Fly4free.pl

Nawet 5300 PLN za nocleg przed pogrzebem królowej. A pokoje schodzą jak świeże bułeczki

pogrzeb królowej
Foto: Richard Maidment / Shutterstock
Nawet 5370 PLN trzeba zapłacić za pokój w okolicach Pałacu Westminsterskiego, gdzie odbędzie się pogrzeb Królowej Elżbiety II. Ale mimo wysokich cen, chętnych nie brakuje. Ponad 80 proc. bazy noclegowej jest już zarezerwowane, a służby szacują, że do Londynu przyjedzie z tej okazji ponad 750 tys.osób.

Pogrzeb brytyjskiej królowej to historyczne wydarzenie, nie tylko z uwagi na to, że była najdłużej panującą królową na świecie, ale także z uwagi na ogromną i ugruntowaną pozycję Elżbiety II w popkulturze. Jej pogrzeb przyciągnie tłumy – zarówno Brytyjczyków jak i turystów. Na ten moment szacuje się, że może tu dotrzeć nawet 750 tys. przyjezdnych gości. I wszystko wskazuje na to, że nie będą szczędzić grosza, żeby znaleźć się w Londynie w dniu pogrzebu. A właściwie – trochę nie mają wyboru, bo ceny potrafią zwalać z nóg.

Oczywiście na pogrzebie zjawią się też przywódcy i monarchowie z całego świata. Udział potwierdzili m.in. prezydent USA Joe Biden, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, premier Australii Anthony Albanese, cesarz Japonii Naruhito, a także wstępnie Andrzej Duda. Nie zabraknie też członków innych rodzin królewskich – z Hiszpanii, Norwegii, Danii, Szwecji czy Belgii. Ale umówmy się – oni nie muszą martwić się kosztami. A co ze zwykłymi ludźmi? Sprawdźmy, ile to wszystko kosztuje.

Nocleg potrafi kosztować ponad 5300 PLN. Ale da się taniej!

Najważniejsze i najdroższe są noclegi. Analiza brytyjskiej agencji prasowej PA Media wykazała, że ​​ceny hoteli w niedzielę przed pogrzebem były nawet czterokrotnie wyższe niż tydzień później. Sprawdźmy więc konkrety. Gdybyście chcieli znaleźć się w pobliżu Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się pogrzeb, to o tanich opcjach można zapomnieć. Wśród dostępnych noclegów w noc z 18 na 19 września, pokoje dwuosobowe kosztują od 1954 PLN do nawet 5374 PLN za dobę! Jeśli nieco rozszerzymy krąg poszukiwań, to ceny nieco spadają, ale zdecydowanie w tej okolicy najwięcej ofert kosztuje ok. 1000 PLN.

Jeśli jednak jesteście gotowi na dłuższe dojazdy i zdecydowanie bardziej niskobudżetowe warunki to w południowej dzielnicy Londynu Brixton da się jeszcze złapać łóżko w wieloosobowym pokoju w hostelu za 114 PLN. Najtańszy pokój znajdziecie w tej chwili w dzielnicy Tower Hamlets – 266 PLN za dobę. Najwięcej tańszych ofert oscyluje w granicach 300-400 PLN za noc. Udaje mi się też znaleźć łóżko w wieloosobowym pokoju za 388 PLN – zaledwie 2 km od opactwa. Ale pamiętajmy, że dalej mówimy o jednej nocy na piętrowym łóżku. Za 388 PLN!

Do tego trzeba doliczyć loty. Przy założeniu, że lecimy w niedzielę, 18 września i wracamy 19 września popołudniu, to wcale nie jest prosto o tanie bilety. Taka opcja z Krakowa kosztuje minimum 599 PLN, z Gdańska 598 PLN, z Katowic 618 PLN, z Modlina 692 PLN, z Poznania 866 PLN, z Lotniska Chopina 990 PLN, a z Rzeszowa nawet 1211 PLN.

Nawet biorąc pod uwagę najtańszą, najbardziej odległą opcje, to lekką ręką wydamy przynajmniej 713 PLN – za sam nocleg i loty. Chcąc być blisko Opactwa Westminsterskiego musimy liczyć bliżej 1000 PLN – pod warunkiem, że mamy z kim dzielić dwuosobowy pokój. A szukając po prostu najbardziej rozsądnego rozwiązania (biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości) to koszt bycia w Londynie w tym dniu to mniej więcej 1500 PLN. Mówiliśmy, że można złapać się za głowę!  

Skoro noclegi drogie, to może jednodniówka? Też tanio nie jest!

A co z jednodniówkami? Londyn jest jednym z nielicznych miast, do których da się zorganizować podróż na jeden dzień z polskich lotnisk. Można więc zrezygnować z noclegu i spróbować w takiej bardziej intensywnej wersji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pogrzeb odbywa się o 11, a więc trzeba przylecieć przed tą godziną i wylecieć najwcześniej późnym popołudniem.

Taka konfiguracja jest możliwa na przykład z Krakowa. O 7:05 lecimy na lotnisko Luton, a o 17:55 wracamy ze Stansted. Cena? W tej chwili to aż 626 PLN! Za 30 PLN więcej można też polecieć tym samym lotem, ale wrócić również z Luton Wizz Airem o 20:40 (tańszy będzie wtedy dojazd i do Londynu, bo kupujemy bilet na autobus w dwie strony).

Z Lotniska Chopina można polecieć Wizz Airem na Luton o 6:05 i wrócić o 19:50, ale to już koszt 990 PLN. Za 1110 mamy też opcję lotu British Airways. Za 748 PLN taką podróż możemy zorganizować z Poznania na Stansted. Ryanair wylatuje o 7:00 i wraca o 21:25. Najtaniej wypada Gdańsk, bo tutaj bilety możemy kupić za „ledwie” 456 PLN. Polecimy wtedy Wizz Airem na Luton o 6:35, a wrócimy o 20:40 ze Stansted Ryanairem. Za 500 PLN możemy lecieć tym samym lotem na Luton, ale wrócić również Wizz Airem i również z Luton o 21:55.

„Tanio” jest też w Katowicach – lecąc Wizz Airem o 6:30 na Luton i wracając Ryanairem ze Stansted  18:55 zapłacimy 469 PLN albo 490 PLN, jeśli zdecydujemy się na ten sam lot do Londynu, ale jako powrotny wybierzemy Wizz Aira z Luton o 21:55.

Biorąc pod uwagę, że zwykle bilety do Londynu da się bez problemu kupić nawet za kilkadziesiąt PLN w dwie strony (przy elastycznych datach czy godzinach), przebitka na ten konkretny dzień jest naprawdę ogromna. Ale bilety są dostępne i można je kupić bez problemu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »