Ryanair z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia lata na lotnisko Moss Airport Rygge. Oddalone jest ono od stolicy około 70 kilometrów.
Moss Airport Rygge jest jednym z najbardziej efektywnych regionalnych portów lotniczych w Europie. Rocznie obsługuje 4 miliony pasażerów. Dwukondygnacyjny terminal o powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych jest przestronny.
Na parterze znajdują się punkty odprawy check-in, sklepik, kawiarenka, wypożyczalnie samochodów, informacja turystyczna, bankomat i toalety. Dostęp do internetu jest bezpłatny. Można również korzystać z kiosku internetowego ustawionego po prawej stronie od wejścia. Jeżeli usiądziemy przy stolikach na wprost od wejścia głównego, będziemy mieć dobry punkt widokowy na startujące i lądujące samoloty.
Ze spaniem w terminalu raczej nie ma problemów, choć ławki i krzesła nie są wygodne. Najlepiej zająć miejsca na lewo od wejścia głównego. Jest tam dostęp do kontaktów, można naładować komórkę lub laptopa. Terminal jest ogrzewany a toalety czyste.
Na piętrze jest strefa bezpieczeństwa, po jej przekroczeniu do dyspozycji mamy sklepy, kawiarnie, restaurację oraz toalety. Zakupy można zrobić w strefie wolnocłowej.
Jest kilka możliwości dotarcia z lotniska do stolicy Norwegii. Jedną z nich jest podróż autobusem. Linia Rygge-Expressen łączy lotnisko z dworcem autobusowym w Oslo (Bussterminal). Godziny odjazdów i przyjazdów dostosowane są do lotów linii Ryanair oraz Norwegian. Przyjazdy odbywają się na 2 godziny przed odlotem, a odjazdy 40 minut po przylotach. Czas przejazdu to około 60 minut. Bilety należy kupić w autobusie. Płatność wyłącznie norweskimi koronami lub kartą kredytową (Visa, American Express, Diners, MasterCard). Pojedynczy bilet na przejazd w jedną stronę to 150 NOK, dzieci 70 NOK.
Inny przewoźnik, z usług którego możemy skorzystać, to TIMEkspressen. Jest to regularna dalekobieżna linia nr 3 Strømstad-Halden-Sarpsborg–Oslo. Koszt przejazdu dorosłej osoby to 230 NOK (osoby w wieku 16-28 lat zapłacą 150 NOK). Gdy kupimy bilety w dwie strony, uzyskamy 20% rabatu. Bilety kupujemy w autobusie lub taniej przez internet. Dzieci do 4 lat podróżują bezpłatnie. Z 50% rabatu korzystają dzieci od 4-go do 15-go roku życia, a 33% zniżki przysługuje osobom od 16-tego do 26-go roku życia.
Do Oslo można dojechać też koleją NSB. Z lotniska na stację kolejową Rygge, oddaloną o 4 kilometry dojedziemy bezpłatnym autobusem. Koszt przejazdu wliczony jest w cenę biletu kolejowego. Koszt podróży pociągiem to 151 NOK (z Moss 134 NOK) w jedną stronę. Bilety można kupić w automacie na stacji lub u konduktora. Korzystanie z automatu nie powinno przysporzyć problemów. Należy wybrać trasę i godzinę odjazdu. Płatności dokonujemy kartą płatniczą/kredytową lub norweskimi koronami. Czas przejazdu to 50-55 minut. Wysiąść należy na głównym dworcu Oslo Central Station przy Jernbanetorget 1.
Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług transportowych PKS OSLO. Tę prywatną licencjonowaną linię prowadzi nasz krajan. Za przejazd do Oslo Bussterminal zapłacimy 120 NOK. Oferuje on także możliwość dowozu we wskazane miejsce po uiszczeniu dodatkowej opłaty. Dzieci do 12 lat podróżują za darmo. Aby skorzystać z usług tego przewoźnika należy się z nim wcześniej skontaktować. Numer telefonu podany jest na jego stronie internetowej. Uwaga! PKS OSLO zatrzymuje się około 50-70 metrów od Oslo Bussterminal na parkingu przy stacji Statoil, skąd również odjeżdża.
Linie lotnicze Wizzair oferują loty do Norwegii m.in. z Gdańska, Katowic, Poznania, Wrocławia i Warszawy. Loty odbywają się na lotnisko Sandefjord Torp . Od Oslo oddalone jest ono o blisko 120 kilometrów.
W terminalu, który prezentuje się skromnie i nie jest tak przestronny oraz nowoczesny jak Moss Airport Rygge, jest m.in. bankomat, automaty do biletów, kantor wymiany walut, przechowalnia bagażu, wypożyczalnia samochodów oraz sklepy w tym, strefa wolnocłowa dla przylatujących i odlatujących. Dostęp do internetu jest bezpłatny. Terminal czynny jest od 4.15 do północy. Niestety nie ma możliwości spania!
Do Oslo można dojechać koleją NSB. Ceny od 199 NOK w promocji, do nawet 315 NOK. Bilety kupujemy przez internet lub w biletomatach. Czas przejazdu to od 2 do ponad 3 godzin w zależności od rodzaju pociągu. Do tego trzeba doliczyć dodatkowe kilka minut na dojazd darmowym autobusem z lotniska do oddalonej o kilka kilometrów stacji kolejowej Skien.
Można również skorzystać z autokarowej linii Torpekspressen. Czas podróży to 1 godzina 45 minut. Koszt biletu, który kupujemy u kierowcy to 170 NOK. Płacimy gotówką w koronach norweskich lub kartą kredytową VISA, Diners i MasterCard. Bilety można kupić też przez internet lub w punkcie Servicekontor mieszczącym się w terminalu. Połączenia podobnie jak na lotnisku Moss Airport Rygge, są skomunikowane z przylotami i odlotami. Odjazdy odbywają się 35 minut po przylocie, a przyjazdy na godzinę i 10 minut przed odlotem.
Jest też możliwość korzystania z usług wspomnianej już licencjonowanej linii PKS OSLO). Za przejazd do Oslo Bussterminal zapłacimy 170 NOK. Jest również możliwość po uiszczeniu dodatkowej opłaty, dowozu we wskazane miejsce. Dzieci do 12 lat podróżują za darmo. Czas przejazdu to półtorej godziny. Aby skorzystać z usług należy wcześniej skontaktować się z przewoźnikiem. Numer telefonu jest na jego stronie internetowej.
Oslo Bussterminal i Oslo Central Stadion
Oslo Bussterminal przy Schweigaards gate 10 i Oslo Central Station przy Jernbanetorget 1 – zlokalizowane są tuż obok siebie. Łączy je specjalna kładka.
W nocy otwarty jest jedynie dworzec kolejowy. Nie ma jednak możliwości spania. Nie pozwala na to ochrona. Obiekty są monitorowane. Na dworcu autobusowym i kolejowym działa bezpłatne Wi-Fi.
W Burger King’u (w budynku dworca kolejowego) także jest bezpłatny internet. Po prawej stronie naprzeciwko stolików jest gniazdko z prądem. Można naładować telefon komórkowy lub laptopa. Na obu dworcach znajdują się szafki podróżne, w których możemy przechować bagaż. Ich cena to 40 NOK.
Informacja turystyczna – Trafikantem
Jeżeli pierwszy raz jesteśmy w Norwegii, warto zajrzeć do punktu informacji turystycznej. Dostępne są tu bezpłatne mapy (można je również zabrać z lotnisk). Plany te ułatwiają zwiedzanie miasta, są przejrzyste, z zaznaczonymi głównymi atrakcjami.
Informacje dla turystów kliknij tutaj >>
W punktach informacji turystycznej wymienimy walutę, kupimy bilety na transport publiczny czy wycieczki po fiordach i mieście. Kupić też możemy kartę miejską OSLO PASS. Zapewnia ona bezpłatny wstęp do ponad 30 muzeów i innych atrakcji turystycznych, uprawnia do bezpłatnych przejazdów transportem publicznym (metro, autobus, tramwaj, lokalne pociągi oraz promy na wyspy położone wewnątrz fiordu Oslo), do bezpłatnego korzystania z parkingów, nieodpłatnego wstępu na odkryte baseny, zniżki na symulator narciarski, zniżki w sklepach, restauracjach itp.
Karta jest ważna 24, 48 lub 72 godziny. Jej ważność rozpoczyna się z chwilą przybicia stempla przez sprzedawcę. Za 24-godzinną zapłacimy 270 NOK, dzieci i seniorzy 120 NOK, za 48-godzinną 395 NOK, dzieci i seniorzy 145 NOK, a za 72-godzinną 495 NOK, dzieci i seniorzy 190 NOK. Wraz z kartą otrzymujemy broszurę opisującą wszystkie te atrakcje, z których dzięki niej możemy skorzystać.
Warto pamiętać, że w maju biura turystyczne organizują akcję pod hasłem „Turysta w Twoim mieście”. Podczas niej każdy w Oslo ma szansę otrzymać za darmo całodniową kartę – Oslo Pass. Upoważnia ona do bezpłatnego wejścia do muzeów, atrakcji turystycznych i do korzystania z darmowych przejazdów środkami transportu miejskiego. Aby taką kartę otrzymać wystarczy przyjść do Ratusza między godziną 10.00 a 16.00.
Punkty informacji turystycznej czynne przez cały tydzień mieszczą się przy Jernbanetorget 1 (na wprost wyjścia z budynku dworca kolejowego, obok posągu tygrysa w wieży z charakterystycznym zegarem na szczycie), obok ratusza miejskiego przy ulicy Roald Amundsens gate (czynne w dni robocze od października do marca. W kwietniu, maju i we wrześniu otwarte jest w dni powszednie i soboty, a w czerwcu, lipcu i sierpniu siedem dni w tygodniu) oraz w porcie dla statków wycieczkowych w OSLO CRUISE TERMINAL. To ostatnie działa tylko wtedy, gdy przybijają statki wycieczkowe!
Komunikacja
W metrze, tramwaju i autobusie obowiązują te same bilety. Kupimy je w automatach, które są na każdej stacji metra lub kioskach 7-Eleven, Deli De Luca, Mix oraz Narvesen. Płacimy norweskimi koronami lub kartą płatniczą. Bilety nie należą tanich. Bilet 1-godzinny kosztuje 30 NOK, ulgowy 15 NOK. Za bilet 24-godzinny płacimy 80 NOK, a za 7-dniowy 220 NOK.
Bilet 24-godzinny uprawnia nas do korzystania z metra, autobusu, tramwaju, promu do lokalnych wysp, czy promu do Bygdoy. Bilet kupiony w autobusie, tramwaju czy na łodzi jest o kilka koron droższy od kupionego w automacie.
Bilety kasujemy w specjalnych urządzeniach w autobusach i tramwajach oraz na stacjach metra. Kary za jazdę bez biletu są bardzo wysokie i wynoszą 750 NOK (płatne od razu) lub 900 NOK (gdy płacimy do 7 dni od wystawienia mandatu).
Cennik biletów kliknij tutaj >>
Transport w Oslo kliknij tutaj >>
Pobierz mapę sieci komunikacyjnej w Oslo kliknij tutaj >>
Mapy, trasy, przystanki, sieć komunikacyjna kliknij tutaj >>
W Oslo jest 8 linii tramwajowych przecinających centrum ze wschodu na zachód i 20 linii autobusowych. Z kolei sieć metra Tunnebanen – T-Bane składa się z 6 linii. Wszystkie łączą się we Wspólnym Tunelu – Fellestunnelen w centrum, a na stacjach Majorstuen, Nationaltheatret, Stortinget, Jernbanetorget, Grønland i Tøyen można przesiąść się na każdą z nich.
Po Oslo możemy poruszać się rowerem. Kartę umożliwiającą korzystanie z miejskich rowerów kupujemy w punktach informacji turystycznej. Jej koszt to 70 NOK. Przy zakupie wymagany jest numer karty kredytowej, która jest zabezpieczeniem za wypożyczany rower. Pamiętajmy o ograniczeniu czasowym przy korzystaniu z wypożyczonego roweru i po 3 godzinach rower należy zwrócić na parking. Później znów można go wypożyczyć na takich samych zasadach. Parkingi rozmieszczone są w całym mieście. Jest ich ponad 100.
Rowerowe Oslo kliknij tutaj >>
Lokalne wyspy i promy
Z Oslo można popłynąć na lokalne wyspy położone w pobliżu fiordu. Cena rejsu wliczona jest w 24-godzinny bilet. Przeprawę umożliwiają promy linii 92 i 93. Odpływają z przystani Vippetangen, która znajduje się za twierdzą Akershus. Warte uwagi są wyspy Hovedoya oraz Gressholmen.
Polecana jest również wyprawa na półwysep Bygdoy, gdzie mieszczą się muzea (Vikingów, Norweski Muzeum Historii, Kon-Tiki) oraz plaże. Prom odpływa z przystani obok Akerr Brygge. Na półwysep dojedziemy też autobusem linii 30. Z kolei promem Nesodden można popłynąć w rejs po fiordach Oslo.
Toalety
Większość z nich jest płatnych (np. na dworcach stacji metra). Należy mieć ze sobą drobne pieniądze. Jednorazowe wejście kosztuje zwykle 10 koron. Należy uważać aby do mechanizmu pobierającego opłaty wrzucać wyłącznie odliczoną gotówkę. Nie wydają one reszty! Bardzo łatwo się pomylić i wrzucić np. 20 koron. Jeżeli tak zrobimy, będzie to jedna z najdroższych toalet z jakiej skorzystamy!
Bezpłatnie z toalet korzystać możemy na lotniskach oraz przy skoczni Holmenkollen. Znajduje się ona tuż za symulatorem narciarskim. Jest w niej czysto, są oddzielne kabiny dla niepełnosprawnych i osób z dziećmi. Jest też ciepła woda.
Karty płatnicze
Karty płatnicze VISA i MASTERCARD są powszechnie akceptowane, choć czasem może zdarzyć się, że sklep czy inna instytucja nie przyjmuje karty wydanej przez nasz bank. Warto więc mieć ich przynajmniej dwa rodzaje. Można nimi płacić w sklepach, barach, restauracjach, autobusach, czy taksówkach. Przy płatnościach kartę obsługujemy sami – przeciągamy lub wkładamy do czytnika. Gdy chcemy skorzystać z bankomatu, najlepiej poszukać sklepu 7-eleven. W prawie każdym jest takie urządzenie. Są również na lotniskach.
Zakupy i jedzenie
Najdroższym miejscem w swojej lidze cenowej jest McDonald’s. Za hamburgera trzeba tu zapłacić 10 NOK. Najtańsze jedzenie jest w 7-eleven, Narvesen, Deli de luca oraz w budkach kebabem i pizzą.
Jeżeli chcemy kupić alkohol, to szukamy go w specjalnych sklepach monopolowych – Vinmonopolet. Norwegia jest krajem o ograniczonym dostępnie do mocniejszych trunków. Piwa nie kupimy po godzinie 20:00 oraz w niedzielę. W alkohol najlepiej zaopatrzyć się w strefie bezcłowej na lotnisku.
Urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 oraz w soboty od 9:00 do 13:00. Z kolei sklepy czynne są od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, w soboty do 20:00, a niedzielę do 15:00.
Ambasada i wydział konsularny
Polska ambasada w Oslo mieści się przy Olav Kyrres plass 1, tel. 00 47 24 110 850 (851), wydział konsularny tel. 00 47 21 037 200.
Hollmenkollen i Frogner Parken
W zasadzie prawie wszystkie główne atrakcje warte zobaczenia są w centrum miasta. Tylko nieliczne znajdują się poza nim. Tak jest ze skocznią Holmenkollen. Aby do niej dotrzeć, należy wsiąść do linii numer 1 metra T-BANE, które jedzie w kierunku Frognerseteren. Trasa prowadzi częściowo pod ziemią, a następnie kolejka metra jedzie naziemnie wspinając się na wzniesienie. W czasie podróży mamy okazję podziwiać piękną panoramę Oslo. Wysiadamy na stacji Holmenkollen. Kierujemy się przez ulicę, gdzie dalej trasę pokazują znaki z wizerunkiem skoczni. Po około 10 minut marszu pod górę dotrzemy do celu.
W pomieszczeniach skoczni narciarskiej Holemenkollen można zwiedzić Muzeum Narciarstwa. Prezentuje ono m.in. historię narciarstwa z ostatnich czterech tysiącleci. Prezentowane są też pamiątki z zimowych igrzysk olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku i w Oslo w 1952 roku.
Frognerparken podobnie jak skocznia Holmenkollen, jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Oslo. Do parku, w którym królują 192 rzeźby z brązu i granitu dotrzemy metrem linią numer 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6 wysiadając na stacji Majorstuen i dalej idąc pieszo ulicą Kirkeveien (na prawo po wyjściu ze stacji metra). Można też dojechać tramwajem linii 12 lub autobusem linii 20 wysiadając na stacji Vigelandsparken.
Co jeszcze warto zwiedzić w Oslo? Centrum Pokojowe Nobla, Norweskie Muzeum Historii Kultury, Norweskie Muzeum Marynarki, Muzeum Fram, Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Muncha (do niektórych z nich od 1 października do 31 marca wstęp jest bezpłatny), Park Gadów, Twierdzę Akershus, Park Pałacowy, gdzie o 13:00 przed Pałacem królewskim zobaczyć można zmianę warty, Domkirke, Basarhallene, Gamle Aker Kirke, Operę, Parlament oraz Ratusz. Warta odwiedzenia jest również nowoczesna i leżąca nad fiordem dzielnica Akker Brygge.
17 maja to dzień Narodowego Święta Norwegii. W tym czasie odbywają się parady z flagami, fajerwerkami i wspaniałą atmosferą. Jest to dodatkowy argument, aby odwiedzić to miasto!
Aktualizacja:
Wyjaśniając wątpliwości czytelników zmieszczone w komentarzach pod tekstem mojego autorstwa informuję, że główną działalnością norweskiej firmy Gm Kolleksjon AS jest hurtowa sprzedaż mebli. Jednak jak poinformowano mnie w rozmowie telefonicznej dodatkowymi działalnościami tej firmy są również: transport drewna oraz opisany przeze mnie przewóz osób. Przewoźnik deklaruje, że zamieszczone na jego stronie internetowej informacje są prawdziwe. PKS OSLO zapewnia, że posiada licencję oraz pozwolenie. Dodatkowo każdy pasażer w trakcie podróży jest ubezpieczony.
Ostatnia aktualizacja tekstu: 24 lipca 2013 r.