Fly4free.pl

Polskie lotnisko rośnie najszybciej w Europie! W te wakacje rekordowa siatka połączeń – są nowe trasy

Foto: Port Lotniczy Zielona Góra
W kwietniu lotnisko Zielona Góra-Babimost odprawiło o 172,3 procenta pasażerów więcej niż w analogicznym miesiącu w 2019 roku – wynika z danych stowarzyszenia europejskich lotnisk ACI Europe. W kategorii najmniejszych lotnisk w Europie lubuskie lotnisko zajęło drugie miejsce za lotniskiem w tureckim Siirt. Jednocześnie kolejne miesiące zapowiadają się dla portu jeszcze lepiej – w sezonie wakacyjnym polecimy stąd do rekordowej liczby urlopowych kierunków.

Choć lubuskie lotnisko jest najmniejsze w Polsce, to w ostatnich latach zaczęło się dość dynamicznie rozwijać, zarówno pod względem siatki połączeń jak i liczby obsłużonych pasażerów. Jasne, jest w tym nutka kontrowersji, bo do uruchamiania nowych połączeń (w tym także tych czarterowych) sporo dopłaca lubuski samorząd. Ale są też efekty, bo lotnisko z roku na rok notuje coraz lepsze statystyki.

Potwierdzają to dane ACI Europe, która regularnie publikuje raporty na temat najszybciej rosnących lotnisk w Europie pod względem liczby pasażerów. W I kwartale lotnisko Zielona Góra-Babimot było najszybciej rosnącym portem w Europie, teraz zaś opublikowano dane za kwiecień – wynika z nich, że w kategorii małych lotnisk (obsługujących do 1 miliona pasażerów rocznie) zostało sklasyfikowane na drugim miejscu. Wynik? W kwietniu liczba pasażerów wzrosła o 172,3 procenta w stosunku do kwietnia 2019 roku. W tym miesiącu szybciej rosło tylko tureckie lotnisko Siirt, zaś lubuskie lotnisko pokonało pod względem skali wzrostu w swojej kategorii porty w rumuńskim Baia Marę, hiszpańskim Castellon i włoskiej Perugii.

Rekordowy maj i siatka połączeń na wakacje


Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach lotnisko w Babimoście wciąż będzie notowało rekordowe wyniki. Potwierdzają to najnowsze statystyki. Wynika z nich, że od początku roku do końca maja z usług lotniska skorzystało 21759 pasażerów (to aż o 14 tysięcy więcej niż w tym samym okresie 2019 roku). W samym tylko maju z usług lotniska skorzystało 5478 osób.

Jednocześnie lubuski port chwali się rekordowo bogatą siatką połączeń w okresie wakacyjnych. Oprócz regularnego połączenia krajowego realizowanego przez LOT do Warszawy, od 15 maja ruszyły rejsy czarterowe do Marsa Alam w Egipcie. Pod koniec miesiąca w siatce połączeń z Babimostu pojawiły się kolejne kierunki: turecka Antalya, tunezyjska Enfidha i egipska Hurghada, do których będą realizowane rejsy przez okres wakacyjny. Z kolei od połowy czerwca z Zielonej Góry polecieć będzie można też do Tirany w Albanii.
Wycieczki z wylotem z Lotniska w Babimoście oferują obecnie biura podróży: Coral Travel, ITAKA i Rego-Bis.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Szefostwo porty w Berlinie się posikało ze strachu...A serio - ile milionów złotych wyłożyły samorządy by te przeloty ściągnąć?Bo był artykuł z liczbami - z liczb wynikało że 400x taniej wyszłoby dowieźć te 20tys pasażerów do Berlina lub Poznania..Czy na pewno samorząd powinien dorzucać się bogatym liniom lotniczym by Polacy godzinę czy dwie krócej jechali na wakacje?Czy też może lepiej te pieniądze wydać na szpitale, edukację albo czyste powietrze czy wyłapywanie nielegalnych składowisk odpadów?
jp1, 10 czerwca 2024, 19:48 | odpowiedz
Szanowny Autorze - proszę o wytłumaczenie, jak to w końcu jest z tymi regionalnymi lotniskami? Dlaczego raz 50000 pasażerów  to "dużo i obiecująco", a za chwilkę 100 tysięcy to "tyle, co nic"? Tak, nawiązuję do Radomia. Nikt nie wie o co chodzi z tym portem - czyli wiadomo,  że o pieniądze... Niby "nikt stąd nie lata" a jak już operator uruchomi połączenie, to są np. dwa rejsy do Antalii dziennie - ale to przecież puste przeloty zapewne...
WRR, 11 czerwca 2024, 12:34 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »