Fly4free.pl

Oslo: miasto z klimatem i tradycją (porady)

Oslo – stolica, a zarazem największe miasto w Norwegii. Mieszka w nim 11% Norwegów. Podobnie jak Paryż, Tokio czy Kopenhaga określane jest mianem jednego z najdroższych miast świata. Dziś zapraszamy do zwiedzenia norweskiej stolicy.Z Polski dolecimy w okolice Oslo Wizz Airem i Ryanairem. Pierwszy lata na lotnisko Sandefjord Torp (120 kilometrów od stolicy), drugi na Moss Rygge (70 kilometrów od Oslo). Cena biletów lotniczych to mały wydatek - obecnie są do upolowania od 29 zł. Prawdziwe koszty zaczynają się już po przylocie...

Ryanair z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia lata na lotnisko Moss Airport Rygge. Oddalone jest ono od stolicy około 70 kilometrów.

Moss Airport Rygge jest jednym z najbardziej efektywnych regionalnych portów lotniczych w Europie. Rocznie obsługuje 4 miliony pasażerów. Dwukondygnacyjny terminal o powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych jest przestronny.

Na parterze znajdują się punkty odprawy check-in, sklepik, kawiarenka, wypożyczalnie samochodów, informacja turystyczna, bankomat i toalety. Dostęp do internetu jest bezpłatny. Można również korzystać z kiosku internetowego ustawionego po prawej stronie od wejścia. Jeżeli usiądziemy przy stolikach na wprost od wejścia głównego, będziemy mieć dobry punkt widokowy na startujące i lądujące samoloty.

Ze spaniem w terminalu raczej nie ma problemów, choć ławki i krzesła nie są wygodne. Najlepiej zająć miejsca na lewo od wejścia głównego. Jest tam dostęp do kontaktów, można naładować komórkę lub laptopa. Terminal jest ogrzewany a toalety czyste.

Na piętrze jest strefa bezpieczeństwa, po jej przekroczeniu do dyspozycji mamy sklepy, kawiarnie, restaurację oraz toalety. Zakupy można zrobić w strefie wolnocłowej.

Jest kilka możliwości dotarcia z lotniska do stolicy Norwegii. Jedną z nich jest podróż autobusem. Linia Rygge-Expressen łączy lotnisko z dworcem autobusowym w Oslo (Bussterminal). Godziny odjazdów i przyjazdów dostosowane są do lotów linii Ryanair oraz Norwegian. Przyjazdy odbywają się na 2 godziny przed odlotem, a odjazdy 40 minut po przylotach. Czas przejazdu to około 60 minut. Bilety należy kupić w autobusie. Płatność wyłącznie norweskimi koronami lub kartą kredytową (Visa, American Express, Diners, MasterCard). Pojedynczy bilet na przejazd w jedną stronę to 150 NOK, dzieci 70 NOK.

Inny przewoźnik, z usług którego możemy skorzystać, to TIMEkspressen. Jest to regularna dalekobieżna linia nr 3 Strømstad-Halden-Sarpsborg–Oslo. Koszt przejazdu dorosłej osoby to 230 NOK (osoby w wieku 16-28 lat zapłacą 150 NOK). Gdy kupimy bilety w dwie strony, uzyskamy 20% rabatu. Bilety kupujemy w autobusie lub taniej przez internet. Dzieci do 4 lat podróżują bezpłatnie. Z 50% rabatu korzystają dzieci od 4-go do 15-go roku życia, a 33% zniżki przysługuje osobom od 16-tego do 26-go roku życia.

Do Oslo można dojechać też koleją NSB. Z lotniska na stację kolejową Rygge, oddaloną o 4 kilometry dojedziemy bezpłatnym autobusem. Koszt przejazdu wliczony jest w cenę biletu kolejowego. Koszt podróży pociągiem to 151 NOK (z Moss 134 NOK) w jedną stronę. Bilety można kupić w automacie na stacji lub u konduktora. Korzystanie z automatu nie powinno przysporzyć problemów. Należy wybrać trasę i godzinę odjazdu. Płatności dokonujemy kartą płatniczą/kredytową lub norweskimi koronami. Czas przejazdu to 50-55 minut. Wysiąść należy na głównym dworcu Oslo Central Station przy Jernbanetorget 1.

Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług transportowych PKS OSLO. Tę prywatną licencjonowaną linię prowadzi nasz krajan. Za przejazd do Oslo Bussterminal zapłacimy 120 NOK. Oferuje on także możliwość dowozu we wskazane miejsce po uiszczeniu dodatkowej opłaty. Dzieci do 12 lat podróżują za darmo. Aby skorzystać z usług tego przewoźnika należy się z nim wcześniej skontaktować. Numer telefonu podany jest na jego stronie internetowej. Uwaga! PKS OSLO zatrzymuje się około 50-70 metrów od Oslo Bussterminal na parkingu przy stacji Statoil, skąd również odjeżdża.

Linie lotnicze Wizzair oferują loty do Norwegii m.in. z Gdańska, Katowic, Poznania, Wrocławia i Warszawy. Loty odbywają się na lotnisko Sandefjord Torp . Od Oslo oddalone jest ono o blisko 120 kilometrów.

W terminalu, który prezentuje się skromnie i nie jest tak przestronny oraz nowoczesny jak Moss Airport Rygge, jest m.in. bankomat, automaty do biletów, kantor wymiany walut, przechowalnia bagażu, wypożyczalnia samochodów oraz sklepy w tym, strefa wolnocłowa dla przylatujących i odlatujących. Dostęp do internetu jest bezpłatny. Terminal czynny jest od 4.15 do północy. Niestety nie ma możliwości spania!

Do Oslo można dojechać koleją NSB. Ceny od 199 NOK w promocji, do nawet 315 NOK. Bilety kupujemy przez internet lub w biletomatach. Czas przejazdu to od 2 do ponad 3 godzin w zależności od rodzaju pociągu. Do tego trzeba doliczyć dodatkowe kilka minut na dojazd darmowym autobusem z lotniska do oddalonej o kilka kilometrów stacji kolejowej Skien.

Można również skorzystać z autokarowej linii Torpekspressen. Czas podróży to 1 godzina 45 minut. Koszt biletu, który kupujemy u kierowcy to 170 NOK. Płacimy gotówką w koronach norweskich lub kartą kredytową VISA, Diners i MasterCard. Bilety można kupić też przez internet lub w punkcie Servicekontor mieszczącym się w terminalu. Połączenia podobnie jak na lotnisku Moss Airport Rygge, są skomunikowane z przylotami i odlotami. Odjazdy odbywają się 35 minut po przylocie, a przyjazdy na godzinę i 10 minut przed odlotem.

Jest też możliwość korzystania z usług wspomnianej już licencjonowanej linii PKS OSLO). Za przejazd do Oslo Bussterminal zapłacimy 170 NOK. Jest również możliwość po uiszczeniu dodatkowej opłaty, dowozu we wskazane miejsce. Dzieci do 12 lat podróżują za darmo. Czas przejazdu to półtorej godziny. Aby skorzystać z usług należy wcześniej skontaktować się z przewoźnikiem. Numer telefonu jest na jego stronie internetowej.

Oslo Bussterminal i Oslo Central Stadion

Oslo Bussterminal przy Schweigaards gate 10 i Oslo Central Station przy Jernbanetorget 1 – zlokalizowane są tuż obok siebie. Łączy je specjalna kładka.

W nocy otwarty jest jedynie dworzec kolejowy. Nie ma jednak możliwości spania. Nie pozwala na to ochrona. Obiekty są monitorowane. Na dworcu autobusowym i kolejowym działa bezpłatne Wi-Fi.

W Burger King’u (w budynku dworca kolejowego) także jest bezpłatny internet. Po prawej stronie naprzeciwko stolików jest gniazdko z prądem. Można naładować telefon komórkowy lub laptopa. Na obu dworcach znajdują się szafki podróżne, w których możemy przechować bagaż. Ich cena to 40 NOK.

Informacja turystyczna – Trafikantem

Jeżeli pierwszy raz jesteśmy w Norwegii, warto zajrzeć do punktu informacji turystycznej. Dostępne są tu bezpłatne mapy (można je również zabrać z lotnisk). Plany te ułatwiają zwiedzanie miasta, są przejrzyste, z zaznaczonymi głównymi atrakcjami.

Informacje dla turystów kliknij tutaj >>

W punktach informacji turystycznej wymienimy walutę, kupimy bilety na transport publiczny czy wycieczki po fiordach i mieście. Kupić też możemy kartę miejską OSLO PASS. Zapewnia ona bezpłatny wstęp do ponad 30 muzeów i innych atrakcji turystycznych, uprawnia do bezpłatnych przejazdów transportem publicznym (metro, autobus, tramwaj, lokalne pociągi oraz promy na wyspy położone wewnątrz fiordu Oslo), do bezpłatnego korzystania z parkingów, nieodpłatnego wstępu na odkryte baseny, zniżki na symulator narciarski, zniżki w sklepach, restauracjach itp.

Karta jest ważna 24, 48 lub 72 godziny. Jej ważność rozpoczyna się z chwilą przybicia stempla przez sprzedawcę. Za 24-godzinną zapłacimy 270 NOK, dzieci i seniorzy 120 NOK, za 48-godzinną 395 NOK, dzieci i seniorzy 145 NOK, a za 72-godzinną 495 NOK, dzieci i seniorzy 190 NOK. Wraz z kartą otrzymujemy broszurę opisującą wszystkie te atrakcje, z których dzięki niej możemy skorzystać.

Warto pamiętać, że w maju biura turystyczne organizują akcję pod hasłem „Turysta w Twoim mieście”. Podczas niej każdy w Oslo ma szansę otrzymać za darmo całodniową kartę – Oslo Pass. Upoważnia ona do bezpłatnego wejścia do muzeów, atrakcji turystycznych i do korzystania z darmowych przejazdów środkami transportu miejskiego. Aby taką kartę otrzymać wystarczy przyjść do Ratusza między godziną 10.00 a 16.00.

Punkty informacji turystycznej czynne przez cały tydzień mieszczą się przy Jernbanetorget 1 (na wprost wyjścia z budynku dworca kolejowego, obok posągu tygrysa w wieży z charakterystycznym zegarem na szczycie), obok ratusza miejskiego przy ulicy Roald Amundsens gate (czynne w dni robocze od października do marca. W kwietniu, maju i we wrześniu otwarte jest w dni powszednie i soboty, a w czerwcu, lipcu i sierpniu siedem dni w tygodniu) oraz w porcie dla statków wycieczkowych w OSLO CRUISE TERMINAL. To ostatnie działa tylko wtedy, gdy przybijają statki wycieczkowe!

Komunikacja

W metrze, tramwaju i autobusie obowiązują te same bilety. Kupimy je w automatach, które są na każdej stacji metra lub kioskach 7-Eleven, Deli De Luca, Mix oraz Narvesen. Płacimy norweskimi koronami lub kartą płatniczą. Bilety nie należą tanich. Bilet 1-godzinny kosztuje 30 NOK, ulgowy 15 NOK. Za bilet 24-godzinny płacimy 80 NOK, a za 7-dniowy 220 NOK.

Bilet 24-godzinny uprawnia nas do korzystania z metra, autobusu, tramwaju, promu do lokalnych wysp, czy promu do Bygdoy. Bilet kupiony w autobusie, tramwaju czy na łodzi jest o kilka koron droższy od kupionego w automacie.

Bilety kasujemy w specjalnych urządzeniach w autobusach i tramwajach oraz na stacjach metra. Kary za jazdę bez biletu są bardzo wysokie i wynoszą 750 NOK (płatne od razu) lub 900 NOK (gdy płacimy do 7 dni od wystawienia mandatu).

Cennik biletów kliknij tutaj >>

Transport w Oslo kliknij tutaj >>

Pobierz mapę sieci komunikacyjnej w Oslo kliknij tutaj >>

Mapy, trasy, przystanki, sieć komunikacyjna kliknij tutaj >>

W Oslo jest 8 linii tramwajowych przecinających centrum ze wschodu na zachód i 20 linii autobusowych. Z kolei sieć metra Tunnebanen – T-Bane składa się z 6 linii. Wszystkie łączą się we Wspólnym Tunelu – Fellestunnelen w centrum, a na stacjach Majorstuen, Nationaltheatret, Stortinget, Jernbanetorget, Grønland i Tøyen można przesiąść się na każdą z nich.

Po Oslo możemy poruszać się rowerem. Kartę umożliwiającą korzystanie z miejskich rowerów kupujemy w punktach informacji turystycznej. Jej koszt to 70 NOK. Przy zakupie wymagany jest numer karty kredytowej, która jest zabezpieczeniem za wypożyczany rower. Pamiętajmy o ograniczeniu czasowym przy korzystaniu z wypożyczonego roweru i po 3 godzinach rower należy zwrócić na parking. Później znów można go wypożyczyć na takich samych zasadach. Parkingi rozmieszczone są w całym mieście. Jest ich ponad 100.

Rowerowe Oslo kliknij tutaj >>

Lokalne wyspy i promy

Z Oslo można popłynąć na lokalne wyspy położone w pobliżu fiordu. Cena rejsu wliczona jest w 24-godzinny bilet. Przeprawę umożliwiają promy linii 92 i 93. Odpływają z przystani Vippetangen, która znajduje się za twierdzą Akershus. Warte uwagi są wyspy Hovedoya oraz Gressholmen.

Polecana jest również wyprawa na półwysep Bygdoy, gdzie mieszczą się muzea (Vikingów, Norweski Muzeum Historii, Kon-Tiki) oraz plaże. Prom odpływa z przystani obok Akerr Brygge. Na półwysep dojedziemy też autobusem linii 30. Z kolei promem Nesodden można popłynąć w rejs po fiordach Oslo.

Toalety

Większość z nich jest płatnych (np. na dworcach stacji metra). Należy mieć ze sobą drobne pieniądze. Jednorazowe wejście kosztuje zwykle 10 koron. Należy uważać aby do mechanizmu pobierającego opłaty wrzucać wyłącznie odliczoną gotówkę. Nie wydają one reszty! Bardzo łatwo się pomylić i wrzucić np. 20 koron. Jeżeli tak zrobimy, będzie to jedna z najdroższych toalet z jakiej skorzystamy!

Bezpłatnie z toalet korzystać możemy na lotniskach oraz przy skoczni Holmenkollen. Znajduje się ona tuż za symulatorem narciarskim. Jest w niej czysto, są oddzielne kabiny dla niepełnosprawnych i osób z dziećmi. Jest też ciepła woda.

Karty płatnicze

Karty płatnicze VISA i MASTERCARD są powszechnie akceptowane, choć czasem może zdarzyć się, że sklep czy inna instytucja nie przyjmuje karty wydanej przez nasz bank. Warto więc mieć ich przynajmniej dwa rodzaje. Można nimi płacić w sklepach, barach, restauracjach, autobusach, czy taksówkach. Przy płatnościach kartę obsługujemy sami – przeciągamy lub wkładamy do czytnika. Gdy chcemy skorzystać z bankomatu, najlepiej poszukać sklepu 7-eleven. W prawie każdym jest takie urządzenie. Są również na lotniskach.

Zakupy i jedzenie

Najdroższym miejscem w swojej lidze cenowej jest McDonald’s. Za hamburgera trzeba tu zapłacić 10 NOK. Najtańsze jedzenie jest w 7-eleven, Narvesen, Deli de luca oraz w budkach kebabem i pizzą.

Jeżeli chcemy kupić alkohol, to szukamy go w specjalnych sklepach monopolowych – Vinmonopolet. Norwegia jest krajem o ograniczonym dostępnie do mocniejszych trunków. Piwa nie kupimy po godzinie 20:00 oraz w niedzielę. W alkohol najlepiej zaopatrzyć się w strefie bezcłowej na lotnisku.

Urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 oraz w soboty od 9:00 do 13:00. Z kolei sklepy czynne są od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, w soboty do 20:00, a niedzielę do 15:00.

Ambasada i wydział konsularny

Polska ambasada w Oslo mieści się przy Olav Kyrres plass 1, tel. 00 47 24 110 850 (851), wydział konsularny tel. 00 47 21 037 200.

Hollmenkollen i Frogner Parken

W zasadzie prawie wszystkie główne atrakcje warte zobaczenia są w centrum miasta. Tylko nieliczne znajdują się poza nim. Tak jest ze skocznią Holmenkollen. Aby do niej dotrzeć, należy wsiąść do linii numer 1 metra T-BANE, które jedzie w kierunku Frognerseteren. Trasa prowadzi częściowo pod ziemią, a następnie kolejka metra jedzie naziemnie wspinając się na wzniesienie. W czasie podróży mamy okazję podziwiać piękną panoramę Oslo. Wysiadamy na stacji Holmenkollen. Kierujemy się przez ulicę, gdzie dalej trasę pokazują znaki z wizerunkiem skoczni. Po około 10 minut marszu pod górę dotrzemy do celu.

W pomieszczeniach skoczni narciarskiej Holemenkollen można zwiedzić Muzeum Narciarstwa. Prezentuje ono m.in. historię narciarstwa z ostatnich czterech tysiącleci. Prezentowane są też pamiątki z zimowych igrzysk olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku i w Oslo w 1952 roku.

Frognerparken podobnie jak skocznia Holmenkollen, jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Oslo. Do parku, w którym królują 192 rzeźby z brązu i granitu dotrzemy metrem linią numer 1, 2, 3, 4, 5 oraz 6 wysiadając na stacji Majorstuen i dalej idąc pieszo ulicą Kirkeveien (na prawo po wyjściu ze stacji metra). Można też dojechać tramwajem linii 12 lub autobusem linii 20 wysiadając na stacji Vigelandsparken.

Co jeszcze warto zwiedzić w Oslo? Centrum Pokojowe Nobla, Norweskie Muzeum Historii Kultury, Norweskie Muzeum Marynarki, Muzeum Fram, Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Muncha (do niektórych z nich od 1 października do 31 marca wstęp jest bezpłatny), Park Gadów, Twierdzę Akershus, Park Pałacowy, gdzie o 13:00 przed Pałacem królewskim zobaczyć można zmianę warty, Domkirke, Basarhallene, Gamle Aker Kirke, Operę, Parlament oraz Ratusz. Warta odwiedzenia jest również nowoczesna i leżąca nad fiordem dzielnica Akker Brygge.

17 maja to dzień Narodowego Święta Norwegii. W tym czasie odbywają się parady z flagami, fajerwerkami i wspaniałą atmosferą. Jest to dodatkowy argument, aby odwiedzić to miasto!

Aktualizacja:

Wyjaśniając wątpliwości czytelników zmieszczone w komentarzach pod tekstem mojego autorstwa informuję, że główną działalnością norweskiej firmy Gm Kolleksjon AS jest hurtowa sprzedaż mebli. Jednak jak poinformowano mnie w rozmowie telefonicznej dodatkowymi działalnościami tej firmy są również: transport drewna oraz opisany przeze mnie przewóz osób. Przewoźnik deklaruje, że zamieszczone na jego stronie internetowej informacje są prawdziwe. PKS OSLO zapewnia, że posiada licencję oraz pozwolenie. Dodatkowo każdy pasażer w trakcie podróży jest ubezpieczony.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 24 lipca 2013 r.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
można też dolecieć Norwegianem z Szczecina
Ceni42, 10 grudnia 2011, 13:05 | odpowiedz
napisz ile Cie wyniosła cała podróż w złotówkach?
Dr Hauz, 10 grudnia 2011, 13:42 | odpowiedz
Opis extra! Są jeszcze jakieś opisy miast lub wycieczek i gdzie?
Kadex, 10 grudnia 2011, 14:15 | odpowiedz
Super relacja, ciekawe by było stworzenie tego typu opisów o innych miastach Europy. Wszystkie najważniejsze informacje o danym miejscu!
Marcin, 10 grudnia 2011, 15:11 | odpowiedz
Jak juz wyrzuca was z Sandefjord po polnocy i na prawde nie macie gdzie pojsc spac i wszystkie opcje zostaly wykorzystane ratunkiem pozostaje winda parkingu ;p testowane w lutym przy -30 stopniach :P
Japko, 10 grudnia 2011, 15:18 | odpowiedz
Słaby artykuł. Część o lotniskach jest ok, ale informacje praktyczne nt. samego Oslo są tylko dosłownie dotknięte. Byłem w Oslo w lipcu (akurat w dniu zamachów - pech). Tak naprawdę najlepiej opłaca się zabrać swoje jedzenie (jeśli oczywiście mamy możliwość), uniknie się płacenia cen z kosmosu, nawet w Burger Kingu czy McDonald'sie. Chociaż wg mnie i tak jak na Norwegię opłacało się jeść z Burger Kingu - jakoś tam się najadałem (wiadomo, najzdrowsze to to nie jest) i płaciłem ok. 80 NOK - jedna z najtańszych cen za dużą porcję jedzenie jaką można dostać w Oslo, oczywiście wyłączając jakieś podejrzane budki z kebabami etc. Co do samego lotu - nie wiem dlaczego nie wspomnieliście o Norwegianie. Może trzeba wydać trochę więcej niż Ryanair czy Wizzair, ale przynajmniej loty są na główne lotnisko Oslo Gardermoen, które jest o wiele bliżej Oslo. Ja zapłaciłem za mój bilet około 600 PLN w dwie strony, już z bagażem i wszystkim. Leciałem z Warszawy.
Jacob, 10 grudnia 2011, 15:47 | odpowiedz
Podsumowując jak najtaniej dojechać do centrum z Sandefjord Torp? Student x2.
Mati, 10 grudnia 2011, 16:11 | odpowiedz
Byłem kilka razy na Sandefjord:) lotnisko zamykają ok północy (max 1:00) i otwierają nad ranem wiec spoko. Spanie latem jest opcja pod chmurką, w namiocie itd. zima polecam nocleg pod schodami po prawej stronie gdzie jest wejście na parking (jest cieplutko i jest grzejnik)... moim zdaniem miejsce do przesiadek jest ok:) podróżowanie po norwegi hmm moim zdaniem autostop (testowałem i całkiem szybko i przyjemnie)
Adventureside, 10 grudnia 2011, 17:18 | odpowiedz
@Kadex: więcej relacji znajdziesz tu http://www.fly4free.pl/kategoria/link/ @Jacob: z chęcią opublikujemy twoją relację
Ewelina, 10 grudnia 2011, 19:05 | odpowiedz
Bylem w Oslo zarowno w Torp jak i Rygge, oraz centrum. Zarowno w Torp jak i Rygge na lotnisku dalo sie spac. W Torp bylo duzo Polakow i nawet napisy po polsku na lotnisku. Mialem w zasadzie swoje jedzenie na dwa dni, ale np. w okolicy przystani jachtowej i dereptaku przy morzu w Oslo, znalazlem jedank jakis market co mozna bylo kupic cos jeszcze w miare cenowo OK jak dla turysty, jak dla mnie przede wszystkim wode, bo tej samolotem nie moglem przewiesc, a ceny wody na lotnisku czy gdzies w okolicy dworca czy w kawiarniach byly zbyt wysokie. Centrum Oslo mozna calkowicie zwiedzic pieszo i sporo zobaczyc wszystko w miare blisko, takze Palac Krolewski z zewnatrz, takze to centrum Nagrody Pokojowej Nobla. Pamietam jak straze przy Palacu Krolewskim stanely na bacznosc przede mna jak zaczolem filmowac kamera HD.... Jak ktos chce dalej gdzies jechach np na skocznie to trzeba juz zaplacic za autobus. Jest tam zimno i wiecznie np w listopadzie czy na wiosne jak bylem, oraz wilgoc co wyciaga z czlowieka wszekie cieplo. Trzeba sie dobrze ubrac cieplo i nieprzewiewnie w kurtke, mialem na sobie ze dwie kurtki i jeszcze swertry. Ale i tak sie duzo kasy wyda nawet bedac krotko np. 1 caly dzien w Oslo od rana do nocy co dosc szybko zapada w Oslo.
hol2, 10 grudnia 2011, 20:48 | odpowiedz
Nie polecam samego Oslo bo miasto jest mało ciekawe i bardzo drogie, jedynie jako postój w drodze na fiordy. Już Bergen jest ciekawsze
Junior, 10 grudnia 2011, 21:01 | odpowiedz
Gdyby we wstępie napisać ile kosztuje mniej więcej 1 NOK artykuł miałby 100% wiecej punktów mocy :)
guest, 10 grudnia 2011, 21:54 | odpowiedz
Po co pisac ile kosztuje 1NOK? Cenay walut co dziennie zmiena sie. Ktos jak potrzebuje sprawdzi w necie. Jak dla mnie porady są ok. Tego szukałem, a nie przewodnika tu taka pierdoła a tam znow inna. Dzieki za linki!
macko, 11 grudnia 2011, 8:59 | odpowiedz
Jeszcze dodam, że w punkcie informacji turystycznej na wspomnianym Fridtjof Nansens plass 5, 0160 Oslo można bezpłatnie skorzystać z Internetu (stanowisko komputerowe do dyspozycji 10 min/osoba). Kilka razy tam byłam w tym roku w wakacje i zazwyczaj były nieduże kolejki (ok. 2-3 osoby). Można też wydrukować za darmo chyba 2 albo 3 strony (nie pamiętam jaka ilość dokładnie)- dobry sposób jak nie ma gdzie wydrukować powrotnej karty pokładowej. Z kolei punkt informacji przy dworcu centralnym (Trafikanten Service Centre, Jernbanetorget 1, 0154 Oslo) niestety nie posiadał stanowiska komputerowego.
julkadz, 11 grudnia 2011, 13:34 | odpowiedz
Witam, jako osoba mieszkająca parę lat w Oslo mam kilka uwag do tekstu. 1. Należy unikać polskich przewoźników, operujących na trasach Oslo - Lotniska. To są firmy świadczące usługi nielegalnie (zarejestrowane, ale nie mające koncesji na przewóz osób). Nie ma żadnej gwarancji jakości ich usług a nigdy nie są tańsze od legalnie działających przewoźników, a często droższe. W przypadku awarii pojazdu lub jakiejś chryji może być nieciekawie. Po przylocie po wyjściu z lotniska spotkamy naganiaczy szepczących transport, Oslo, których należy olać i iść na zwykły przystanek. 2. Nocleg na Bussterminalen Grønnland jest możliwy, ale jest zakaz spania na ławkach, więc jak ktoś wytrzyma, to można siedzieć do rana. 3. Jak raz mi samolot wizzaira nie odleciał z Torpu to ochrona chciała mnie pogonić z lotniska, ja zaprotestowałem, gdyż najbliższy autobus do Oslo byłby za 6 godzin a ja bym zdechł z zimna na zewnątrz. W ten sposób udało mi się przenocować na Torpie. Więc z tym spaniem na lotniskach to tak nie do końca.
Norweg, 11 grudnia 2011, 14:38 | odpowiedz
@Norweg, w 100% prawda, również jako osoba mieszkająca długo w Oslo radzę unikać polskich przewoźników. Cena często jest taka sama jak przewoźnika oficjalnego, ale nie daje to żadnych gwarancji dowozu. Były za to głośne sprawy bójek między polskimi kierowcami na stacjach benzynowych lub pod lotniskiem - naprawdę wspominanie nawet o tym typie przewoźników jest co najmniej dziwne. Jeśli jedziemy w kilka osób na Gardermoen, to najtaniej może wyjść... taxi. Lecącym na Torp proponuję również zwiedzić miasteczko Sandefjord położone niedaleko lotniska.
d1g, 11 grudnia 2011, 17:08 | odpowiedz
Co do kursu waluty . Wystarczy w wyszukiwarke google wpisac np. "100 NOK" i wyskakuje aktualny kurs w zlotowkach, mozna tak zrobic z kazda kwota i kazda waluta swiata !!! Jesli ktos nie znal tego prostego sposobu doprawdy nie rozumiem jak sobie poradzi w obcym miescie . Super artykul i wlasnie o to chodzi by to czego brakuje w artykule uzupelniali forumowicze .
miki, 11 grudnia 2011, 18:10 | odpowiedz
miki masz racje. Zamiast sie cieszyc ze ktos zebral informacje w jednym miejscu to niektórzy uprawiają maruderstwo. Osobiście wdzięczny jestem F4F za takie wiadomosci jak o Oslo. Korzystalem z poprzednich i okazały się przydatne. Chetnie sam spostrzeżeniami z podróży podzielę się z innymi.
macko, 11 grudnia 2011, 19:43 | odpowiedz
Również uważam, że skoro autor nie zwerifikował informacji i bezkrytycznie przepisał dane o "licencjonowanej" fimie przewozowej PKS Oslo (na podstawie tego co sama podaje na swojej stronie), powinna to zrobić za niego redakcja przed puszczeniem tekstu -> wystarczy w internecie sprawdzić w skróconych wyciągach z odp. naszego KRS, że firma nie jest licencjonowanym przewoźnikiem osób - i tak informacja wyraźnie powinna znaleźć się w tekście, skoro już zdecydowano sie na wzmianke o jej działalności.
marek2011, 12 grudnia 2011, 1:25 | odpowiedz
A oprócz lotnisk, to może ktoś zna jakiś tani hotel, do przespnia się
tiramisu5, 12 grudnia 2011, 10:00 | odpowiedz
Do marek2011: W KRSie polskim chcesz znaleźć informacje o norweskiej firmie? ;) A tak poważnie, to każda norweska firma jest zarejestrowana w Brønnøysundregistrene i ma przypisany profil działalności. I tak np. legalny przewoźnik np. Unibuss ma przypisane: 49.391 Rutebiltransport utenfor by- og forstadsområde (regularny transport pozamiejski) a PKS Oslo 46.471 Engroshandel med møbler (jakiś handel meblami) :)))
Norweg, 12 grudnia 2011, 11:12 | odpowiedz
Należy jeszcze dodać dwie istotne informacje odnośnie lotniska Torp: 1)Możliwy dojazd do Oslo pociągiem 2)Jedyny na jakim byłem terminal gdzie przylatujący i odlatujący znajdują się w tej samej strefie więc nie ma potrzeby przechodzić kontroli bezpieczeństwa przy przesiadce oraz jest możliwość zrobienia zakupów w sklepie duty free przez przylatujących.
klakier, 12 grudnia 2011, 12:13 | odpowiedz
Widzę, że nie tylko ja wpadłem na pomysł z klatką przy parkingu jako miejsce na nocleg ;)
Maju, 12 grudnia 2011, 13:19 | odpowiedz
@tiramisu5: Co do noclegu, bardzo polecam Thon Hotel Astoria przy Dronningensgate 21. Położony w samym centrum (przy bocznej ulicy głównego deptaka Karl Johans gate), kilka kroków od głównego dworca kolejowego i autobusowego, wszystko w zasięgu ręki. Jest to hotel klasy 'budget' , ale ma bardzo przyzwoite pokoje, darmowe wifi, świetne śniadania w cenie (bufet - ogromny wybór jedzenia, od jajek, po warzywa, owoce, sery, wędliny, parówki, płatki, jogurty, musli - dosłownie wszystko!). Płaciłem za dobę około 300 NOK, jest to cena konkurencyjna jak na Oslo i nawet niektóre HOSTELE mają droższe. Polecam!
Jacob, 12 grudnia 2011, 14:09 | odpowiedz
Dziękuję za propozycje wyjazdu. Rozważałam Oslo oraz Kopenhagę i na pewno skorzystam z cennych rad. Ktoś ma podobne porady z Kopenhagi?
Dżoana, 12 grudnia 2011, 16:55 | odpowiedz
Norweg: czytaj dokładnie, co napisałem: nie w KRS a odpowiedniku norweskim.
marek2011, 12 grudnia 2011, 16:58 | odpowiedz
Do Oslo można przylecieć również dzięki liniom Norwegian. Regularne loty odbywają się z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Szczecina. Ceny biletów zaczynają się od około 165 zł w jedną stronę, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Lądujemy na oddalonym o 48 km na północny-wschód od Oslo lotnisku Oslo-Gardermoen. Praktycznie co 15-20 minut z lotniska odjeżdża autobus, albo pociąg do stolicy. Ceny biletów: - autobus – 140 koron (liczne zniżki dla dzieci, studentów, seniorów, rodzin wielodzietnych) podróż trwa około 40 minut; - pociąg – 160 koron – czas podróży 20 minut; - taxi – około 575 koron. Akker Brygge jest najpopularniejszym deptakiem w Oslo, jednak warto zapuścić się trochę dalej na Tjuvholmen. Jest to najbogatsza, a zarazem najbardziej nowoczesna dzielnica miasta, powstała na sztucznie usypanych wyspach, corocznie powiększana o kolejne horrendalnie drogie budynki. Jeśli chodzi o sklepy spożywcze polecam "Kiwi" lub "Rema 1000" – są praktycznie wszędzie – to typowe markety z "ludzkimi" jak na ten kraj cenami za jedzenie.
goskatwo, 5 marca 2012, 22:29 | odpowiedz
Odpowiedz na komentarze dotyczace PKS OSLO. Jestem presesem firmy GM Kolleksjon AS, ktora jest wlascicielem PKS OSLO. Reprezentuje Norweska Spolke Akcyjna zarejestrowana w Brønnøysundregistrene od 23.10.1997(www.brreg.no)pod numerem 979 317 506 MVA. Zapewniam wszystkich watpiacych, ze jest to jak najbardziej prawdziwa i powazna dzialalnosc i wedlug absolutnie wszystkich przepsow i norn norweskich. Nasi pracownicy przechodza kursy i sa wyselekcjonowani z posrod wielu chcetnych do pracy. Spelniaja nasze bardzo wysokie wymagania. Wiem, ze sa niepowazni konkurenci, ktorzy moze nie zawsze sa profesjonalni i z tad sa te watpliwosci wsrod naszych kochanych rodakow. Zapraszam goraco do korzystania z naszych uslug bo jestesmy absolutnie profesjonalni i prawdziwi. Jako spolka akcyjna zestesmy zobowiazani do prowadzenie pelnej ksiegowosci i bez licencji nie moglibysmy istniec. Zatem wszystkie powyzsze oskarzenia wobec naszej dzialalnosci sa bezpodstawne i zmyslone. Jestesmy tutaj dla panstwa i robimy wszystko zeby sprostac waszym wymaganiom. Zapraszam na nasza strone internetowa www.pksoslo.com. Prezes firmy Beata Stremilowski
Beata Stremilowski, 6 kwietnia 2012, 17:10 | odpowiedz
Witam. Dzięki wszystkim za cenne informacje :) Dzięki nim zdecydowałem się na podróż i lecę Rayanem do Rygge za kilka dni. Proszę o kilka informacji: 1. Czy można robić zakupy w strefie bezcłowej po wylądowaniu? 2. Czy warto wziąć trochę jedzenia - jeśli tak to w jakiej formie (bagaż podręczny)? 3. Czy zaopatrzyć się w korony w Polsce? Ile na weekend? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich :)
blizna, 15 kwietnia 2012, 16:11 | odpowiedz
==> blizna 1. Tak, można robić zakupy w strefie bezclowej po wylądowaniu. 2. Norwegia nie jest tanim krajem, więc trochę jedzenia warto zabrać ze sobą. Zabierasz wedle uznania i do bagażu jaki z Tobą będzie leciał. 3. Możesz zabrać kartę/y platnicze i nimi płacić w sklepach. Nie ma też problemu z wypłatami koron z bankomatów.
Konrad, 15 kwietnia 2012, 16:16 | odpowiedz
Dzięki Konrad. Szacun. Lece
blizna, 19 kwietnia 2012, 21:03 | odpowiedz
Norwegia jest droga, a nawet bardzo droga, ale to już wszyscy wiedzą ;)Dodaję zatem informacje, które mogą się przydać. W centrum Oslo niedaleko głównej ulicy Karl Johans gate jest market Rema 1000. Dokładnie to znajduje się on na ulicy Torgata (za katedrą), czyli w sumie kilkaset metrów od dworca centralnego. W markecie zazwyczaj do godziny 14 można załapać się na tani chleb za ok. 6 koron. Później raczej zostają droższe opcje. Z tanich rzeczy to warto zwrócić uwagę na kukurydzę gotowaną :) 2 sztuki w folii to wydatek ok. 14 NOK. Można wrzucić do mikrofali i nawet smakuje ;) "Tani" i "dobry" makaron też jest do kupienia. Jak ktoś się kręci w tamtych okolicach i musi zrobić zakupy to na pewno taki markecik robi swoje. No i jeśli ktoś lubi sobie wypić %, to niech się przygotuje na poważne wydatki lub po prostu detoks ;)
mirahz, 4 maja 2012, 16:19 | odpowiedz
Hej, czy ktos moze potwierdzic, ze w Ratuszu wciaz mozna dostac w maju za darmo Oslo Pass?
Filip, 7 maja 2012, 11:54 | odpowiedz
hej. lece za tydzien na doslownie dobe do Oslo (z wizzairem) i niestety doczytala sie problemow z noclegiem na lotnisku. czy opcja podschodowa przy parkingu ba Torpie jest nadal aktualna? i ile osob sie tam zmiesci (lece ze znajomym). a jesli nie to istnieje jakakolwiek inna darmowa mozliwosc przekimania? odlot mam o 8:10 wiec to lotnisko byloby idealne.. pozdrawiam
Alex, 15 września 2012, 19:29 | odpowiedz
Ostatnio byłem na 1-dniówce w Oslo z Gdańska. Przyleciałem Wizz Air na lotnisko Torp , a odlot wieczorem Ryan Air z Rygge. Pomiędzy lotniskami jechałem (przez Oslo) na 1 bilecie za 249 NOK (minipris). Łączny koszt wycieczki wyszedł 223zł (bez dodatkowych kosztów).
joael, 3 września 2013, 17:02 | odpowiedz
czy ciagle mozna dostac OSLO PASS za darmo w maju?
sds, 22 lutego 2014, 22:08 | odpowiedz
JuniorNie polecam samego Oslo bo miasto jest mało ciekawe i bardzo drogie, jedynie jako postój w drodze na fiordy. Już Bergen jest ciekawsze
Ty jesteś mało ciekawy...
kajo, 26 stycznia 2015, 11:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Witam jak jest z noclegiem bądź przesiedzeniem na dworcach w Oslo dalej nie można spać?
Tomasz Adamski, 11 marca 2015, 17:34 | odpowiedz
dalej nie można spać na dworcu ?
paw216, 1 kwietnia 2015, 16:20 | odpowiedz
Czy informacja, że od 1 października do 31 marca wstęp jest bezpłatny do niektórych muzeów jest jeszcze aktualna? Jeśli tak, to do jakich?
Syjka, 10 listopada 2016, 12:28 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »