Fly4free.pl

Pierwszy aparat z wymienną optyką. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Foto: Olympus

Jeśli trafiłeś na ten portal, to znaczy że uwielbiasz podróżować. A jeśli podróże to Twoje życie, nie możesz odmówić sobie zarejestrowania najciekawszych momentów i najpiękniejszych miejsc.

Wiele osób decyduje się na fotografowanie smartfonem podczas wyjazdu. Jednak po przyjeździe i próbie wydruku takiego zdjęcia w większym formacie, okazuje się że to, co wyglądało świetnie na 6-calowym ekranie, na wydruku wygląda już znacznie gorzej. Mimo że współczesne smartfony nie odbiegają od aparatów liczbą megapikseli, to na jakość zdjęć, wbrew pozorom mają głównie zupełnie inne czynniki.

Nie wchodząc zbyt głęboko w szczegóły, bardzo ważnym aspektem będzie stosunek liczby pikseli do fizycznej wielkości matrycy. Sensor w większości smartfonów jest 8-krotnie mniejszy niż w aparatach Mikro Cztery Trzecie, więc siłą rzeczy piksele na większej matrycy będą większe, a przez to zarejestrują więcej światła, co przełoży się na lepszą jakość obrazu. Tyle o technicznej stronie i porównaniu aparatów do smartfonów.

A może aparat kompaktowy? To na pewno lepsze rozwiązanie od smartfona, ale nadal niedoskonałe. Tu ograniczamy się do jednego obiektywu, który niekoniecznie może spełnić nasze wymagania. Tu wyróżniamy głównie dwa typy aparatów – o standardowym zoomie (np. Ekwiwalent 28-70 mm) lub ultrazoomy (np. Ekwiwalent 24-600). Te pierwsze mają kompaktowe wymiary, ale rozpiętość ogniskowych rzadko będzie zadowalająca podczas podróży, natomiast ultrazoomy będą już naprawdę dużymi aparatami. Dodatkowo, w obu przypadkach zabraknie nam ultraszerokiego kąta, który okaże się zbawienny przy fotografii architektury czy krajobrazu.

Aparat z wymienną optyką ma tę zaletę, że obiektyw dobieramy do konkretnej sytuacji zdjęciowej, a w razie potrzeby możemy kupić uniwersalny obiektyw, który pokryje np. zakres ekwiwalentu ogniskowych 24-400 mm (12-200 mm f/3.5-6.3). Dzięki temu, idąc fotografować architekturę, dobierzemy obiektyw ultraszerokokątny (np. 9-18 mm f/4-5.6), do portretu sięgniemy po typową portretówkę (np. 45 mm f/1.8), a do dalszych planów teleobiektyw (40-150 mm f/4-5.6).

Nieużywane w danym momencie obiektywy możemy zostawić w hotelu czy samochodzie. Dodatkową zaletą jest fakt, że w momencie gdy będziemy chcieli zrobić krok naprzód i kupić wyższy model aparatu, wcześniej kupione obiektywy podłączymy do nowego korpusu, oczywiście w obrębie jednego systemu.

Foto: Olympus

Na co zatem zwrócić uwagę?

Podróżując chyba największe znaczenie ma waga i mobilność sprzętu. Mam tu na myśli wagę nie tylko korpusu, a całego zestawu – łącznie z obiektywami i akcesoriami. Może się okazać, że sam aparat może być mały, ale jasne obiektywy będą wielkie i ciężkie, przez co totalnie nieergonomiczne. Dobierając zestaw, sprawdź wielkość i wagę interesujących Cię obiektywów. Pamiętaj również, że cięższy aparat, to konieczność użycia cięższego statywu, a większe obiektywy to większe i cięższe filtry.

Kolejnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę to stabilizacja obrazu. Wielu początkujących fotografów ignoruje ten element, ale w wielu sytuacjach okazuje się zbawienny. Nie zawsze możemy rozstawić statyw, lub nie chcemy ustawiać zbyt wysokiego ISO, a to warunki, w których stabilizacja może uratować nasze zdjęcia. Jej wydajność w Olympusie E-M10 III to aż 4EV, co oznacza że zamiast czasu np. 1/30 s, możesz użyć aż 1/2 s bez ryzyka poruszenia zdjęcia!

Foto: Olympus PEN-F + 7-14 mm f/2.8 Pro, 1/2 s z ręki, Madera

Sprawdź również zawartość zestawu handlowego. Olympus oferuje tzw. dual kity, czyli zestawy, które zawierają aparat i dwa obiektywy – 14-42 mm f/3.5-5.6 i 40-150 mm f/4-5.6 przy znacznie niższej cenie, niż gdybyśmy kupowali każdy z elementów osobno. Taki zestaw pokryje bardzo szeroki zakres ogniskowych, będzie niewielki i w dobrej cenie.

Zakładając dany budżet na aparat nie zapominaj o obiektywach. W końcu po to wybrałeś aparat z wymienną optyką. Tu radziłbym Ci dobrać nieco tańszy korpus i dodatkowy obiektyw – np. jasną stałkę, która ładniej rozmyje tło i pozwoli fotografować w jeszcze gorszych warunkach oświetleniowych. W systemie Mikro Cztery Trzecie, obiektywy o jasności f/1.8-2.0 są naprawdę miniaturowe, a w zestawie z niewielkim E-M10 Mark III będą idealnymi kompanami wieczornych spacerów.

Autor: Jakub Kaźmierczyk – Ambasador OLYMPUS

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Poradnik bez kodu rabatowego do sklepu Olympusa?
smatekk, 30 maja 2019, 15:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
To jest artykuł sponsorowany  - ma się rozumieć. Skoro lokujemy aparat to zachwalmy również miejsce ze zdjęcia -   Funchal Garden Tropical - jak poznaje. Ogród MAGICZNY. Zresztą jak cała portugalska wyspa.
romario22, 30 maja 2019, 15:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Po czym poznaje początkującego turystę? Po wielkości aparatu. Im większy tym bardziej początkujący i tym więcej zdjęć na fejsa wrzuca. No chyba, że ktoś jest zawodowym fotografem. Ale tych na palcach jednej ręki można policzyć. 
roccobarocco, 30 maja 2019, 17:00 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »