Fly4free.pl

Wreszcie wracamy do latania. Ilu pasażerów z Polski podróżuje? Mamy dane!

lotnisko chopina
Foto: Milosz Maslanka / Shutterstock

Większość polskich lotnisk podzieliło się już statystykami ruchu pasażerskiego w lipcu 2020 roku. I choć w porównaniu do ubiegłego roku można by śmiało mówić, że wyniki są tragiczne, to w kontekście pandemii koronawirusa i całkowitej blokady lotnisk we wcześniejszych miesiącach – widzimy progres. Widać bowiem wyraźnie, że Polacy wracają do latania.

Lipiec jest pierwszym pełnym miesiącem, w którym polskie lotniska mogły obsługiwać zarówno loty krajowe jak i międzynarodowe. Dodatkowo, coraz więcej krajów postanowiło otworzyć się na obcokrajowców, więc Polacy – choć początkowo ostrożnie – zaczęli planować wakacje. I jak widaćm chętnie korzystali też z wyjazdów zagranicznych, bo lotniskowe statystyki (biorąc pod uwagę sytuację) w końcu drgnęły z miejsca.

Zacznijmy od największego lotniska w Polsce, czyli Lotniska Chopina, które podzieliło się statystykami w czwartek. Stołeczny port obsłużył w lipcu blisko pół miliona (444 tys.) pasażerów i jest to najlepszy wynik pośród wszystkich lotnisk. W porównaniu do ubiegłego roku spadek jest jednak bardzo widoczny – w lipcu 2019 pasażerów było o 76,9 proc. więcej.  Widać jednak solidne odbicie się od „dna”, jakim był czerwiec 2020. Miesiąc wcześniej lotnisko obsłużyło zaledwie 8217 pasażerów.

Cieszyć może się też lotnisko w Krakowie. Jak napisał sam port „wreszcie widać różnicę w liczbie obsłużonych pasażerów”. W Balicach przez cały lipiec obsłużono bowiem 205 622 pasażerów w porównaniu z 14,3 tys. w czerwcu. Oczywiście, port również zaliczył solidny spadek, jeśli porównamy tegoroczny i zeszłoroczny wynik. W lipcu 2019 r. przez krakowskie lotnisko przeszło bowiem aż 780 tys. osób, czyli aż 74 proc. więcej.

Choć Katowice nie podały jeszcze oficjalnych danych za lipiec, to nie ma wątpliwości, że i ten port zaliczy spory wzrost liczby pasażerów. W czerwcu lotnisko obsłużyło bowiem 8217 pasażerów przez cały miesiąc. Dla porównania tylko w ciągu jednego lipcowego dnia (dokładnie 31.07) odprawiono ponad 11 tys. osób.  W ciągu całego lipca w 2019 roku lotnisko Pyrzowice przyciągnęło 657 617 pasażerów. I choć pewnym jest, że tego wyniku na pewno nie udało się powtórzyć, to przywrócenie do rozkładu licznych czarterów na pewno pomoże przynajmniej częściowo odbudować dobre statystyki.

Średnie statystyki zanotowało z kolei rzeszowskie lotnisko. W lipcu port w Jasionce obsłużył ponad 23 tysiące pasażerów w porównaniu do 83,6 tys. w ubiegłym roku.

Wrocław zbliżył się zaś do 100 tys. pasażerów, bo przez lotnisko w lipcu przeszło dokładnie 99 066 osób. Spacek jest jednak bardzo wyraźny, bo rok wcześniej było to ponad 387 tys. osób (w skali roku wynosi aż 74 proc.).

A co słychać na północy Polski? Lotnisko w Gdańsku w ubiegłym miesiącu odwiedziło 154 tys. pasażerów, czyli o 72 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wtedy port im. Lecha Wałęsy obsłużył ponad pół miliona osób – a dokładnie 564 039.

Procentowo najmniejszy spadek – co jest dość logiczne, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych połączeń – odnotowało lotnisko Olsztyn-Mazury. Uzyskany w lipcu wynik jest „tylko” o 45,7 proc. niższy niż w ubiegłym roku, co na tle innych portów jest sukcesem. W lipcu 2020 roku lotnisko w Szymanach obsłużyło 8368 pasażerów, a w lipcu 2019 roku 15 408 osób.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »