Fly4free.pl

Polska skraca ważność unijnych certyfikatów COVID. Także tych, które zostały już wystawione

Foto: Adam Guz / KPRM
Od 1 lutego ważność unijnych certyfikatów covidowych wydanych po szczepieniu w wariancie podstawowym, po dawce uzupełniającej oraz przypominającej zostanie skrócona do 270 dni – informuje w komunikacie prasowym Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przepisy, przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej, są zgodne z decyzją Komisji Europejskiej, która pod koniec grudnia ogłosiła, że ważność certyfikatu COVID po pełnym zaszczepieniu się zostanie skrócona z 12 do 9 miesięcy, licząc od momentu podania ostatniej dawki szczepienia. Zgodnie z tymi regulacjami, w każdym z 27 krajów UE po upłynięciu 270 dni od daty szczepienia podstawowego aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument wygasł. Aby go przedłużyć, potrzebna będzie dawka przypominająca. Jednak także w tym przypadku ważność certyfikatu zostanie skrócona.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia ogłosiło jakiś czas temu, że w przypadku dawek przypominających rozpoczęto już wydawanie certyfikatów ważnych 360 dni. Jednak od 1 lutego 2022 roku ważność tych dokumentów także zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty zaszczepienia się dodatkową dawką. Podobnie jest z osobami, które dopiero zaszczepią się dawką przypominającą lub uzupełniającą – w tych przypadkach ważność certyfikatów także wyniesie 270 dni.

Foto: Komisja Europejska

Unijny Certyfikat COVID – ułatwienia w podróżowaniu

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że certyfikat można pobrać po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta lub mieć je na stałe przy sobie w aplikacji Moje IKP.
Jednym z głównych celów wprowadzenia certyfikatów było ułatwienie swobodnego podróżowania po krajach Unii Europejskiej i nie tylko. I trzeba napisać, że faktycznie do późnej jesieni spełniały one swoją rolę. Wszystko zmieniło jednak pojawienie się nowej fali pandemii i wariantu omikron, w wyniku czego wiele krajów UE wprowadziło dodatkowe restrykcje dla osób w pełni zaszczepionych (przede wszystkim wymóg dodatkowego testowania pod kątem koronawirusa). Z tego punktu widzenia można napisać, że certyfikaty nie do końca się sprawdziły, jednak z drugiej strony, trudno było przewidywać taki rozwój sytuacji pandemicznej. Warto też pamiętać o tym, że z pewnością za kilka miesięcy, gdy sytuacja pandemiczna zacznie się poprawiać, certyfikaty zapewne odzyskają swoje niedawne znaczenie, bo większość krajów zapewne zacznie znosić restrykcje wjazdowe.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Pomysłowi by życiowa wolność była zależna od abonamentu w firmie Pfi*er odnawianego co kilka miesięcy mówimy stanowczo NIE!
daniel316, 3 stycznia 2022, 16:01 | odpowiedz
ja powiedziałem stanowcze NIE już na początku akcji szczepień :) 
daniel316 Pomysłowi by życiowa wolność była zależna od abonamentu w firmie Pfi*er odnawianego co kilka miesięcy mówimy stanowczo NIE!
remineus, 3 stycznia 2022, 16:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Osoby zaszczepione bez ważnego certyfikatu będą nazywane "antyszczepionkowacami", czy wymyślą coś nowego? :) 
kam33l!, 4 stycznia 2022, 11:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
a jak sytuacja z podrozami poza UE np. Ukraina, Turcja. Czy tam waznosc certyfikatu tez 270 dni czy 360 ?
gosc_us, 4 stycznia 2022, 17:10 | odpowiedz
Avatar użytkownika
podziekujcie entuzjastom ktorzy oddali swoja wolnosc w imie paszportu covidowego
Tom Drapichrust, 5 stycznia 2022, 8:07 | odpowiedz
Włochy już jakiś czas temu skróciły go do 9 miesięcy, a teraz – do sześciu.To znaczy, że będziemy uznawani za w pełni zaszczepionych wyłącznie przez pół roku od podania preparatu. 
Marcin Lipsa, 5 stycznia 2022, 9:39 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »