Wymarzona praca Polaków? Zaskoczenie: większość chce pracować…w LOT

Narodowy przewoźnik zajął drugie miejsce na liście firm, w których najchętniej chcieliby pracować Polacy - wynika z badania Randstad. Wyżej od LOT znalazł się tylko lubiński koncern KGHM Polska Miedź.

Randstad Award to największe na świecie badanie wizerunku pracodawców pokazujące, które firmy cieszą się najlepszą opinią wśród pracowników. Do stworzenia polskiej edycji raportu przepytano 8 tys. Polaków, którzy wskazywali, jakie aspekty zatrudnienia są największymi atutami przedsiębiorstwa.

Zwycięzca nie zaskakuje – ze względu na wysokie zarobki i stabilną sytuację w rankingu zwyciężył KGHM i to już trzeci rok z rzędu.

LOT w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych pracodawców zajął drugie miejsce. Z raportu wynika, że według rodaków praca w tej firmie jest interesująca, wiąże się z miłą atmosferą i ciekawą ofertą szkoleń.

Co ciekawe, LOT jako najlepszego pracodawcę w Polsce najczęściej wskazywali badani z grupy wiekowej 25-44 lata.

Ten wynik zaskakuje o tyle, że w ostatnich dwóch edycjach raportu, LOT  nie znalazł się nawet w czołowej dwudziestce (ostatni raz, na piątym miejscu, był w 2013 roku). Tym bardziej, że ostatni rok miał dla narodowego przewoźnika słodko-gorzki smak.

Fakt, firma pierwszy raz od kilku lat zarabiała na lataniu i zakończyła proces restrukturyzacji, ale z drugiej strony nie udało jej się znaleźć inwestora. Do dymisji podał się prezes Sebastian Mikosz, a jego następca Marcin Celejewski utrzymał się na stanowisku niewiele ponad 5 miesięcy. Firma jesienią miała też problemy ze związkami zawodowymi, które groziły strajkiem, jeśli w LOT nie będzie podwyżek.

Po długich negocjacjach pracownikom udało się w końcu wynegocjować podniesienie płac – średnio po ok. 700 zł miesięcznie – jednak umowa obowiązuje tylko tymczasowo i w przyszłym roku będzie renegocjowana.

Do tego kondycja LOT wydaje się nienajlepsza – ministerstwo skarbu alarmowało w styczniu, że w tym roku narodowy przewoźnik może zanotować nawet 250 mln zł straty. Jeśli te informacje się potwierdzą, byłoby to bardzo dziwne, bo w okresie super taniej ropy właściwie wszystkie duże linie lotnicze świata notują bardzo dobre wyniki finansowe.

Trzecie miejsce w rankingu zajął Samsung, a czołowa dziesiątka wygląda następująco:

1. KGHM Polska Miedź

2. Polskie Linie Lotnicze LOT

3. Samsung Electronics Polska

4. Volvo Polska

5. Toyota Motor Manufacturing Poland

6. GlaxoSmithKline Pharmaceuticals

7. PGNiG

8. PGE Polska Grupa Energetyczna

9. Bayer

10. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Sprawdź inne superokazje 🔥
City break w Neapolu za 689 PLN 🛵🍋 Weekendowe loty + hotel ze śniadaniami 🌋🍕
Włochy z Krakowa 689 PLN

Neapol na przedłużony weekend: city break w najlepszym mieście Italii!

Wakacje na Majorce z all inclusive 🌊🍹 Hotel w El Arenal za 2299 PLN
Hiszpania z Warszawy 2299 PLN

Wakacje na Majorce z all inclusive hotel w El Arenal

City break w Kiszyniowie za 376 PLN 🔥😮 Okołoweekendowe loty + noclegi ✈️🏨
Kiszyniów z Warszawy 376 PLN

Zagraniczny city break w śmiesznie niskiej cenie!

Malta okołoweekendowo w świetnej cenie i terminie 🌞🌊 Wycieczka do 4* hotelu spa za 719 PLN 🧖✈️
Malta z Krakowa 719 PLN

Przedłużony weekend na Malcie: 4* hotel spa w supercenie

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

Avatar użytkownika
na pewno paru chciało być modem na f4f... ;)
namteH, 14 marca 2016, 14:01 | odpowiedz
hahahahahahahahahahahaha, dobry żart
lol, 14 marca 2016, 15:50 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ja w KGHM -ie pracuje w moich okolicach to jest pracodawca numer 1.
Amcio, 14 marca 2016, 16:03 | odpowiedz
13 i 14 pensja plus premia i inne bonusy. Do roboty sie wezcie bo wam sie w dupach poprzewracało.
Marta, 14 marca 2016, 17:06 | odpowiedz
Czy ktoś sponsorował ten wpis? Czy firma która corocznie przynosi realne straty rzędu kilkuSET mln złotych może być wymarzonym pracodawcą? Zaraz, czy prywatna firma która corocznie byłaby na minusie byłaby Twoim wymarzonym miejscem pracy?! To znaczy że co rok musiałbyś szukać nowego miejsca zatrudnienia - bo w realiach rynkowych już Twój pracodawca by nie istniał (po tylu latach dotowania). Ok, rozumiem że jest to NAJWYGODNIEJSZY pracodawca - czy się stoi czy się leży xxset mln dotacji się należy... Raczej wygodna firma dla oczekujących na zapomogę państwową nieudaczników.. Ale.. jakie realia taki "wymarzony" pracodawca. Bzdura roku..
Michał, 14 marca 2016, 17:25 | odpowiedz
"Marta" i "Michal" to zapewne ten sam biedabyznesmen. Zrozumcie ze pracownikow malo interesuja problemy okolofinansowe i menadzerskie firm w ktorych pracuja, tak jak "pracodawcow" nie interesuje z czego pracownicy zyja i placa rachunki. Pracownicy, a ankietowani do tej grupy sie zaliczaja, maja glownie na uwadze godna zaplate za prace. KGHM czy LOT to oferuja, imperia wyzysku paskarskiego biedabiznesu prywaciazy tylko patrza jak oszukac i okrasc wlasnych pracownikow. Dla "januszy biznesu" liczy sie by niewolnicy zarobili na wakacje w Meksyku i porsche na podjezdzie, wiec co dziwnego w tym, ze ludzie marza o uczciwym pracodawcy i takich wymieniaja, a nie firmy krzaki wyzyskiwaczy.
otakesan, 14 marca 2016, 18:42 | odpowiedz
otakesan„Marta” i „Michal” to zapewne ten sam biedabyznesmen. Zrozumcie ze pracownikow malo interesuja problemy okolofinansowe i menadzerskie firm w ktorych pracuja, tak jak „pracodawcow” nie interesuje z czego pracownicy zyja i placa rachunki. Pracownicy, a ankietowani do tej grupy sie zaliczaja, maja glownie na uwadze godna zaplate za prace. KGHM czy LOT to oferuja, imperia wyzysku paskarskiego biedabiznesu prywaciazy tylko patrza jak oszukac i okrasc wlasnych pracownikow. Dla „januszy biznesu” liczy sie by niewolnicy zarobili na wakacje w Meksyku i porsche na podjezdzie, wiec co dziwnego w tym, ze ludzie marza o uczciwym pracodawcy i takich wymieniaja, a nie firmy krzaki wyzyskiwaczy.
To jeśli mogę coś dodać jako ex pracownik LOT.. Godna zapłata.. Zapraszam na stanowisko specjalisty - taka sama mierna pensja jak u konkurecji (mówimy o pracownikach którzy chcieliby podjąć pracę - czyli "nowych" na podstawowych stanowiskach). Ankieta mówi o grupie 25-44 - więc zakładamy też że chodzi o pracowników doświadczonych. Tu oczywiście - kierownicy i dyrektorzy - lepsze wynagrodzenia, ale... Ale tak jak piszesz rzeczywiście - chyba tylko stabilizacja w sensie "gwarancji wiecznej egzystencji" trzyma ludzi na stanowiskach, bo ani zapłata nie jest specjalnie wyróżniająca się, a już na pewno nie atmosfera.. Obecnie to korporacja z kiepskimi relacjami między ludźmi a "kablowanie" jest na porządku dziennym. Dlatego stamtąd zwiałem do normalnej firmy - cieszę się że masz takie mniemanie o LOT jako o firmie uczciwej i traktującej ludzi uczciwie. I niech tak zostanie. Ja pracuje obecnie w prywatnej firmie, (też w branży) i dopiero teraz mogę powiedzieć że jest profesjonalna i ludzie traktowani są nie tylko uczciwie (w sensie wynagrodzenia), ale i GODNIE. I tak jak piszesz - nie, pracowników nie interesuje sytuacja finansowa firmy - ale atmosfera i godne traktowanie - oprócz pensji - na pewno.
ExLOT, 14 marca 2016, 19:27 | odpowiedz