Fly4free.pl

Pierwszy kraj w UE od środy wpuści do siebie tylko w pełni zaszczepionych turystów!

Foto: kavalenkaa / Shutterstock

Od najbliższej środy Malta będzie wpuszczała do kraju tylko osoby, które są w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 – ogłosił w piątek minister zdrowia Chris Fearne. Oznacza to, że na Maltę nie będzie można już wjechać na podstawie negatywnego wyniku testu PCR.

– Będziemy pierwszym krajem w UE, które zdecydował się na ten krok, ale musimy chronić nasze społeczeństwo – powiedział Fearne podczas konferencji prasowej.

Powód tak drastycznej zmiany to rosnąca z dnia na dzień liczba nowych zakażeń koronawirusem. I choć z naszej perspektywy 96 nowych zakażeń odnotowanych w piątek to nie jest dużo, to musimy pamiętać, że dla liczącego nieco ponad 500 tysięcy ludzi państewka to naprawdę sporo. Tym bardziej, że sporo z nich to łatwiej przenoszący się wariant Delta.

Stąd drastyczne zmiany. Jak na razie turyści mogą bowiem wjechać do tego kraju, jeśli są w pełni zaszczepieni lub przedstawią negatywny wynik testu PCR na koronawirusa. Teraz ta druga opcja zniknie. Tym bardziej, że jak stwierdził minister zdrowia, większość nowych przypadków koronawirusa pochodzi od zagranicznej młodzieży, która przyjechała na Maltę na letnie obozy językowe. Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu, wszystkie tego typu placówki zostaną zamknięte od środy.

Ministerstwo zdrowia dodaje, że Malta będzie od tej pory respektowała tylko Unijny Certyfikat COVID, a także analogiczne certyfikaty wystawiane przez Wielką Brytanię.

Natomiast w przypadku unijnego certyfikatu Malta robi istotne zastrzeżenie: od środy będzie ona bowiem respektowała tylko tę część certyfikatu, która dotyczy szczepień. Oznacza to, że na Maltę nie będą wpuszczane osoby z certyfikatem potwierdzającym przechorowanie koronawirusa, które jednocześnie nie zostały zaszczepione.

Jak czytamy w depeszy agencji Reuters, jedyny wyjątek od reguły zaszczepienia będą stanowiły dzieci w wieku 5-12 lat, które jednak, aby wjechać na Maltę, będą musiały mieć negatywny wynik testu na koronawirusa i podróżować w towarzystwie w pełni zaszczepionych rodziców lub innych opiekunów.

Według obecnych danych, 79 procent dorosłej populacji Malty jest w pełni zaszczepiona, a rząd tego kraju chce wkrótce zwiększyć ten odsetek do 85 procent.

 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »