Fly4free.pl

Polska na czerwonej liście! Cypr znów zwiększa restrykcje dla niezaszczepionych Polaków

port na cyprze
Foto: Oleksandr Savchuk / Shutterstock
Już od czwartku, czyli 28 października, Cypr umieści Polskę w czerwonej kategorii krajów o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem. Dla osób posiadających europejski certyfikat zaszczepienia bądź ozdrowieńca warunki wjazdu pozostają niezmienione. Osoby bez takiego certyfikatu będą zaś musiały wykonać aż 2 testy PCR: jeden przed podróżą i drugi na lotnisku na Cyprze.

To kolejna negatywna zmiana, jeśli chodzi o wjazd na Cypr dla podróżnych z Polski: w zeszłym tygodniu Polska została umieszczona na liście pomarańczowej, co oznacza, że osoby niezaszczepione i nieposiadające statusu ozdrowieńca muszą wykonać test PCR na 72 godziny przed podróżą i przesłać jego negatywny wynik na platformę Cyprus Flight Pass.

Jednak teraz, gdy liczba nowych zakażeń w Polsce drastycznie rośnie, Cypr zdecydował się przesunąć Polskę o jeden szczebel niżej w swojej klasyfikacji krajów: trafiliśmy do kategorii czerwonej, czyli państw o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem.

Oznacza to, że już od najbliższego czwartku niezaszczepieni i nieposiadający statusu ozdrowieńca podróżni z naszego kraju udający się na Cypr będą musieli nie tylko wykonać test PCR na koronawirusa na 72 godziny przed podróżą (wynik jak poprzednio przesyłamy na platformę Cypru Flight Pass), ale także opłacić i wykonać drugi test molekularny PCR na lotnisku po przylocie do tego kraju. Koszt wykonania takiego testu wynosi 15 EUR na lotnisku w Larnace i 19 EUR na lotnisku w Pafos.

Wynik testu dostępny będzie w ciągu 3 godzin na plaftormie cyfrowej www.covid-testcyprus.com. Wymóg poddania się testom nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia.

Osoby posiadające unijny certyfikat świadczący o zaszczepieniu lub status ozdrowieńca w dalszym ciągu podróżują na Cypr bez żadnych restrykcji (z wyjątkiem wypełnienia formularza Cyprus Flight Pass).

Foto: Visit Cyprus

Oprócz Polski, na czerwonej liście znalazło się 16 innych krajów UE (Austria, Belgia, Bułgaria, Niemcy, Estonia, Irlandia, Choracja, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia, Węgry, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Finlandia), ale także m.in. Szwajcaria, Islandia, Egit, Armenia, Gruzja, USA i Wielka Brytania i Izrael.
Na pomarańczowej liście od czwartku znajdą się zaś m.in. Francja, Dania, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Szwecja i Czechy, a na liście zielonej (czyli bez żadnych restrykcji) znalazło się tylko 8 krajów: Włochy, Malta, Watykan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Jordania, Nowa Zelandia i Arabia Saudyjska.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »