecji. :). Fakt że uwielbiam Gruzję ale nie tylko ja. Ktoś kto oodruzuje będzie miał ten kraj w sercu bardzo mocno. Cieszysz się że LOT Cię taniej dostarczy do Grecji . Mogę o coś poprosić? Jak już tam będziesz to napisz . Myślę że nigdy tam nie dotrzesz a przynajmniej nie ssybko. Nie chodzi mi o to że nie będzie można polecieć a o to że piszesz o sprawach o których nie masz pojęcia . Nie byłeś według mej oceny ani w Grecji ani w Gruzji. Twój zachwyt nad narodowym przewoźnikiem jest sztuczny. 
lovenz  I nieudolności? Raczej chyba nie , zgodzę się ze działania rządu są chaotyczne i spóźnione w niektórych momentach.  Prisze nie pisać ze jestem widzem TVP bo ostatni raz widziałem te wiadomości w grudniu podczas świąt w domu. Porównuje tylko to co robi rząd w Polsce do działań rządu w państwie gdzie teraz mieszkam 
Michał Olejniczak Bardzo dobry artykuł, wreszcie ktoś otwarcie mówi o nieudolności i obojętność tego rządu. 
Nell Kmita, 28 czerwca 2020, 0:11 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.