Polski paszport traci na wartości, a na pierwszym miejscu zaskoczenie!

Polacy bez większych utrudnień mogą odwiedzić 149 krajów. 117 z nich w ogóle nie wymaga od nas wiz, a w 32 niemal bezproblemowo możemy zdobyć wizę po przyjeździe. Jednak w porównaniu do zeszłego roku polski paszport spadł o jedną pozycję w rankingu. Teraz znalazł się na 10. miejscu w grupie ze Słowacją, Słowenią, Litwą i Łotwą.
W rankingu znaleźliśmy się w gronie „przegranych w 2016 roku”. Ta część rankingu analizuje, kto najwięcej zyskał, a kto stracił przez rok. Zmiana bezwizowa netto, która u nas wynosi -2 i stawia nas w niezbyt dobrym świetle, jest wynikiem różnicy pomiędzy krajami, które wprowadziły dla nas ruch bezwizowy, a tymi które go utrudniły.
W tym „zaszczytnym” gronie znalazły się jednak też silniejsze od naszych paszporty – jak chociażby: węgierski, brytyjski, belgijski czy austriacki. Największymi wygranymi ubiegłego roku okazali się być obywatele Wysp Marshalla, których zmiana netto wynosi aż +35. Twórcy raportu podkreślają jednak, że wyniki powyżej 30 są efektem zniesienia obowiązku wizowego przez UE, a co za tym idzie wiele krajów członkowskich.
Pod względem otwartości na inne kraje zajmujemy dopiero 53. pozycję. Bez wiz lub z wizą otrzymaną po przyjeździe, mogą u nas przebywać obywatele 93 państw np.: Albanii, Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Gruzji, Ukrainy czy Izraela. Najbardziej gościnnymi krajami świata okazały się m.in.: Malediwy, Seszele, Mozambik, Mauretania i Madagaskar. Bez większych problemów mogą odwiedzić ich aż 198 narodowości.
Państwem z najmocniejszym paszportem na świecie okazał się być Singapur, który awansował z drugiej pozycji. Jego obywatele bez wiz mogą odwiedzić 124 kraje, a w 35 dostaną wizę na lotnisku. W porównaniu do nas, łatwiej jest im wjechać m.in. do Australii, na Kubę, do Stanów Zjednoczonych i Chin.
– Jest to dowód, że działania Singapuru, w tym stosunki dyplomatyczne i polityka zagraniczna, są skuteczne – powiedział Philippe May, dyrektor biura Arton Capital, które stworzyło ranking.
Drugie miejsce zajęły Niemcy, a podium zamyka Szwecja i Korea Południowa, które zajęły na równi trzecią pozycję. Do pierwszej dziesiątki najsilniejszych paszportów załapały się też w kolejności dokumenty z: Włoch, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Austrii, Portugalii, Malezji, Irlandii, USA (które spadły aż o 3 pozycje w rankingu), Kanady, Grecji, Nowej Zelandii, Australii, Malty, Czech, Islandii i Węgier. Wszystkie te kraje okazały się mieć mocniejsze paszporty od naszych i trafiły do grup zajmujących miejsca w pierwszej dziesiątce. Gdyby więc nie brać pod uwagę grupy, w której się znaleźliśmy, a indywidualny wynik rozszerzony o tzw. Human Development Index, to znaleźlibyśmy się dopiero na 32. miejscu.
Najsłabszym paszportem na świecie jest dokument z Afganistanu. Obywatele tego kraju bez wiz mogą wjechać jedynie do 3 krajów, a w 19 mogą uzyskać wizę po przyjeździe. Na końcu listy znalazły się też paszporty z Somalii, Syrii, Pakistanu i Iraku.