Fly4free.pl

Kolejna stolica rezygnuje z elektrycznych hulajnóg. Wprowadza pierwszy zakaz

Elektryczne hulajnogi
Foto: rightclickstudios / ShutterStock
Praga jest kolejną stolicą europejskiego kraju, w którym powoli mają dość elektrycznych hulajnóg. Władze historycznej dzielnicy Praga 1 ogłosiły zakaz parkowania pojazdów na tym terenie, tłumacząc to kwestiami legislacyjnymi. Wciąż jednak można na nich jeździć po zabytkowej części miasta.

Władze położonej w centrum stolicy Czechy dzielnicy Praga 1 ogłosiły wprowadzenie zakazu parkowania elektrycznych hulajnóg w na terenie wszystkich parków, przyległych dróg czy chodników. Ponadto w niedalekiej przyszłości zamierzają zwrócić się do władz miasta z wnioskiem o rozszerzenie tego przepisu na cały zabytkowy obszar chroniony. Za wprowadzeniem tego zakazu głosowały wszystkie partie z rady dzielnicy.

W oświadczeniu wydanym wraz z ogłoszeniem nowych zasad, władze Pragi 1 tłumaczyły tę decyzję interpretacją legislacyjną. Uznano, że „parkowanie e-hulajnóg w celu wypożyczenia ich w miejscach publicznych należy uznać za tzw. specjalne użytkowanie dróg, które rządzi się swoimi prawami„.

Obecnie w stolicy Czech usługę wypożyczenia elektrycznej hulajnogi oferują dwaj operatorzy – Bolt i Lime. Pavel Marc, radny i współautor projektu rozporządzenia wyjaśnił, że skoro podmioty te w ramach swojej działalności stale zajmują przestrzenie publiczne, powinny starać się o zawarcie z władzami dzielnic umów najmu wraz z pozwoleniami na użytkowanie dróg. Co jednak najciekawsze, nowe przepisy nie zakazują korzystania z elektrycznych hulajnóg i jeżdżenia nimi po historycznej Pradze 1, a jedynie parkowania na jej obszarze.

Od początku stycznia do lipca tego roku funkcjonariusze odnotowali 4 352 wykroczenia związane z elektrycznymi hulajnogami i nałożyli na ich skutek mandaty w łącznej kwocie 1,1 mln czeskich koron (ok. 208 tys. zł) – przekazał dyrektor straży miejskiej Praga 1 Miroslav Stejskal. Dla porównania liczba wykroczeń wobec rowerzystów w tym samym okresie wyniosła 560, czyli około ośmiokrotnie mniej.

Praga jest tym samym kolejną europejską stolicą, która coraz aktywniej działa w zakresie ograniczania jazdy i eksploatacji elektrycznych hulajnóg. W Paryżu zdecydowano się jednak na bardziej restrykcyjne działanie – zakazano wynajmu tych urządzeń, za czym opowiedzieli się również sami mieszkańcy w referendum.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Brawo Praga!
RosaVonJungingen, 18 września 2023, 23:18 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »