Fly4free.pl

Polski paszport traci na wartości, a na pierwszym miejscu zaskoczenie!

Foto: Chintung Lee/Shutterstock
W najnowszym rankingu Passport Index, oceniającym łatwość podróżowania bez barier przez obywateli różnych krajów, nasz paszport zajmuje słabszą pozycję niż przed rokiem. Za to prowadzenie – pierwszy raz – obejmuje kraj z Azji.

Polacy bez większych utrudnień mogą odwiedzić 149 krajów. 117 z nich w ogóle nie wymaga od nas wiz, a w 32 niemal bezproblemowo możemy zdobyć wizę po przyjeździe. Jednak w porównaniu do zeszłego roku polski paszport spadł o jedną pozycję w rankingu. Teraz znalazł się na 10. miejscu w grupie ze Słowacją, Słowenią, Litwą i Łotwą.

W rankingu znaleźliśmy się w gronie „przegranych w 2016 roku”. Ta część rankingu analizuje, kto najwięcej zyskał, a kto stracił przez rok. Zmiana bezwizowa netto, która u nas wynosi -2 i stawia nas w niezbyt dobrym świetle, jest wynikiem różnicy pomiędzy krajami, które wprowadziły dla nas ruch bezwizowy, a tymi które go utrudniły.

W tym „zaszczytnym” gronie znalazły się jednak też silniejsze od naszych paszporty – jak chociażby: węgierski, brytyjski, belgijski czy austriacki. Największymi wygranymi ubiegłego roku okazali się być obywatele Wysp Marshalla, których zmiana netto wynosi aż +35. Twórcy raportu podkreślają jednak, że wyniki powyżej 30 są efektem zniesienia obowiązku wizowego przez UE, a co za tym idzie wiele krajów członkowskich.

Pod względem otwartości na inne kraje zajmujemy dopiero 53. pozycję. Bez wiz lub z wizą otrzymaną po przyjeździe, mogą u nas przebywać obywatele 93 państw np.: Albanii, Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Gruzji, Ukrainy czy Izraela. Najbardziej gościnnymi krajami świata okazały się m.in.: Malediwy, Seszele, Mozambik, Mauretania i Madagaskar. Bez większych problemów mogą odwiedzić ich aż 198 narodowości.

Państwem z najmocniejszym paszportem na świecie okazał się być Singapur, który awansował z drugiej pozycji. Jego obywatele bez wiz mogą odwiedzić 124 kraje, a w 35 dostaną wizę na lotnisku. W porównaniu do nas,  łatwiej jest im wjechać m.in. do Australii, na Kubę, do Stanów Zjednoczonych i Chin.

– Jest to dowód, że działania Singapuru, w tym stosunki dyplomatyczne i polityka zagraniczna, są skuteczne – powiedział Philippe May, dyrektor biura Arton Capital, które stworzyło ranking.

Drugie miejsce zajęły Niemcy, a podium zamyka Szwecja i Korea Południowa, które zajęły na równi trzecią pozycję. Do pierwszej dziesiątki najsilniejszych paszportów załapały się też w kolejności dokumenty z: Włoch, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Austrii, Portugalii, Malezji, Irlandii, USA (które spadły aż o 3 pozycje w rankingu), Kanady, Grecji, Nowej Zelandii, Australii, Malty, Czech, Islandii i Węgier. Wszystkie te kraje okazały się mieć mocniejsze paszporty od naszych i trafiły do grup zajmujących miejsca w pierwszej dziesiątce. Gdyby więc nie brać pod uwagę grupy, w której się znaleźliśmy, a indywidualny wynik rozszerzony o tzw. Human Development Index, to znaleźlibyśmy się dopiero na 32. miejscu.

Najsłabszym paszportem na świecie jest dokument z Afganistanu. Obywatele tego kraju bez wiz mogą wjechać jedynie do 3 krajów, a w 19 mogą uzyskać wizę po przyjeździe. Na końcu listy znalazły się też paszporty z Somalii, Syrii, Pakistanu i Iraku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Od kiedy to Mauretania jest gościnna. Byłem tam rok temu..Na granicy z Marokiem płaciłem za wizę 120 Euro. Niezła gościnność
Robin2012, 26 października 2017, 17:30 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ciekawe czy nasze MSZ ma jakąś komórkę zajmującą się "zdobywaniem nowych terenów" dla naszych paszportów? Żeby tak rzucili okiem na dolną część mapy Afryki ;)
Andrzej1500100900, 26 października 2017, 19:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Warto się powołać na żródło: www,passportindex,org/byIndividualRank.php?ccode=pl (trzeba zamienić przecinki w linku na kropki). Nie jesteśmy na 10 miejscu tylko w 10 grupie państw, indywidualnie na 32 miejscu ;)
preseant, 26 października 2017, 23:10 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jeśli liczba krajów, które można odwiedzić bez wizy się nie zmniejszyła, to tytuł jest nieprawdziwy. Polski paszport nie traci na wartości, ma taką samą. To inne paszporty zwiększyły wartosc, co dla obywateli RP nie ma znaczenia
Qba85, 27 października 2017, 10:32 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zmniejszyła się - było 150 jest 149
SPLDER, 27 października 2017, 19:30 | odpowiedz
Czyżby tym jednym państwem które wprowadziło wizy w 2016 była Kanada? Jeśli tak, to nawet nie jest wiza tylko rejestracja w kanadyjskim informatycznym systemie imigracyjnym. Kosztuje około 20zł i dotyczy obywateli wszystkich państw świata. Uważam, że polski paszport nie stracił tylko inne zyskały.
kajak2708, 28 października 2017, 12:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »