Fly4free.pl

Polska znosi kwarantannę dla wracających z wakacji w Turcji!

Foto: Alla Laurent / Shutterstock

Od soboty niezaszczepieni Polacy wracający z Turcji nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To efekt nowego rządowego rozporządzenia, jednak zmian jest więcej – także od dzisiaj pasażerowie przylatujący do Polski muszą przed odprawą wypełnić w formie elektronicznej lub papierowej kartę lokalizacji pasażera.

Zwolnienie osób wracających z Turcji z 10-dniowej kwarantanny to efekt nowelizacji rozporządzenia, w myśl którego test na koronawirusa zwalniał do tej pory niezaszczepionych podróżnych przybywających do Polski z krajów strefy Schengen oraz EOG. Teraz zwolnione z kwarantanny będą również osoby przylatujące z krajów, z którymi Polska ustaliła szczególne zasady wjazdu w okresie pandemii. Pierwszym takim krajem jest Turcja, z którą polski rząd ustalił już szczegóły. Jak wyglądają?

– Osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji  i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji, gdzie spędzą okres izolacji – mówił w sobotę Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ.

Wawrzyk dodał, że wkrótce lista krajów zwolnionych z kwarantanny, powiększy się o kolejne pozycje.

Nie jest to jedyna zmiana, bo od dzisiaj wszyscy niezaszczepieni pasażerowie podróżujący do Polski mają obowiązek wypełnienia tzw. elektronicznej karty lokalizacji podróżnego, którą przedstawią Straży Granicznej. Jeśli nie będzie to możliwe, kartę będzie można też uzupełnić w wersji papierowej – będą je rozdawały stewardesy w samolotach.

– Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy Polski w czasie pandemii – powiedział Wawrzyk.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Witam, jestem ze Słowacji, jak to jest z wyjazdem na wakacje do Turcji z Katowic. Wiem, że potrzebuję testu do Turcji, ale potrzebuję go również przed wyjazdem z Turcji do Polski? Ps. (nie jesteśmy zaszczepieni)
Palino Polaček, 13 lipca 2021, 10:50 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »