Fly4free.pl

Oszuści oferowali turystom domki nad Bałtykiem i apartamenty w Zakopanem. Oszukali prawie 200 osób!

Foto: Alicja Neumiler, Shutterstock
Lubuska policja rozbiła grupę zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy od turystów, którym oferowali luksusowe noclegi w górach lub nad morzem. Dla blisko 200 osób skończyło się to rozczarowaniem i utratą pieniędzy.

Jak informuje lubuska policja, sprawa ma charakter rozwojowy, co oznacza, że pokrzywdzonych może być jeszcze więcej, a skala oszustwa już jest ogromna – straty oszukanych turystów wynoszą obecnie ponad 200 tys. PLN. Tym bardziej, że proceder ten trwał niezwykle długo – od maja 2020 do lutego 2022 roku. W końcu jednak udało się ująć oszustów – do sprawy zatrzymano dwoje głównych podejrzanych. W jaki sposób działali?

Proceder był bardzo prosty – przestępcy oferowali w internecie noclegi w nadmorskich i górskich kurortach. Część zdęć luksusowych domków i apartamentów kopiowali z innych stron internetowych, inne robili sami, jeżdżąc po kraju.

– W okresie letnim to z reguły apartamenty i domki położone nad Bałtykiem. Zima z kolei piękne apartamentowce z widokiem na Giewont miały przekonać najbardziej nieprzekonanych. Choć oferty na „Sylwestra marzeń” , gdzie przez kilka nocy bawi się w Zakopanem kilkadziesiąt tysięcy osób, znikały w szybkim tempie. Wśród nich i te fikcyjne. Pokrzywdzeni wpłacali zaliczki od 300 do 2000 złotych. Na tę chwilę jest ich 176, ale ich liczba lawinowo rośnie. Straty już sięgają niemal 200 tysięcy złotych – mówi Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Oczywiście, na miejscu okazywało się, że żadnego apartamentu nie było, choć wcześniej nic nie wskazywało na problemy. Para zatrzymanych idealnie dzieliła się bowiem obowiązkami – 24-latak robiła za „call center”, odbierając telefony i uwiarygadniając prawdziwość ofert. Z kolei 39-latek zajmował się przelewami i przygotowywaniem kart oraz rachunków bankowych. Oprócz tego ogłoszenia zamieszczane były z łącza internetowego kart zarejestrowanych na tak zwane „słupy”. Szacuje się, że tych jest już 14. Podejrzani używali jednej karty i telefonu tylko przez kilka dni. Po kilku oszustwach zmieniali je. Policjanci ustalili, że do przestępczego procederu użyli nawet 250 takich kart SIM. Na osoby, które pełniły role „słupów”, zakładane były rachunki bankowe. Lubuscy policjanci ustalają dokładne okoliczności ich uczestnictwa w procederze. To wszystko odbywało się przy obecności tak zwanych „werbowników”, którzy zabezpieczali i nadzorowali cały proces. Zaś „kasjerzy” wypłacali pieniądze w bankomatach na „blika”, wybierając najczęściej te, w których nie było kamer.

„Dwójka podejrzanych- 24-latka i 39-latek usłyszeli już zarzuty związane z  oszustwem. Dodatkowo mężczyzna odpowie za pranie brudnych pieniędzy. Materiał zebrany w sprawie przez policjantów i prokuraturę już na tym etapie pozwolił na tymczasowe aresztowanie tych osób. Z pewnością pokrzywdzonych będzie więcej jak i ich straty będą dużo wyższe. Do zatrzymania i przesłuchania jest jeszcze wiele osób zaangażowanych w ten przestępczy proceder” – czytamy na stronie policji.
 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »