Fly4free.pl

Pendolino i PKP przyspieszają! Za parę dni czasy przejazdu mocno się skrócą

Foto: BOEH STOCK / Shutterstock

Od 13 grudnia pociągi Pendolino pokonają trasę z Warszawy do Gdańska 20 minut krócej niż dotychczas, a sam pociąg pomknie z prędkością 200 km/h. Krócej potrwają też podróże m.in. z Poznania czy Wrocławia.

Nowy rozkład jazdy PKP Intercity, który wejdzie w życie już 13 grudnia, oznacza sporo zmian dla pasażerów. Jak czytamy w komunikacie prasowym przewoźnika, każdego dnia na tory wyjeżdżać będzie średnio około 400 pociągów przewoźnika. A niektóre… będą podróżowały znacznie szybciej niż do tej pory. Spójrzmy na najważniejsze zmiany w nowym rozkładzie.

Z punktu widzenia pasażerów największą zmianą jest skrócenie czasu pociągów EIP, czyli obsługiwanych przez składy Pendolino, na trasie z Warszawy do Trójmiasta. Dzięki dopuszczeniu na kilku odcinkach prędkości 200 kilometrów na godzinę podróż ma się skrócić o 20 minut. Co to oznacza? Podróż ze stacji Warszawa Centralna do Gdańska Głównego w przypadku najszybszego pociągu zajmie 2 godziny i 32 minuty, a do stacji Gdynia Główna – 2 godziny i 59 minut. Dzięki tej zmianie krótsze staną się także podróże z Trójmiasta do Krakowa. Najszybszy pociąg pokona tę trasę w 5 godzin.

Z Trójmiasta szybciej będzie można dojechać do Wrocławia. Dzięki zakończeniu modernizacji linii między Poznaniem a Wrocławiem czas przejazdu z Gdańska do stolicy Dolnego Śląska skróci się o około 40 minut – najszybszy pociąg będzie jechać 4 godziny i 58 minut. Co za tym idzie, podróże między Poznaniem a Wrocławiem skrócą się z około 2 godzin i 20 minut do 1 godziny i 44 minut dla najszybszego pociągu. Liczba połączeń między miastami zwiększy się z 11 do 15.

PKP Intercity chwali się też, że duży wpływ na rozwój oferty w południowej Polsce będzie mieć wykorzystanie pierwszych efektów dobiegającej końca modernizacji linii E30. Liczba par pociągów między Krakowem a Katowicami zwiększy się z 8 do 19. Skróci się także czas przejazdu między miastami – pociągi będą pokonywać tę trasę w czasie 57-70 minut. Zwiększy się liczba połączeń między Krakowem a Wrocławiem (14 zamiast dotychczasowych 9) oraz skróci czas przejazdu na tej trasie. Niektóre pociągi pokonają ją w niecałe 3 godziny.Ze stolicy Małopolski krótsze staną się podróże do Opola. Nowy rozkład przyniesie zwiększenie liczby par pociągów między Katowicami a Wrocławiem (z 12 do 16) oraz Katowicami i Rzeszowem. Czas przejazdu na tej trasie skróci się z około 4 godzin do mniej niż 3 godzin w przypadku najszybszego pociągu. Podróże między Lublinem a Wrocławiem będą krótsze o około 75 minut. Najszybszy skład pokona tę trasę w mniej niż 6 godzin.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Może jestem malkontentem, ale naprawdę mamy już XXI wiek.... Pociągi jeżdżą 500 km/h a my się cieszymy, że 70 km z Krakowa do Katowic przejedziemy w godzinę....
Bulusia, 30 listopada 2020, 16:58 | odpowiedz
Śwagierka będzie wniebowzięta.. BO do RYRca nie wsiadzie
tom971, 30 listopada 2020, 20:27 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »