Fly4free.pl

Bilety wstępu do parków narodowych w USA będą dużo droższe. Podwyżki można jednak łatwo ominąć

Foto: plott / Shutterstock
Aż 17 najpopularniejszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych podniesie ceny za wstęp. Na szczęście cena rocznej przepustki na wszystkie parki, która jest najtańszym sposobem na ich zwiedzanie, pozostaje bez zmian.

National Park Service, czyli służba odpowiedzialna za utrzymanie i konserwację parków narodowych w USA, zaproponowała, by podnieść opłaty wstępu dla turystów. Dodatkowe pieniądze mają pomóc udoskonalić infrastrukturę i sfinansować bieżące potrzeby. Zgodnie z propozycją agencji, cena za wjazd samochodu na teren każdego z parków podskoczy z 25 do 70 USD, motocykle zamiast 15 zapłacą 50 USD, a piesi i rowerzyści w miejsce 10, muszą przygotować aż 30 USD.

Dzięki podniesieniu opłat do budżetu może wpłynąć nadprogramowo nawet 70 mln USD rocznie.

– Musimy patrzeć w przyszłość i podejmować działania, które zapewnią, że wnuki naszych wnuków też będą wynosić z parków takie same, jeśli nie lepsze doświadczenia niż my dzisiaj  – mówi Ryan Zinke, sekretarz stanu ds. wewnętrznych.

Podwyżki obejmą 17 parków w USA: Arches, Bryce Canyon, Canyonlands i Zion w stanie Utah, Yosemite, Sequoia & Kings Canyon oraz Joshua Tree w Kalifornii, Grand Teton i Yellowstone w Wyoming, Mount Rainer oraz Olympic w Waszyngtonie, Shenandoah w Wirginii, Acadia w Maine, Rocky Mountain w Kolorado, Denali na Alasce i Wielki Kanion w Arizonie.

Nowe opłaty prawdopodobnie będą dotyczyć tylko najbardziej obłożonych miesięcy w parku, czyli okresu od maja do września. National Park Service zapowiedział też, że nie będą one pobierane w trakcie darmowych weekendów, które wypadają kilka razy w roku. Agencja zauważa jednak, że koszty utrzymania parków powinni ponosić nie tylko turyści, ale też rząd.

Podwyżki są więc dość drastyczne, jednak wybierający się do USA na zwiedzanie nie powinni się martwić. Nie zmieni się bowiem cena Annual Pass, czyli rocznej przepustki, pozwalającej na wstęp do wszystkich parków narodowych USA. W dalszym ciągu będzie ona kosztowała 80 USD, co oznacza, że jej koszt zwróci się już po odwiedzeniu dwóch parków narodowych. Więcej informacji na jej temat znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »