Fly4free.pl

O’Leary nakreślił plan rozwoju dla „polskiego Ryanaira”. Za 4-5 lat Buzz może być potęgą!

Foto: Fly4free.pl

– Jestem przekonany, że za kilka lat Buzz będzie operatorem baz Ryanaira w Europie Zachodniej. Buzz z pewnością świetnie sprawdziłby się takich miejscach jak Hiszpania, Portugalia czy greckie wyspy – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Michael O’Leary, prezes Ryanaira. Ale zanim to się stanie, wszystko wskazuje na to, że Buzz będzie też operatorem baz na Ukrainie, gdzie irlandzkie przewoźnik szykuje wielką ekspansję.

Buzz, czyli polska spółka Ryanaira rośnie w oszałamiającym tempie. Linia, która zaczęła latać wiosną 2019 roku, pod koniec października będzie miała w swojej flocie aż 54 samoloty, z czego 8 to nowoczesne Boeingi 737 MAX 8200, zabierające na pokład 197 pasażerów. Jednocześnie Buzz cały czas się rozwija: oprócz baz operacyjnych w Polsce, popularna „pszczółka” zarządza też operacjami Ryanaira m.in. w krajach bałtyckich, w Pradze, Bratysławie, Budapeszcie i Wiedniu.

Dlaczego Buzz rozwija się tak intensywnie? Przede wszystkim chodzi tu oczywiście o znacznie niższe koszty operacyjne, związane choćby z formą zatrudnienia pracowników (podobnie jak LOT, Buzz zatrudnia pilotów i załogi w formule B2B, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej). Otwarte jest więc pytanie o to czy w ramach grupy Ryanair Buzz pojawi się też w innych regionach Europy, np. Europie Zachodniej?

– Na razie skupiamy się przede wszystkim na Europie Środkowo-Wschodniej, który doskonale rozumiemy i wykonujemy tu dobrą pracę. Inne regiony nie są w tej chwili na naszym „radarze”, ale zobaczmy, co wydarzy się później – krótko odpowiada Michał Kaczmarzyk, dyrektor generalny linii Buzz.

– Michał jest zdecydowanie zbyt skromny. Jestem przekonany, że w perspektywie najbliższych 4-5 lat Buzz będzie otwierał swoje bazy w Europie Zachodniej. Takie miejsca jak greckie wyspy, Hiszpania czy Portugalia są wręcz stworzone dla takiej linii jak Buzz – powiedział O’Leary.

Jak dodał, polska spółka Ryanaira skupi się więc przede wszystkim na połączeniach typowo wakacyjnych, choć do realizacji tego planu jest jeszcze bardzo daleka droga. Buzz zaczął zresztą jako linia czarterowa i do teraz 7 samolotów tej linii jest dedykowanych tylko dla połączeń realizowanych na zlecenie biur podróży w Polsce. W przyszłym roku Buzz planuje przewieźć ok. 1,5 mln pasażerów w ruchu czarterowym.

Zanim jednak Buzz podbije Europę Zachodnią, przed „pszczółką” stanie jeszcze jedno wyzwanie.

Foto: Pisoko / Shutterstock

Misja Ukraina

Tym wyzwaniem jest mocne wejście Ryanaira na Ukrainę, o czym pisaliśmy już kilka dni temu na łamach Fly4free.pl. Teraz Michael O’Leary w rozmowie z naszym portalem potwierdza, że irlandzka linia chce mocno wejść do kraju naszych wschodnich sąsiadów. Jak duży jest potencjał tego rynku? Sam O’Leary twierdzi, że w krótkiej perspektywie Ryanair mógłby zbazować na Ukrainie nawet 20 samolotów. Na dodatek, jak twierdzi, wszystko wskazuje na to, że operatorem wszystkich baz na Ukrainie także miałby być Buzz, czyli środkowo-europejskie ramię Ryanaira.  Tu jednak wciąż jest sporo niewiadomych – nie wiemy, jak szybko Ukraina dołączyć do europejskiego „otwartego nieba” ani też jak szybko potoczą się negocjacje z lotniskami w tym kraju.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »