Fly4free.pl

Nie będzie paraliżu lotów w wakacje? PAŻP wstępnie dogadał się z kontrolerami lotów!

Foto: Gorodenkoff / Shutterstock
PAŻP i Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego zawarły wstępne porozumienie dotyczące zmian w regulaminach pracy i wynagrodzeń – podano we wspólnym komunikacie w piątek.

Spór kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP na temat formy zatrudnienia i regulaminu wynagrodzeń trwał od wielu miesięcy. I niewiele brakowało, by przerodził się w kompletny chaos na polskim niebie, bo 1 maja kończyło się wypowiedzenie kilkuset kontrolerów ruchu lotniczego. Ostatecznie pod koniec kwietnia udało się osiągnąć tymczasowe porozumienie, które miało obowiązywać do 10 lipca. To oznacza, że gdyby do tego dnia nie udało się dogadać, widmo tysięcy odwołanych lotów w wakacje wróci. W ten sposób dano sobie czas na opracowanie nowej formuły współpracy. I wydaje się, że porozumienie zostało osiągnięte, o czym świadczy piątkowy komunikat.

„Obie strony w ramach rokowań sporu zbiorowego wstępnie porozumiały się w zakresie zmian do regulaminu pracy i do regulaminu wynagrodzeń postulowanych przez stronę społeczną. Oba projekty zostaną przedstawione do konsultacji ze stroną społeczną oraz z Ministerstwem Infrastruktury” – poinformowały PAŻP i ZZKRL we wspólnym komunikacie.

„Nowy aneks do regulaminu pracy limituje wzrost dodatków, zmienia zasady wynagradzania kontrolerów nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju, zmniejszając dysproporcje w poziomach przychodów między pracownikami” – przekazano.

Jak podano, wypracowane zapisy i zmiany zgłaszane przez ZZKRL „uporządkowały kwestie stanowisk pracy i zmierzają w kierunku minimalizacji liczby nadgodzin kontrolerów oraz eliminacji uznaniowości”.

Strony zapewniły, że dążą do sytuacji, w której liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie będzie mogła przekraczać dla pracowników zatrudnionych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego 150 godzin w roku kalendarzowym, a dla informatorów służby informacji powietrznej 240 godzin w roku kalendarzowym.

Okres konsultacji ma potrwać ok. 30 dni.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »