Fly4free.pl

Pamiętacie Jetsonów? Boeing i Airbus chcą instalować szklane kopuły na grzbiecie samolotów!

Foto: SkyDeck

Jeśli ta idea się powiedzie, to może być największa innowacja w samolotach od lat – amerykańska firma opatentowała SkyDeck, czyli szklaną kabinę umieszczoną na grzbiecie samolotu, z której pasażerowie będą mieli panoramiczny widok na trasę lotu.

O pomyśle firmy Windspeed, który przypomina nam statek kosmiczny, jakim poruszali się bohaterowie popularnej kreskówki “Jetsonowie”,  pisaliśmy już na naszych łamach kilka lat temu.Wówczas jednak była to jedynie wstępna koncepcja. A trzeba przyznać, że patent jest to dość niesamowity – to kapsuła z dwoma miejscami siedzącymi, która przy pomocy windy przenosi pasażerów do kopuły na grzbiecie samolotu. Kopuła to szklana przezroczysta bańka, z której można oglądać niebo. W dodatku panoramicznie, bo fotele będą obrotowe.

Kapsuła, według pomysłodawców, jest łatwa do zamontowania zarówno w małych jak i dużych samolotach. Jest również całkowicie bezpieczna – ma być wykonana z materiałów stosowanych w ponaddźwiękowych odrzutowcach.

To oznacza, że wytrzyma zderzenie z kluczem ptaków i inne potencjalne zagrożenia w powietrzu. Do tego kapsuła będzie miała zainstalowane filtry UV do ochrony przed słońcem i specjalny system, by szyby nie parowały.

Brzmi to absolutnie fantastycznie, choć nie jest to tania zabawka – w zależności od typu samolotu zamontowanie kapsuły ma kosztować minimum 8 mln USD, a czas instalacji to 3-4 miesiące.

Producenci samolotów i linie lotnicze są wstępnie zainteresowani tą koncepcją, ale na razie nie ma jednego chętnego, który przetarłby szlak.

Foto: Windspeed

– Projekt jest opatentowany, jesteśmy już za fazą konceptualną. Rozmawialiśmy już z przedstawicielami Boeinga i Airbusa, którzy wykazali zainteresowanie oferowaniem naszych rozwiązań klientom, którzy chcieliby u siebie na pokładzie mieć takie usprawnienie. SkyDeck interesowało też się kilka linii lotniczych i posiadaczy prywatnych odrzutowców, ale na razie brakuje konkretów. Mamy nadzieję, że to wkrótce się zmieni – mówi w rozmowie z Simple Flying przedstawiciel firmy Windspeed.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »